Mateřská znaménka nejsou na rozdíl od pih jen shlukem koncentrovaného pigmentu, ale tvoří je i nervové buňky. Mohou být plochá nebo i vystouplá a reagovat na různé podněty, protože jejich povrch je citlivější než okolní kůže. Proto mění v průběhu let velikost, tvar i barvu a vyžadují, abychom je tak hlídali. Jak často bychom si svých znamének měli všímat?

Zdroj: Youtube

Kontrolujte metodou podle abecedy

Z hlediska prevence je ideální alespoň jednou ročně nechávat znaménka kontrolovat dermatologem. S vyšetřením určitě neotálejte, pokud jste starší 25 let a objevíte si nové mateřské znaménko. Na škodu ale není ani domácí kontrola znamének metodou, která se jmenuje podle písmen abecedy, tedy metoda ABCDE. Všechny tyto kontroly jsou prevencí proti rozvoji rakoviny kůže. Ta se dá ve většině případů, pokud se onemocnění zachytí včas, úspěšně vyléčit.

Pokud přijde kožnímu lékaři nějaké znaménko podezřelé, tak právě toto chladnější období je vhodné k jeho odstranění, protože postižené místo není možné další dva měsíce vystavovat na slunci.

Jak tedy na to? Všímejte si všech důležitých vlastností znaménka:

A = (asymetry) asymetrie: Zdravé mateřské znaménko je symetrické, to znamená, že má dvě stejné poloviny. Když se na něj podíváte, rozdělte ho shora dolů pomyslnou čarou a obě poloviny porovnejte. Pokud se značně liší, je třeba neprodleně vyhledat dermatologa. Pokud jsou v podstatě stejné, znaménko by mělo být v pořádku.

B = (border) hranice, ohraničení: Hranice znaménka by měly být pravidelné a hladké. Rozostřené okraje signalizují problém.

C = (colour) barva: Znaménka mohou být různé barvy od světle hnědé až po takřka černou. Každé jedno znaménko by ale mělo mít stejný barevný tón na celé své ploše. Pokud barvu mění, je třeba si ho nechat zkontrolovat.

D = (diameter) průměr: Zdravé znaménko nemá víc jak 5 mm. Pokud je větší, potřebuje kontrolu a sledování odborníkem.

E = (elevation) výška, vyvýšení: Největší pozornost je třeba věnovat znaménkům, na kterých jsou různé vyvýšeniny. Ty mohou signalizovat rozvoj melanomu.

Ochrana před zářením

Kromě pravidelných kontrol znamének se dá riziko vzniku rakoviny kůže minimalizovat používáním vhodných opalovacích krémů, a to během celého roku. I v této oblasti věda, technika a medicína pokročily, proto jsou už dnes k dispozici krémy s filtry nové generace. Jsou vhodné i pro citlivou pokožku a poskytují účinnější a delší ochranu před UVA i UVB zářením. „Filtr SunCat MTA byl vytvořen speciální technikou zapouzdření tak, aby vytvářel vyšší stupeň ochrany pokožky, než jsme doposud znali, s prodlouženým, ale konzistentním účinkem a hodnotou SPF,“ vysvětlila Mgr. Katarína Ščasná, laboratorní diagnostička Pharma MKL. Přeloženo do laické řeči to znamená, že opalovacího krému s filtrem SunCat MTA stačí nanést na pokožku menší množství pro spolehlivější a delší ochranu. Jelikož je bohacený o kyselinu hyaluronovou, pokožka včetně znamének je chráněna ještě více, protože se z něj tak rychle neodpařuje voda a nevysušuje se.

Jaká ochrana nechrání?

- Bohužel na trhu je stále mnoho přípravků na opalování, které neposkytují dostatečnou ochranu před UVA a UVB zářením, a proto mohou způsobit nejen spálení kůže, ale i přispět k rozvoji nádoru z mateřského znaménka.

- Úplně nevhodné na opalování jsou rostlinné oleje a také staré krémy, které se vám doma válí několik sezon – u nich hrozí, že už vyprchaly účinné složky, které chrání před UV zářením.

- Všímejte si také, jestli krémy neobsahují látku zvanou oxybenzon – ta na kůži může způsobovat alergické reakce a zároveň škodí živočichům a korálovým útesům v moři.

- Lékaři doporučují zpozornět i v případě, kdy opalovací krém obsahuje avobenzon.

„Sluneční paprsky mohou způsobit jeho rozložení a zároveň se vstřebává do moči a mateřského mléka. Klinické studie ukazují, že je neškodný při nízkých koncentracích, to znamená pod 10 %. Ráda bych upozornila i na homosalát, který Evropská komise označila za nebezpečný při koncentraci vyšší než 1,4 %, protože může mít vliv na endokrinní systém,“ doplňuje seznam nežádoucích látek v opalovacích krémech odbornice.

Stačí SPF 30?

Ani ten nejúčinnější opalovací krém nedokáže pokožku a znaménka chránit déle než několik hodin, proto ho je třeba v průběhu dne aplikovat opakovaně – ideálně každé dvě hodiny. V případě, že se koupete, i častěji. Není třeba se bát, že by vaše pokožka nezískala žádaný bronzový nádech. I to přijde. Jen to bude pomaleji, zdravěji a opálení navíc i déle vydrží. Mnoho lidí má za to, že se stačí mazat jenom v létě, anebo když jsou na dovolené u moře. Jenže i v našich zeměpisných šířkách je intenzita slunečního záření tak vysoká, že není vůbec na škodu používat krémy s vyšším SPF. Sluneční záření proniká i skrz mraky, i na stinné místo, a je dokonce i na horách. Faktor 30 by měl být podle odborníků dostatečný. „Míra ochrany opalovacím krémem se SPF 30 se až tak neliší od SPF 50. SPF 30+ dokáže odfiltrovat až 96,7 % UVB záření a SPF 50+ až 98 % záření. Rozdíl v ochraně je tedy minimální,“ vysvětlila Katarína Ščasná.

Zdroje:

Mgr. Katarína Ščasná, laboratorní diagnostička Pharma MKL