Základem je samozřejmě pravidelná a poctivá kosmetická péče. Nejvíc jsou přibývající roky znát v očním okolí, proto se zaměřte v první řadě na něj. Po třicítce by měl být samozřejmostí oční krém, nejlépe doplněný o oční masku nebo takzvané patche, tedy speciální jednorázové polštářky napuštěné výživnými látkami. „Máte-li oční okolí suché nebo se vám vrásky zdají výrazné, nebojte se sáhnout po vyšší řadě oční péče, která je určená o něco starším ženám. Totéž platí i pro zbylou kosmetiku. Údaje o věku berte jako orientační, důležitější je skutečný stav pleti,“ radí kosmetička Hana Růzha Jurášková z pražského salonu Mirákl. Nebojte se také do své rutiny zařadit masáž očního okolí.

Zdroj: Youtube

Také investujte do pleťového séra, které pleť nadopuje výživnými látkami, a do kvalitního krému na opalování s vyšším ochranným faktorem, který by se měl stát vaším každodenním společníkem. Slunce se totiž po třicítce proměňuje v úhlavního nepřítele vaší pokožky. UV záření urychluje stárnutí víc než cokoli jiného – vytváří v pleti volné radikály, které poškozují kožní buňky, a tím způsobují uvadání pokožky. Opalovací přípravky škodlivé sluneční záření odblokují a sérum s vysokým obsahem antioxidantů (hledejte vitamin C a E) se postará o zbytek. Antioxidanty vyšlete do kůže i zevnitř – zvyšte přísun ovoce a zeleniny. S volnými radikály umí pořádně zatočit, mají dokonce větší sílu než přípravky působící zvenku.

Zajděte si k dermatologovi

Za věkovou hranici, po které se vyplatí zajít na konzultaci k estetickému dermatologovi, se považují 33. narozeniny. Tehdy se objevují první výraznější známky stárnutí, na které už je kosmetika krátká. Přitom platí, že čím dříve začnete pleť řešit, tím větší efekt budou ošetření mít, protože jimi udržíte déle v chodu procesy, kterými pokožka ozdravuje sama sebe. To je i případ zákroků, které vám estetický dermatolog nejspíš doporučí mezi prvními, tedy mezoterapie, chemického peelingu nebo botulotoxinových injekcí. Jde sice o ty nejméně invazivní procedury, ale nasadí-li se včas, pleť díky nim vydrží krásná ještě dlouho. Mnoho žen však k dermatologovi dorazí bohužel až ve chvíli, kdy kontury tváře začnou povolovat, a je už třeba razantnějších metod.

„V 80 procentech případů se zaměřujeme právě na povadající kontury, jednotlivé vrásky jsou trochu na vedlejší koleji,“ říká estetická dermatoložka Monika Kavková z kliniky Be Elite Clinic. Nejvyhledávanější je v tomhle směru lifting pomocí nití, které lékař zavede do podkoží, a tím pokožku vypne. Jeho výhodou je, že je znát velmi rychle a zároveň není příliš invazivní. „Pomocí systému nití můžeme do určitého věku vrátit obličeji jasné kontury bez nutnosti chirurgického faceliftu,“ upozorňuje Kavková.

A když už na chirurgii dojde? Málokteré zákroky vás omladí víc než ty v oblasti očí. Tam se vám totiž většina lidí dívá jako první, ale bohužel tam také kůže stárne nejrychleji. Kvůli povoleným víčům nebo váčkům pod očima působí tvář unaveně a smutně. Jejich korekcí se pohled otevře a projasní. Opticky tenhle zákrok může ubrat až deset let.

Zdroje: