Vyrážka po opalování. 4 příčiny, které mají snadné řešení

Než se vydáte na slunce, připravte se na něj
Pokud jste se s nepříjemnou sluneční vyrážkou v minulosti už potýkali, určitě nemáte chuť si to zopakovat. Samozřejmostí by pro vás mělo být omezení pobytu na slunci v hodinách, kdy je jeho záření nejsilnější - v našich podmínkách mezi jedenáctou dopoledne a třetí odpoledne. Pečlivě se také mažte opalovacím krémem s ochranným faktorem proti UVA i UVB paprskům - volte alespoň ,třicítku'.
Vyzkoušejte:
Dermatologové také doporučují začít s dostatečným předstihem užívat doplňky s obsahem betakarotenu a selenu, které pomáhají odbourávat volné radikály a pokožku posilují. A slunce si postupně ,dávkujte'. Mnozí pacienti se ,osypou' na jaře při prvním sluníčku, později už ne.

Tahle letní láska může být pořádně toxická. Zvlášť, když do ní vaše kůže vlítne naplno a bez zábran. Víme, jak to zařídit, aby se jí setkání se sluncem nestalo osudným a neskončila rozbolavělá a vyprahlá.
Když vyrážka vyskočí, schovejte se do stínu
Vyrážka během dvou až tří dnů zmizí, ale kůže k tomu potřebuje pár dní bez slunce. Uleví vám studené obklady, přípravky po opalování nebo chladivé gely s aloe vera - volte raději ty přírodní, kůže je skutečně velmi citlivá. Dlouhý rukáv i nohavice nebo sukně jsou nutností. Pokud se svědění zhoršuje a přechází do štípání nebo puchýřů či krvavých skvrn, sáhněte po antihistaminiku - léku proti alergii.
Vyzkoušejte:
V lékárnách je volně dostupných hned několik antihistaminik. Pokud máte k vyrážce sklony, dají se užívat i preventivně - začněte je brát tři dny před plánovaným sluněním. Rozhodně to ale nepřehánějte a myslete na to, že vaše tělo se z nějakého důvodu brání a není dobré jeho varovné signály ignorovat. Proberte to se svým praktikem.
Šíří-li se vyrážka pod oblečením, zrevidujte léky a kosmetiku
Zvláštním typem sluneční vyrážky je ta, kterou způsobují chemické látky v kombinaci se slunečním zářením. Může jít o vedlejší účinek některých léků (obvykle těch na předpis, proto si vždy čtěte příbalový leták), deodorantů, jídla (například citrusy), kosmetických výrobků (třeba těch s obsahem třezalky) nebo i samotných opalovacích krémů- Typické pro tuto formu alergie je, že se rudé skvrny nebo puchýře šíří i pod oblečením, kde kůže slunci vystavená nebyla.
Vyzkoušejte:
V lékárnách seženete i řady přípravků na opalování určené speciálně pro alergiky. Pomoct může i volba přípravku s minerálním filtrem. Na rozdíl od běžných krémů s chemickými filtry zůstává ten minerální pouze na povrchu a kůži nedráždí.

Také už se těšíte na to, až se konečně ozve léto v plné kondici a vy budete moci vyrazit k vodě a užívat si teplých slunečních paprsků? Ale co když se jich nedokážete nasytit a hned napoprvé se spálíte? Nenechte se tím odradit a vyzkoušejte náš ochlazující gel, který se postará nejen o zklidnění zarudlé kůže, ale také o to, že se další den budete moci bezbolestně opět vydat do spárů sluníčka.
Když jste na sluníčku nebyli, zaměřte se na pocení
Ne všechny letní vyrážky souvisejí se sluncem. Podobně jako alergie na slunce se projevují i potničky. Zarudlá místa měnící se postupně na puchýřky vznikají tam, kde pot z nějakého důvodu nemůže ven z potní žlázy a ta se ucpe. Jsou typické pro nejmenší děti, ale nevyhýbají se ani dospělým - nejčastěji vznikají v kožních záhybech, tříslech, podpaží nebo na hýždích. Řešením jsou chladivé koupele třeba s příměsí heřmánku, vyhýbání se slunci a oblékání se do volného oblečení z přírodních materiálů.
Vyzkoušejte:
V lékárně je k dostání Jarishův roztok, kterým můžete puchýřky potírat. Pokud puchýřky naplněné čirou tekutinou do dvou dnů nezmití, nebo dokonce začnou hnisat, vyplatí se navštívit lékaře. Může jít o velmi silnou alergickou neakci, ale i o infekci. Tu si můžete do puchýřků zanést třeba při škrábání vyrážky.
Zdroje: