Ani se nenadějeme a máme léto, kdy chodila neschováte ani v těch nejluxusnějších sandálkách. A není to jen otázka estetická: když začnou paty praskat, začnou brzy bolet při každém kroku, nemluvě o tom, pokud se na chodidla a nehty dostane plíseň. Jako u většiny kosmetických nesnází, je i v tomhle případě základem pravidelná péče – a ta naštěstí není nijak složitá.

Zdroj: Youtube

Hebké paty bez ztvrdlé kůže

Jak radí server Pro Zeny, k patám jako ze sametu vede několik účinných kroků:

1. Najděte si ideální nástroj

Zrohovatělou kůži na chodidlech odstraňujte jednou dvakrát týdně. Čím? Záleží na vás. Jde o to, co vám nejvíc vyhovuje. Podle pedikérky Květy Kovářové z pražského salonu Gema je nejúčinnější skalpel, kvůli riziku poranění by ho však laikům nedoporučila: „Pro domácí použití jsou vhodnější speciální škrabky – jsou bezpečnější a příjemnější.“ Oblíbené jsou pemzy z různých materiálů.

2. Mažte paty denně

Občasné odstraňování ztvrdlé kůže je důležité, ale ještě významnější je promazávání! Někomu stačí hydratační tělové mléko, jiný potřebuje speciální krém na tvrdá chodidla. V každém případě jimi nešetřete a nohy mažte po každé sprše nebo koupeli – zároveň chodidla jemně namasírujte. A nic nezkazíte, když si alespoň kritická místa ošetříte krémem víckrát za den.

Dermatoložka, doktorka Kemmy Mokaya doporučuje "vmasírovat mandlový, kokosový nebo olivový olej a následně nanést silnou vrstvu hydratačního krému". Po dokončení této procedury si na noc navlékněte bavlněné ponožky, aby pokožka mohla hydratační krém vstřebat.

3. Vhodná obuv

Jakmile začne léto, je lákavé vytáhnout sandále nebo boty s podpatkem, nechte si je na zvláštní příležitosti a místo nich zvolte pohodlnou, prodyšnou obuv. "Sandály, žabky a další otevřená obuv je sice v létě pohodlná, ale nohy se vystavují horku, slunci a dalším prvkům, které snižují vlhkost," varuje dermatoložka. Vybírejte obuv, která chrání nohy před nepříznivými vlivy, to platí zejména pro aktivní lidi, kteří jsou často venku nebo dojíždějí do práce v rušném městě.

Prevence onemocnění mykózou nehtů

Kásná chodidla znamenají také zdravé nehty bez plísní. Přinášíme vám návod, jak problémům nejlépe předcházet. Plíseň na nohách či nehtech je totiž to poslední, co si přejeme. Přesto se to může stát. Stačí nižší imunita, neprodyšné boty, nebo návštěvy sauny či bazénu. Plísně se přenášejí kontaktem, a to přímo i nepřímo. Stačí, když se projdete po podlaze, kde utkvěli houby, jež plíseň způsobují a je hotovo.

„Plísní na nohou či nehtech trpí zhruba 8–15 % populace, častěji pak muži než ženy," říká k tomu MUDr. Barbora Vien pro web kliniky EUC.

Houby mohou napadnout kůži nohou i nehty. Na rozdíl od léčby mykózy nohou je léčba plísně nehtů složitější a zdlouhavější. Onemocnění se obvykle vyskytuje na nehtu palce u nohy. Pokud není postižený nehet správně a včas ošetřen, hrozí, že infikuje i sousední nehty. Nejen, že nehet vypadá nevzhledně, může být také bolestivý a bránit chůzi. Nehty napadené plísní mohou časem ztloustnout tak, že je velmi obtížné je ostříhat, a dokonce i nošení bot může způsobit problémy kvůli deformaci.

Plísni nehtů lze docela dobře předcházet. I když se plísňové spory nacházejí všude kolem nás, nejlépe se jim daří v teplém a vlhkém prostředí. Nejdůležitějším opatřením je tedy připravit je o živnou půdu.

Následující tipy z blogu Vase manikury vám pomohou vyhnout se plísňové infekci:

  • nechoďte naboso ve veřejných zařízeních (sauny, bazény, hotely…) Používejte vlastní pantofle.
  • noste dobře padnoucí a pohodlné boty. Prodyšný materiál je stejně důležitý jako správný střih. Po každém nošení boty dobře vyvětrejte
  • boty včetně pantoflů pravidelně dezinfikujte sprejem
  • používejte ponožky z přírodních materiálů jako je bavlna, vlna nebo bavlněné směsi; vyhněte se syntetickým materiálům
  • ponožky měňte denně nebo i během dne, pokud se hodně potíte
  • ručníky, koupelnové podložky, ponožky a ložní prádlo perte při teplotách nad 60 °C
  • po koupání nohy dobře osušte včetně mezer mezi prsty samostatným ručníkem

Léčba plísně nehtů a nohou

Na plíseň v počátečním stádiu dobře zabírá octová lázeň. Jak ji připravit? Přidejte do lavoru s teplou vodou dvě lžíce kuchyňského octa a několik zrnek hypermanganu. Chodidla do lázně ponořte na 10 až 15 minut.

Proti plísním nehtů jsou neejefektivnější léky obsahující antimykotikum prodávané pod názvem Lamysil, itrakonazol či flukonazol. Tyto látky se usazují v nehtovém lůžku, brání růstu spór a narušují metabolismus kvasinek a plísní, což vede k jejich odumření. Nevýhodou systémových léků jsou vedlejší účinky – nepříznivě působí na játra.

U méně vážných případů nasazují lékaři masti s ciklopiroxem. Zmíněné preparáty jsou ale na předpis, jehož vystavení může zabrat i několik týdnů. Pokud nemůžete na návštěvu u kožního specialisty čekat, nezbývá než se poohlédnout po volně prodejných preparátech.

Zdroj:Best life online, Pro Zeny, Vase manikury, EUC