Většina žen s kudrnatými a vlnitými vlasy si stěžuje na to, že mívají vlasy často velmi suché. Jejich hříva tak potřebuje hlavně hydrataci, kterou jim v první řadě zajistí profesionální kosmetika. V drogeriích ji neseženete, vyplatí se proto do své „koruny krásy“ zainvestovat a pořídit si kvalitní produkty buď ve specializovaných obchodech, nebo u kadeřníka. Ten vám také poradí, jaké přípravky jsou vhodné pro váš konkrétní typ vlasů. Výhodou profi péče je, že vlasy nejen vyživí, ale také připraví na další úpravu. Vlasy pak budou hebké, pružné a lesklé.
Při sušení použijte studenější vzduch
Velkým problémem bývá také česání. Zatímco vlnité vlasy po rozčesání udělají objem, kudrnaté nabydou nečekaných rozměrů a jsou spíše krepaté. Kudrnaté vlasy tedy rozčesávejte pouze po umytí, a to velmi citlivě a sušte fénem s difuzérem. Časté je i cuchání vlasů, které je také spojené s jejich vysoušením. Sušení vlasů po umytí by mělo být velmi šetrné. Vlasy za žádnou cenu netřete ručníkem, ale třeba si udělejte turban z osušky, nebo je nechte chvíli volně proschnout. Pokud fénujete, tak jen na nižší teplotu a fén si držte od vlasů asi ve vzdálenosti 20 centimetrů.
Správný střih vlasům odlehčí
U vlnitých a kudrnatých vlasů je velmi důležitý také správný střih. Není nic horšího než suché, zanedbané vlasy s roztřepenými konečky. Obraťte se na odborníky, kteří vědí, jak vlasy sestříhat a odlehčit jim. Pro normální až silné vlasy se hodí stupňovité sestříhání, aby jednotlivé partie nebyly příliš těžké. Pro jemné vlasy je vhodné například mikádo se stejnou délkou vlasů – letos je navíc moderní. Čím je střih kratší, tím vlny vypadají lépe. Pokud vlnité a kudrnaté vlasy barvíte, zvolte jen opravdu kvalitní barvu a kadeřnický salón, neexperimentujte doma sami. Tyto vlasy bývají totiž křehké a neodborné zásahy jim mohou ublížit.
Další tipy od odborníků ze salónu Klier
V zimním období je dobré omezit používání fénů, žehliček a kulem. Pokud už je použijete, ne-zapomeňte na kvalitní termoochrannou péči, která vlas před teplem chrání.
Pro rozčesávání používejte kvalitní kartáč. Vaše vlasy se pak nebudou lámat a třepit.
Pravidelně vlasům dopřávejte vlasové masky.
Skvělý účes vytvoříte tak, že si vlasy po umytí ještě za mokra natočíte přes prsty do vlnek či kudrlinek a následně necháte uschnout nebo vysušíte přes difuzér. Není to úplně rychlá metoda, ale o krásný účes budete mít postaráno.
Naučte se používat olejíček na vlasy. Vhodný je jak do vlhkých vlasů pro regeneraci, tak i do suchých pro dodání lesku a nasměrování tvaru účesu.
Čepice není výhra
Vlasům neprospívají přechody z přetopených místností do mrazu a naopak. A byť se to nezdá, tak ani nošení čepic. Ty sice vlasy ochrání před mrazem, ale mohou zatěžovat pokožku hlavy. Řešením jsou čepice a pokrývky hlavy z přírodních a prodyšných materiálů.
Olejíček se hodí i do mastných vlasů
Klíčový je ale podle expertů výběr kvalitní vlasové kosmetiky. Máte-li kudrnaté vlasy, zaměřte se na produkty pro suché vlasy a hydratační řady. Vlasům dodají potřebnou vláhu i výživu. Dopřejte v zimě svým vlasům kvalitní balzámy, masky na vlasy a vlasové olejíčky, kterých se nemusíte obávat ani u mastných vlasů. Ty se totiž mastí jen u vlasové pokožky, ne ve vlasových délkách. Olejíček se aplikuje v malém množství pouze na konečky, popřípadě vlasové délky. U mastných vlasů vyzkoušejte i kombinaci šamponu pro mastné vlasy a kondicionéru pro suché vlasy. Kondicionérem však ošetřete jen vlasové délky. V zimě je časté také elektrizování. Zde pomáhají produkty s označením thermique a jemné laky na vlasy.
Co dělat, když vás příroda vlnami neobdařila?
Vykouzlete si je doma, stačí vám k tomu trochu zručnosti, času a základních stylingových přípravků. A samozřejmě kulma nebo žehlička na vlasy. Před každou tepelnou úpravou na jednotlivé prameny vlasů aplikujte termosprej, který zabrání tomu, aby se vysušovaly a lámaly.
• Do suchých vlasů vetřete trochu pěnového tužidla pro objem a vlasy důkladně rozčesejte.
• Kulmu či žehličku nahřejte na 180 °C, čím nižší teplota je, tím se vlasy méně ničí.
• Vlasy rozdělte do několika pramenů, které pak sepněte skřipci. Pramen na zátylku nakulmujte jako první.
• Vlasy natáčejte od konečků směrem k hlavě. Až budete mít hotovou spodní vrstvu, uvolňujte další prameny a postupujte stejně, dokud nenatočíte všechny vlasy. Ke každému prameni pak postupně přikládejte nahřátou kulmu. Jestli používáte žehličku, tak začněte vždy kousek nad kořínky. Vlasy obtočte pevně kolem žehličky, kterou pak pomalu táhněte dolů směrem ke konečkům.
• Nakonec vlasy prohrábněte prsty a přestříkejte lakem na vlasy, který bude podporovat vlny v objemu.
• Jde to samozřejmě také šetrněji, bez použití tepla. Přes noc si můžete vlasy natočit pomocí pěnových natáček, které jsou měkké, lehké a dostupné v mnohých velikostech. Anebo vyzkoušejte neoprenové natáčky, které vám vytvoří styling trvalé.
Velikost natáček určuje šířku vašich loken a objem vlasů. Tenké natáčky znamenají krátké lokny.
Vlnky vytvoříte i s copánky
Máte vlasy rovné jako hřebíky a toužíte po změně? Nic není lepšího, než se ráno probudit a mít hřívu plnou vlnek, a to díky zapleteným copánkům. Večer si stačí umýt vlasy a nechat je uschnout. Musejí být vlhké, ne plné vody. Můžete je také navlhčit termální vodou či speciálním sprejem pro tvorbu loken a vln. Následně vytvořte copy nebo tenké copánky podle toho, jaký chcete efekt, a jděte spát. Po rozmotání budou vlasy krásně vlnité.
Kudrlinky díky vlhčeným ubrouskům
Možná vám to připadá zvláštní, ale vlhčené ubrousky jsou dobrou pomůckou pro vytvoření loken bez tepelné úpravy. I když to zní divně, metoda skutečně stojí za vyzkoušení. Stačí rozdělit vlasy na několik sekcí a ty pak namotat na srolované dětské ubrousky. Pro jejich zajištění svažte konce ubrousků k sobě nebo použijte sponky. Takový způsob, jak získat kudrny bez zahřívání, rozhodně patří k těm nejjednodušším.
Zdroje:
https://absolutelyeverythingcurly.com/fall-and-winter-hair-care/
https://www.prozeny.cz/clanek/pece-o-kudrnate-vlasy-hydratace-olej-krem-a-nerozcesavat-66966