Botox je zkratka pro botulotoxin, neurotoxickou látku, která blokuje přenos nervových signálů do svalů. V kosmetické chirurgii se používá k odstranění vrásek a jiných známek stárnutí. Nepoužívá se ale jen pro vyhlazení pleti, lékaři ho využívají například v uroogii, při léčbě nadměrného pocení, a dokonce při některých poruchách pohybu, jako například obrně.

Zdroj: Youtube

Co to tedy je?

Botulotoxin je látka, která se vyžívá k odstranění mimických vrásek. Pokud jde o vrásky hlubší, vhodnější je pak výplň na bázi kyseliny hyaluronové. Botox funguje na principu ovlivnění přenosu vzruchu na úrovni nervosvalového spojení. To jednoduše znamená, že zablokuje přenost nervového vzruchu do svalu, který způsobuje mračení, tedy vrásku. Nejedná se o nic nebezpečného, jak si mnoho lidí, ovšem je nutné znát určitá pravidla a rizika aplikace botoxu.

Rizika a vedlejší účinky

Každý zákrok má svá rizika a botox není výjimkou. Mezi možné vedlejší účinky patří modřiny, otoky nebo asymetrie obličeje. V extrémních případech může dojít k respiračním problémům. Proto je důležité hledat kvalifikovaného lékaře s certifikátem a zkušenostmi v oboru. Botox není trvalá ani levná záležitost, vydrží až 6 měsíců a pak je třeba ho aplikovat znovu.

Ideální věk

Někomu se vrásky udělají ve dvaceti, někomu až po padesátce. Pro aplikaci botoxu je nutné, aby vráska byla jen mimická. To znamená, že se vráska objeví jenom tehdy, pokud se mračíte. Když obličej uvolníte, vráska by měla zmizet. Pokud vráska zůstává, je hlubší a pravděpodobně bude vhodnější jiný dermatologický zákrok.

Bolí to?

Většina klientek vpichy botoxu označují za nepříjemné, je ovšem možné předtím aplikovat analgetický krém, který bolest zmírní a utlumí.

Co dělat po zákroku?

Po aplikaci je důležité několik hodin zůstat vzpřímeně, nelehat si a nepředklánět se. Neměli byste cvičit ani pít přemíru alkoholu - obličej by se vám mohl příliš prokrvit. Někteří pacienti po aplikaci botoxu cítí v oblasti mírný tlak, ten ale do pár hodin odezní. Po vpichu může také zůstat malá modřinka, ta zmizí do několika dní.

V den aplikace botoxu byste neměli používat žádnou kosmetiku. Další den už můžete používat to, na co jste zvyklí.

Zdroje: