Více energie, kreativnější mysl, lepší spánek, silnější imunita? Kdo by to nechtěl. A můžete to mít i vy, jen pro to budete muset ve svém životě něco málo změnit. Možná vás překvapí, co všechno vlastně spadá pod to, abyste lépe pečovali sami o sebe. Toto jsou trendy pro rok 2023.

1. Bydlení odpovídající přirozeným biorytmům

Jeden z nejsilnějších současných wellness trendů má co do činění s cirkadiánním rytmem – tedy s našimi biologickými hodinami, které řídí například náš spánkový cyklus. Hodně se toho dá ovlivnit tím, jak doma svítíme a nesvítíme a jak používáme závěsy.

Pokud například potřebujeme vstávat brzy v době, kdy je tma (zejména v zimě), můžeme si například pořídit lampičky, které budou ráno simulovat přirozené denní světlo. Aby to mělo smysl, je naopak dobré chodit spát tak brzy, abychom spali osm hodin denně – v roční dobu, kdy jsou dlouhé dny, se proto vyplatí používat pořádné zatemňovací závěsy, abychom se například nebudili příliš brzy.

Pro dobré nastavení našich vnitřních biorytmů je dobré trávit dostatek času venku, na přirozeném světle. Pokud pracujete, i tady má smysl činit tak na denním světle, než abyste si někde v tmavém koutě museli neustále svítit.

2. Pozor na příliš dlouhé nicnedělání

Namísto toho, abyste neustále sledovali, kolik jste udělali během dne kroků a kolikrát za týden jste posilovali, nově se zaměřte i na čas, kdy neděláte nic. Možná vám dojde, že někdy sedíte celé hodiny u počítače nebo ležíte u notebooku a že byste se měli alespoň jednou za hodinu projít, i kdybyste si měli jít jen natočit vodu. Nebo třeba seběhněte s odpadky, nakrájejte si zeleninu. Cestou do práce vynechte schody, z MHD vystupte o zastávku dříve, a až pojedete autem na návštěvu, zaparkujte o dvě ulice dále.

3. Naučte se jíst mořské řasy

Kdybyste chtěli slyšet jeden letošní wellness trend, co se stravování týče, pak je to mořská zelenina neboli mořské řasy. Mají vysoký obsah minerálních látek, jako je jód, fosfor, vápník či hořčík, obsahují také zinek a železo, vlákninu, bílkoviny a vitaminy.

Mořských řas existuje více druhů a samozřejmě, ne všechny se však hodí k jídlu. Ale řeč je například o mořských řasách nori, kombu či wakame, můžete jimi jídlo jen doplnit, nebo z něj učinit jednu z hlavních přísad, jako to činí například japonská kuchyně. Než se pustíte do jejich přípravy sami, zkuste si zajít někam, kde už je vařit a servírovat umějí.

Pro představu, řasa kombu se rozdrcená a usušená používá jako koření do polévek a salátů, zatímco celé sušené listy se přidávají při vaření k luštěninám, které se díky obsažené kyselině glutaminové uvaří rychleji. Uvařené plátky řasy nori se používají při přípravě sushi nebo se velmi krátce opraží a rozdrcené se využívají jako koření hotových jídel. Takto upravené výborně chutnají smíchané třeba s opraženým sezamovým semínkem.

4. Péče o kožní mikrobiom

Pravděpodobně jste už četli nebo slyšeli o probiotikách jako o způsobu, jak udržet v kondici střeva a tím i imunitní systém díky tomu, že budete mít zdravou a pestrou střevní mikroflóru. Teď se v podobném duchu začíná mluvit o mikroorganismech žijících na naší pokožce, které mohou být podobně prospěšné.

Chrání ji před škodlivými bakteriemi a oxidativním stresem urychlujícím stárnutí kůže, a dokonce mohou ovlivnit i vznik rakoviny kůže. Má proto smysl se při hygieně vyhnout používání produktů, které zbavují pokožku jejích přirozených tuků nebo které mění zdravou hladinu pH pokožky, jako jsou drsné peelingové prostředky a podobně. Vadí i příliš mnoho konzervačních látek například v pleťové vodě.

5. Digitální detox

Během covidu se mnohem více rozšířila možnost pracovat z home office, což je na jednu stranu pohodlné, na druhou to znamená, že přibývá lidí, kteří si pohybují jen v on-line světě. Obrazovku počítače pouze občas vymění za tu na mobilu nebo tabletu. Zahrnování přemírou podnětů a spoustou zbytečných informací a videí se samozřejmě týká i jiných lidí, a proto je na místě se letos zaměřit i na digitální detox.

Máte chvíli volno? Nesahejte hned po mobilu, najděte si jinou zábavu. Maily a dotazy můžete vyřizovat jen určitou část dne, nikoli okamžitě. Nemusíte si ani hned mazat účet na instagramu, ale můžete si například nastavit upozornění, když na něm začnete trávit víc času. Můžete si také například nastavit režim, který telefon třeba od deseti večer do osmi ráno uspí tak, že vás sice vzbudí, ale nebudou vám mezitím chodit žádné zprávy, notifikace, ani nebudete moct surfovat po netu.

Zdroj:

  • https://www.countryandtownhouse.com/style/health-and-beauty/wellness-trends-2023/
  • https://bedthreads.com.au/blogs/journal/wellness-trends-2023