Pokud se jen trochu zajímáte o složení své kosmetiky, zákonitě se vám po prostudování etikety klasického laku na nehty musí udělat lehce slabo. Zapátráte-li na internetu, nejspíš narazíte i na studii, která se před několika lety objevila ve vědeckém sborníku Environment International a zabývala se tím, jak se některé látky z laků na nehty dostávají do těla. Konkrétně šlo o trifenylfosfát, který se označuje zkratkou TPHP a používá se k prodloužení trvanlivosti laku a zlepšení jeho vlastností. Účastnice testu tehdy vědci požádali, aby si nalakovaly nehty, a následujících 24 hodin pak měly za úkol sbírat vzorky své moči. Látka se následně objevila v moči všech testovaných. TPHP ovšem zdaleka není jedinou problematickou látkou v lacích na nehty. Za ještě rizikovější se považují formaldehyd, dibutylftalát (DBT), ethyl tosil amid, toluen, xylen nebo třeba aceton. Zatímco některé mohou narušovat hormonální rovnováhu v těle, jiné mohou způsobovat alergické reakce nebo ovlivňovat nervovou soustavu (stačí si vzpomenout na zápach otevřeného laku na nehty nebo odlakovače).
Není tedy divu, že se spolu s tím, jak roste zájem žen (i mužů) o šetrnou kosmetiku, na trhu začaly objevovat i zdravější alternativy laků na nehty, které problematické látky neobsahují. Často na nich najdete číselný údaj spolu se slůvkem free, třeba 10-free, což odkazuje k tomu, kolika látkám se výrobce vyhl. „Vzhledem k tomu, že ale nikde není stanoveno, jaké číslo odkazuje k jakým vynechaným látkám, pořád se vyplatí prohlédnout si etiketu,“ upozorňuje manikérka a pedikérka Veronika Vyletová, která společně se svojí sestrou Andreou provozuje v Praze studio Vědomá krása, zaměřené na šetrnou manikúru a pedikúru.
Bez chemie to nejde
Vzhledem k tomu, že zdravější alternativy laků často prodávají obchody s přírodní kosmetikou, může to svádět k představě, že mají stejně čisté a šetrné složení jako certifikovaná bio kosmetika. „Konvenční kosmetický průmysl častokrát používá suroviny, které jsou nevhodné, až nebezpečné pro naše zdraví a pro životní prostředí, přitom zbytečně. Dnes už známe spoustu dalších látek, které jsou šetrnější v mnoha směrech a které dokáží těžké chemie nahradit. Když si koupíte přírodní lak na nehty, můžete si být jisté, že je to zdravější volba. Bez chemie se ale něco takového nedá vůbec vyrobit,“ upozorňuje Kateřina Nováková, marketingová a produktová specialistka sítě obchodů s přírodní kosmetikou Biooo, v němž narazíte hned na několik značek zdravějších laků.
Jinými slovy: Aby vám lak na nehtech držel a choval se tak, jak od něj očekáváte, vždy musí nějaké problematické chemické látky obsahovat. Z toho důvodu by vás nemělo překvapit, že jsou cítit podobně jako ty konvenční, byť zápach není tak intenzivní. Zdravější formy laků se také v použití ničím neliší od těch konvenčních. „Pokud si ale vyberete nějaký sytý odstín, může se stát, že bude potřeba více vrstev a určité pečlivosti pro rovnoměrné nanesení barvy,“ říká Nováková. K nejzdravějším, tedy složením nejčistším lakům podle manikérky Veroniky Vyletové patří ty na vodní nebo olejové bázi. Narazit můžete i na šetrné slupovací laky. Na ty ale pozor – časté slupování laku může narušit povrch nehtu.
Zdroje:
- manikérka a pedikérka Veronika Vyletová, www.vedomakrasa.cz
- marketingová a produktová specialistka sítě obchodů s přírodní kosmetikou Biooo Kateřina Nováková, www.biooo.cz
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0160412015300714