Můj vlastní ‚kudrnatý‘ příběh je vlastně docela typický: Vlasy se mi odjakživa vlnily, jenže ať jsem se česala sebevíc, vždycky připomínaly roští. A tak jsem si jednoho dne pořídila žehličku a začala je rovnat. Konečně jsem vypadala upraveně! Jenže po letech každodenní tepelné úpravy z mých vlasů vyprchal život a já začala řešit, co s tím. A narazila na Curly girl metodu (CGM). Ta vznikla na začátku nového milénia ve Velké Británii a původně byla určená pro vysloveně kudrnaté vlasy. Postupně se ale ukázalo, že s drobnými úpravami svědčí i vlasům vlnitým, nebo dokonce jen lehce zvlněným. Přestože jsem byla skeptická, už první umytí a styling mi vyrazily dech – vlasy se neuvěřitelně rozzářily a já v osmatřiceti poprvé uviděla v zrcadle svou kudrnatou podstatu.

Zdroj: Youtube

„Stává se velmi často, že klientky netuší, jaký potenciál jejich vlasy mají. Ve většině případů je žehlí, protože si myslí, že jsou krepaté. Když vidím, že se vlasy po namočení zvlní, nabídnu jim úpravu metodou CGM. Z výsledku pak bývají v úžasu,“ říká Marie Gorecká, třinecká kadeřnice a majitelka Kadeřnictví u Máji.

Ony totiž vlny a kudrny nejsou jen tak. Metoda má sice své postupy a doporučené přípravky, ale pravdou je, že každé vlasy jsou trochu jiné a svědčí jim něco jiného. Jejich potřeby se navíc různě mění. „Má vlastní cesta byla dlouhá a trnitá. S CGM jsem u sebe začala před třemi lety a trvalo mi rok, než jsem našla, co mi sedí. Škála produktů je obrovská a je těžké se v nich vyznat,“ podotýká Gorecká s tím, že nechat si na začátku poradit od profesionála ušetří spoustu peněz i domácích nezdarů.

Zkuste to jinak

V čem se tedy metoda liší od klasické péče o vlasy? V první řadě se používají pečlivě vybrané produkty bez sulfátů, parabenů, silikonů a dalších látek, které vlasy zatěžují, čímž způsobují narovnávání jejich přirozené struktury. Buďto jde o přírodní péči, nebo přípravky, které prošly sítem CGM požadavků a jsou takzvaně ‚CGM approved‘ nebo ‚CGM friendly‘, což nezřídka stojí na etiketě. Největší výběr vhodných přípravků najdete na ‚kudrnatých‘ e-shopech, řada je ale dostupná i v drogeriích, byť je po nich obvykle třeba trochu zapátrat.Klasický šampon se nepoužívá vůbec a vlasy se myjí méně často, než jste možná zvyklá, obvykle jednou za týden.

Šampon nahrazuje takzvaný co-wash, což je v podstatě kříženec mezi šamponem a kondicionérem, který na rozdíl od klasického šamponu nepřipraví kudrnaté vlasy o jejich přirozené oleje. Pokud ale máte jemné vlasy nebo jen vlny, možná vám lépe sedne takzvaný low poo šampon, tedy velmi jemný šampon bez výše zmíněných problematických látek. Přibližně jednou za měsíc se vlasy hloubkově čistí, k čemuž se používá speciální čisticí šampon. „Pravidelné čištění vlasy pomáhá zbavit nánosů minerálů, chloru nebo stylingových přípravků. To vše je zatěžuje. Hloubkově vyčištěné vlasy jsou lehčí, lesklejší, méně se mastí,“ vysvětluje Gorecká. Je také možné, že se vám po vyčištění budou více kroutit.

Dalším krokem je nějaká forma výživy – kondicionér, maska, případně leave-in, což je bezoplachová péče. Po čem sáhnete, by se mělo odvíjet od toho, jaké vaše vlasy jsou. A tím jsme se dostali k podstatě CGM. Základem je snaha porozumět vlasům a jejich potřebám, od čehož se odvíjí všechno ostatní. Pokud se to naučíte, vlasy budou lesklejší, hladší a vlny či kudrny výraznější. Právě snaha dát vlasům to, co skutečně chtějí, je důvodem, proč lidé na CGM mají poměrně nadité kosmetické skříňky, minimálně co se vlasové péče týče. Je totiž také třeba správně vyvážit hydrataci a protein. Co vlasy potřebují, se zjišťuje pomocí takzvaného wet-stretch testu, který se dělá přibližně jednou za dva měsíce. Mezi prsty se natáhne mokrý vlas a z jeho chování se usuzuje, co mu chybí.

Samostatnou kapitolou je styling – ten svým způsobem začíná už při mytí. Pečující přípravek si totiž do vlasů vmačkáváte spolu s vodou, čímž se podporuje nejen hydratace vlasů, ale i jejich kudrnacení. Pak se z vlasů jemně – nejlépe pomocí ručníku z mikrovlákna nebo starého trička – vymačká vlhkost. Následně se nanese bohatá vrstva – často hned několika – stylingových produktů pro kudrnaté či vlnité vlasy. Ty na vlasech vytvoří jakousi ochrannou krustu, díky které si vlny a kudrny při následném foukání difuzérem (ano, vlny a kudrny potřebují difuzér) nebo schnutí na vzduchu udrží svůj tvar. Suché vlasy se pak vymačkají prsty, čímž se krusta naruší a kudrny se vyloupnou do své zářivé podoby.

Zdroj:

https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/a34292024/curly-girl-method-how-to/

https://www.clevercurl.com.au/what-is-cgm/