Nedostatek vitaminů se často ze všeho nejdřív odrazí právě na pleti – pokožka je suchá a šupinatá, chybí jí jas, špatně se hojí, je křehči a citlivější a mohou vás začít trápit třeba i pupínky. V zimě, kdy náš jídelníček bývá na vitaminy přirozeně chudší, a zároveň stoupají nároky imunitního systému, to není nic výjimečného. I proto vypadáme tak unaveně a nezdravě. Dopřát pleti právě teď pořádnou vitaminovou bombu tedy rozhodně není od věci.

„Naše pleť ke svému správnému fungování potřebuje celou řadu vitaminů. Mezi ty nejvýznamnější ale patří vitamin A, C a E,“ říká estetická dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské kliniky LaserPlastic.Nejdůležitější je doplnit je vnitřně, tedy hlídat si jejich přísun v jídelníčku, případně přidat je v podobě doplňků stravy. Ani kosmetika s jejich obsahem však není od věci. Sice nepůsobí komplexně na celé tělo jako vitaminy, které přijmeme ve stravě, ale to v tomhle případně vlastně vůbec nevadí. ‚Vitaminová kosmetika‘ totiž funguje jako jakýsi bonus. „Pomocí kosmetiky dostanete do ošetřené oblasti kůže větší koncentraci vitaminů než by do ní přirozeně doputovalo krevním řečištěm,“ vysvětluje lékařka s tím, že další možností je nechat si vitaminy vpravit do kůže injekčně v rámci mezoterapie.

Vitamin A: zpomalovač stárnutí

Je-li vaše pokožka suchá a šupinatá a všímáte si toho, že se hůř hojí, zkuste to s vitaminem A. Ten totiž výrazně zlepšuje regeneraci pokožky a dokonce zmírňuje i viditelnost jizviček a pigmentových skvrn. A protože podporuje tvorbu kolagenu v kůži, zlepšuje také její pevnost a pružnost.Vitamin A je tedy obzvlášť vhodný pro stárnoucí nebo zralou pokožku. A doporučuje se i v případě, že vás trápí akné. ‚Áčko‘ má totiž kromě jiného i lehce exfoliační účinky, usnadňuje tedy odlučování odumřelých buněk z pokožky. Díky tomu jsou pak póry čistí. A navrch získáte i jasnější tón pokožky.

‚Áčko‘ přirozeně najdete v mrkvi, špenátu, v mléčných výrobcích a v hovězích a kuřecích játrech. Až budete tenhle vitamin hledat v séru nebo krému, většinou ho najdete pod označením retinol, případně retinyl palmitát. Doporučujeme začít s méně koncentrovanými přípravky, protože kůže při první aplikaci většinou reaguje podrážděním – začervenáním, pnutím či šupinatěním.Nenechte se odradit, je to normální. Kůže si jen potřebuje postupně zvyknout.

Vitamin C: rozjasňovač

‚Céčko‘ je mocný antioxidant, který vychytává škodlivé volné radikály. To jsou reaktivní částice, které vznikají při látkové výměně, a pokud je ‚nepřeperou‘ právě antioxidanty, urychlují stárnutí celého organismu včetně pokožky. Kromě toho se vitamin C podílí i na tvorbě kolagenu, má tedy co do činění i s pevností a pružností pokožky. Signálem, že vám tenhle vitamin chybí, je suchá zašedlá pokožka nebo praskající žilky. Vitamin C zpomaluje stárnutí, zpevňuje pleť a snižuje viditelnost vrásek. Rozjasňuje, sjednocuje tón pokožky a zesvětluje pigmentové skvrny.

Céčko najdete ve všech citrusových plodech, v šípcích, jahodách, růžičkové kapustě, v paprikách, kiwi nebo třeba v ananasu. A bohatý výběr je v poslední době i na kosmetickém trhu. V případě ‚céčka‘ se navíc koncentrovaných přípravků nemusíte bát, naopak. Čím více tohohle vitaminu ve svém kému najdete, tím lépe pro vás.

Vitamin E: opravář

‚Éčko‘ pomáhá pleti zregenerovat se, a to hlavně po působení slunce nebo větru. To z něj v chladné části roku dělá skvělého společníka na hory. I tento vitamin působí jako antioxidant, sjednocuje barevný tón pleti, pěstí a zlepšuje strukturu pokožky. Dobrou službu vám udělá i v okamžiku, kdy je kůže podrážděná.

Nejbohatším zdrojem vitaminu E jsou pšeničné klíčky, rostlinné oleje, ořechy a semínka. Protože je vitamin E rozpustný v tucích, najdete ho obvykle v hutnějších a mastnějších krémech. Přirozeně se objevuje v přírodních olejích a tedy i ve všech přípravcích na jejich bázi. Přímo na pleť můžete použít i roztok, který se uvolní po otevření vitaminové kapsle.

Zdroj: www.laserplastic.cz