1. Vyměňte krém

Jakmile teploty klesnou pod nulu, chce to sáhnout po hutnějších texturách. Pleť totiž potřebuje ochranu navíc, tím spíš, je-li citlivá nebo suchá. Lehký hydratační krém tedy vyměňte za nějaký výživnější a mastnější. Takový totiž kůži dokáže ochránit před mrazem, protože posílí její přirozenou ochrannou bariéru. Doporučujeme zejména ty speciální „zimní“. „Na citlivou pleť volte hutnější krémy, které mají dobrý „promašťovací“ efekt, u citlivé pokožky vyberte produkty bez parfemace. Pokud jsou opravdu nízké teploty je dobré aplikovat produkty s větším obsahem lipidů, které podporují bariérovou funkci kůže, tedy vytvoří ochrannou vrstvu na pokožce,“ říká dermatolog Jan Kučera z pražské Perfect Clinic Dermatolgoy. Kromě lipidů v přípravcích hledete i ureu nebo ceramidy. Svou běžnou ranní kosmetickou rutinu také můžete zakončit kapkou pleťového oleje. Myslete na to, že kromě ochrany před mrazem funguje podpora kožní bariéry i jako prevence stárnutí. Pokožka s narušenou bariérou totiž stárne rychleji.

Zdroj: Youtube

2. Šetřete peelingem

V zimě by se všechno mělo točit kolem kožní bariéry. Nedělejte proto nic, co by ji mohlo zbytečně narušit. Platí to například pro peelingy, které sice umí pokožku rozzářit, ale pokud si vybereme nešetrný produkt nebo ho používáme příliš často, může to ve výsledku vést k narušování kožní bariéry a vysušování pokožky. „V chladném počasí omezte používání exfoliačních produktů, které mohou ztenčit ochrannou bariéru pleti. Následně pak v tomto období pokožka regeneruje pomaleji,“ říká vysvětluje Kučera. Peeling si dělejte nanejvýš jednou za týden a vždy večer. Volte také jemný přípravek bez abrazivních zrníček.

3. Pozor na horkou vodu

Kožní bariéru v zimě hodně narušuje i horká voda a nepříliš důkladné sušení. Kůže se pak vysušuje více, než by musela, a v některých případech dokonce i praská. To se týká například pokožky rukou, kterou v průběhu dne namáčíme a sušíme mnohokrát. Hodně také pomůže výběr mýdla s hydratační nebo olejovou složkou, a to jak v případě mytí rukou, tak celého těla. Hledejte ureu, glycerin, panthenol, vitamin E nebo některý z olejů. Horkou koupel v zimě raději odpusťte, lepší je zvolit vlažnou sprchu. Ruce i tělo také po každém mytí promažte krémem.

4. Výbava s sebou

V zimě nejspíš na svou pleť budete muset myslet častěji než ve zbytku roku. Přizpůsobte tomu péči o svůj zevnějšek a mějte vždycky po ruce krém na ruce, balzám na rty a jste-li na horách, přidejte ještě krém s vysokým UV faktorem. I když se to nezdá, na horách se můžete velmi snadno spálit.


Zdroj: dermatolog MUDr. Jan Kučera, Perfect Clinic Dermatology

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8950457/