Zdroj: Youtube

Zatímco nové oblečení vám často vydrží několik sezon, doplňky jako boty, kabelky či sluneční brýle se mění s každou sezonou. Letos nás návrháři překvapují nejrůznějšími modely: od klasických leteckých slunečních brýlí až po „lyžařské“ nebo chcete-li futuristické s barevnými skly. Ať už se vám líbí jakýkoliv styl, brýle si vždycky vyzkoušejte – každému tvaru obličeje sluší něco jiného a nemá cenu řídit se jen tím, co zrovna letí. Brýle by vám měly především slušet a měli byste se v nich cítit dobře. Myslete i na to, že barva brýlí může výrazně změnit váš celkový vzhled, a dokonce vás i výrazně omladit! Při výběru se proto zaměřte nejen na pohodlí, ale také na barvu obrouček.

Mezi letošní trendy patří hlavně inspirace 90. léty s výraznými, ale i tenkými rámečky. Hitem jsou kulaté, obdélníkové i oválné tvary, neonové barvy, in jsou také oversized brýle, které zakrývají nejenom oči, ale i půlku tváře. Skvěle se tak hodí pro dny, kdy vyrážíte do ulic bez make-upu, navíc přidávají na tajemnosti. Pojďme se na ně tedy podívat.

Nesmrtelné pilotky

Existují určité typy slunečních brýlí, které prakticky nikdy nevyjdou z módy, a mezi ně patří právě letecké sluneční brýle, lidově pilotky. Vděčíme za ně známé společnosti Ray-Ban, která první brýle vyrobila v roce 1936. Nosil je i fešák Tom Cruise v legendárním devadesátkovém filmu Top Gun. Na módních přehlídkách pro jaro/léto 2024 tento legendární typ brýlí samozřejmě nesměl chybět, pilotky s tmavými skly představil na pařížském Fashion Weeku například i věhlasný Saint Laurent. Jsou unisexové a hodí se téměř ke každému obličeji. Hitem jsou pilotky se zrcadlovými skly zabarvenými třeba domodra nebo dorůžova – léto přeje pestrým a výrazným barvám, tak se nebojte trochu odvázat.

Ve stylu Johna Lennona

Legendární lenonky s tlustými obroučkami vzbudily největší rozruch na přehlídkovém molu značky Balmain. Některé modely zdobily nepřehlédnutelné květinové reliéfy, jiné na sebe upozornily barvou nebo originálními nožičkami. Jedno je jisté: krásně se hodí k šatům a na jaře i v létě v nich budete nepřehlédnutelné. Když si k nim navíc pořídíte korálkovou šňůrku, můžete mít brýle stále na sobě a ještě budete mega trendy – šňůrky a řetízky k brýlím jsou letošním velkým hitem. Čím barevnější, tím lepší!

Ze sjezdovky rovnou na pláž

Pokud máte rádi výstřednost a originalitu, bude tenhle styl přesně pro vás. Tyhle brýle tvarem i velikostí přesně kopírují lyžařské brýle. Skvěle ale vypadají, když je oblečete k plavkám. Od minulé sezony se tyto brýle stále drží v trendech, za což možná může módní styl après ski, který se pomalu přesouvá ze sjezdovek do ulic měst. Široké, hranaté sluneční brýle s barevnými skly se objevily i na mnoha módních přehlídkách, například značky Louis Vuitton. Oblíbila si je třeba supermodelka Gigi Hadid, která tenhle výrazný módní doplněk nosí nejraději k džínům a obyčejnému tričku.

Oválné tvary jsou šik!

Jak získat trochu šarmantního stylu okoukaného od Francouzek? Tím, že vsadíte na oválné brýle se silnějšími obroučkami, které vdechnou vintage kouzlo vašemu každodennímu stylu. Nebojte se sáhnout po výrazných a barevných obroučkách, klidně vsaďte na červenou, broskvovou (mimochodem barva roku 2024), lila nebo populární gepardí vzor. Absolutní novinkou jsou pak skládací sluneční brýle, které se vám budou hodit především na cestách.

Jako kočka

Cat eye – tenhle typ brýlí je v módním světě oblíbený už nějakou tu sezonu a ani letos nevychází z trendů. Původně známé jako harlekýnské obroučky byly inspirovány rozmarnými tvary tradičních harlekýnských masek. Brýle s protáhlými obroučkami ve tvaru kočičích očí jsou neskutečně ženské, smyslné a sexy. Zároveň vám vykouzlí elegantní a sofistikovaný outfit, stačí k nim obléct jednoduché šaty nebo kalhoty s topem – z každé ženy udělají rázem dámu. Velmi často je nosí je třeba popová hvězda Beyoncé – jde o její poznávací znamení. Pokud si pořídíte klasiku v černé barvě, nikdy s ní nešlápnete vedle, bílá nebo pastelová barva a tlustší obroučky vám zase zajistí retro vzhled à la 60.léta.

Nenápadné obroučky

Absolutním trendem pro rok 2024 je návrat k minimalismu ve stylu 90.let – a to pomocí kovových, ultra tenkých obrouček. Letos ovládly přehlídková mola i streetwearovou kulturu. Jedná se o trend, který nabízí kombinaci uhlazeného stylu a pohodlí a spojuje v sobě styl i funkčnost (téměř o nich nevíte a nehrozí pocení v obličeji jako v případě oversized brýlí). Zamilujte se do odvážné a přitom nenápadné jednoduchosti, která zaručeně přitáhne pohledy okolí.

Dejte přednost kvalitě před kvantitou

Při výběru slunečních brýlí je fajn sledovat nejen trendy, ale také myslet na zdraví. Brýle by nám měly v první řadě sloužit. Nezapomínejte proto na kvalitní ochranu proti UV záření. „Sluneční brýle se 100% UV ochranou jsou jediné, které byste si měli kupovat. Řídit se přitom můžete hodnotami od 0 do 4. Ty vyjadřují propustnost světla a určují světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Na jarní sluníčko stačí kategorie 2, v létě je vhodnější 3. stupeň. Naproti tomu stupeň ochrany 4 je vhodný na hory, ale nikoli na řízení,“ radí optometristka Kristýna Štěbetáková z Alensa.cz, specializovaného on-line prodejce slunečních brýlí a kontaktních čoček.

Zdroje:

https://blog.eobuv.cz/modni-slunecni-bryle-sezony-jaro-leto/

https://www.elle.com.au/shopping/fashion-shopping/best-sunglasses-australia-26519/

https://eyerim.cz/slim-shades/