Největším plusem henny je její šetrnost k vlasům. „Henna je tropická až subtropická rostlina a barva na vlasy, která se z ní vyrábí, se skládá pouze z jejích sušených a namletých listů,“ vysvětluje Michaela Kochanová, majitelka české značky CosmetikaBio, v jejímž portfoliu jsou i přírodní barvy na vlasy na bázi henny. Ty se od čisté henny liší jen tím, že obsahují další rostlinné složky, které ovlivňují barevný odstín. Většinou jde o namletou kůru stromů, nejrůznější byliny či ovoce. A protože barevné pigmenty zůstávají jen na povrchu vlasu, nehrozí u henny ani u hennových barev, že by narušily strukturu vlasů a proměnily je v koudel. „Vlasy jsou díky henně naopak kvalitnější, lesklejší, mají větší objem a méně se mastí,“ líčí své zkušenosti Kochanová. Podle některých studií má henna navíc i terapeutické účinky - může například zmírnit alopecii neboli vypadávání vlasů.

Zdroj: Youtube

Jakmile to s hennou jednou zkusíte, zjistíte, že si s výsledným barevným efektem můžete donekonečna hrát. Nejenže spolu můžete míchat různé odstíny henny nebo přírodních barev na její bázi, ale můžete je rozmíchat i v jiné tekutině, než je voda, což barvicímu procesu dodá zase novou dimenzi. „Použít se dá citronová šťáva, černý čaj nebo třeba káva, fantazii se meze nekladou. Můžete také přidat různé éterické oleje. Tím vším lze barvu ještě vyladit a zároveň vlasům dodat nadstandardní péči,“ vypočítává Kochanová. Výsledný odstín tak vůbec nemusí být do červena, jak se traduje. Jediné, co henna opravdu neumí, je vyrobit platinovou blond. Vlasy totiž nedokáže zesvětlit, takže výsledný odstín vždycky vychází z vaší přírodní barvy. Stejná barevná směs proto nikdy nevypadá na dvou lidech stejně.

Malá alchymie

„Pokud s barvením začínáte, je možné, že budete muset barvit víckrát za sebou v kratších intervalech, abyste docílila intenzivního odstínu a barva se ustálila,“ podotýká Kochanová. Intenzivnějšího odstínu můžete dosáhnout i tak, že hennu při barvení necháte na vlasech působit déle. Standard je při tom hodina až dvě, i když některé ženy s nanesenou hennou třeba i spí. I délka barvení je totiž na vás. Henna si poradí také se šedinami, jen je potřeba počítat s tím, že šedivé vlasy budou vždycky o něco světlejší než zbytek vlasů. Pozor si ale dejte v případě, že už máte vlasy obarvené chemicky. To pak hennu nebo přírodní barvu raději otestujte na zkušebním prameni, výsledný odstín by totiž nemusel vyjít podle vašich představ.

Jak na to? Smíchejte 300 ml vlažné vody se 100 gramy henny, kterou jste před tím prosela přes sítko. Výsledná konzistence by se měla podobat hustému jogurtu. Směs nechte pár hodin odpočinout na teplém místě v zakryté nádobě. Můžete ji klidně nechat uležet třeba přes noc. Pak ji naneste stejně jako klasickou barvu a vlasy zabalte do igelitové fólie. Máte-li suché vlasy, vodu v receptu nahraďte lžící mandlového oleje či bílého jogurtu. Chcete-li větší lesk přimíchejte do směsi lžíci citronové šťávy. Pro proměnlivý odstín přilijte navíc ještě půl šálku černého čaje.

Zdroj: