Napumpujte lokny vláhou
HYDRATACE JE ZÁKLAD. Kde je poušť a nekonečné sucho, tam je třeba dostat vodu. Proto se zaměřte na hydratační vlasovou péči. Právě hydratace teď vlasům chybí nejvíce. Zdravý vlas obsahuje 12 až 15 procent vody, pokud ho ale vystavíme ostrému sluníčku, podíl vody se sníží, což se nepříznivě odrazí na jeho stavu. Vlasy jsou pak nezdravě matné, lámavé a náchylné k poškození.
„Pomohou masky, séra a oleje. Vše, co vlasům vrátí lesk, pevnost a přirozenou pružnost,“ radí kadeřník Honza Kořínek z pražského Hair studia Honza Kořínek. Hydratační by měl být i váš šampon a kondicionér. Ideální je, pokud sáhnete po produktech jedné značky, protože se vzájemně perfektně doplní.
Kondicionér použijte po každém mytí, po masce se nezdráhejte sáhnout i častěji než jednou za týden. Dobrou volbou jsou ty intenzivní, které působí přes noc, nebo bezoplachová péče, která se z vlasů nesmývá. Její výhodou je, že ji můžete aplikovat kdykoli během dne. Stejně vděčné jsou i vlasové oleje, zejména ty s obsahem arganového oleje. Použít se dají jako porce výživy v průběhu dne, v hojnějším množství pak jako maska před mytím. Pár kapek oleje se dá také přidat do klasické masky a zintenzivnit tak její účinek.
Odložte fén, kulmu i žehličku
VYSOKÉ TEPLOTY VLASŮM ŠKODÍ. Platí to jak pro slunce samotné, tak pro nástroje, které používáme k vlasovému stylingu. Teplo narušuje vlasovou kutikulu, tedy ochrannou vrstvičku na povrchu vlasu, který je pak náchylnější ke ztrátám vláhy i poškození. Pokud už vlasy narušené jsou, další nálož vysokých teplot jejich stav jen zhorší. Proto je namístě dát si od fénu, žehličky i kulmy na chvíli pauzu. Že se bez nich neobejdete? Pak se vyplatí investovat do chytrých technologií, které v průběhu úpravy brání přesušování vlasů. Najdete je například u značek Dyson nebo Philips. Důsledně také používejte ochranné přípravky, které zabrání poškození vlasů.
Zacházejte s vlasy jemně
SUCHÉ A POŠKOZENÉ VLASY JSOU KŘEHKÉ. Proto buďte opatrná při sušení i rozčesávání své hřívy. Vlasy ručníkem nikdy zběsile nedrhněte, raději se předkloňte a přebytečnou vodu z nich opatrně vymačkejte. Ještě větší zatěžkávací zkouškou je pro kadeře rozčesávání – při něm se vlasy snadno potrhají a polámou. Nejlíp tomu zamezíte pomocí speciálního rozčesávacího kartáče, který má ‚zuby‘ rozmístěné tak, aby od sebe jemně oddělily i hodně zacuchané vlasy. Pojistit si to můžete také použitím spreje pro snazší rozčesání vlasů, který vaší hřívě zároveň dodá porci péče navíc. Pozor si dejte také na výběr gumiček do vlasů. I ony totiž mohou přispívat k lámání vlasů. Kadeřníci mají nejradši gumičky v podobě ‚stočeného kabelu‘, případně ty saténové.
Vyrazte ke kadeřníkovi
PROFESIONÁLNÍ ZÁSAH JE NUTNOST. Po létě vlasy potřebují minimálně zastřihnout. „Stříhat by se měly pravidelně. Spousta žen se ovšem moc stříhat nechce, protože chtějí mít dlouhé vlasy, ale ony pak už stejně nerostou,“ říká kadeřník Honza Kořínek. I jemné zastřižení vlasům okamžitě dodá jiskru. Navíc je jedinou cestou, jak se zbavit roztřepených konečků. Dejte proto na radu kadeřníka, a pokud vám doporučuje radikálnější zkrácení, nebojte se ho. Vaší hřívě to jen prospěje.
Barvené vlasy také volají po obnovení správného tónu – vlivem slunce, chloru a soli barva šisuje a vlasy pak mohou získat nežádoucí barevný nádech. „Nemusíte se bát, že by se vlasy barvením ještě víc poškodily. Kadeřník ví, co dělá. S blížícím se podzimem má navíc spousta klientek náladu spíše na změnu, utlumují si blond barvy, ztmavuje se,“ podotýká kadeřník s tím, že ztmavování pro vlasy bývá méně náročné než jejich zesvětlování. K ozdravení a natónování vlasů se dá využít i přeliv – neobsahuje totiž amoniak a je tak k vlasům šetrnější.
Pokud máte vlasy po hodně zničené, není od věci ani objednat se ke kadeřníkovi na některý z pečujících rituálů. „K nám do salonu se dá zajít na foukanou se speciálním obřadem – nabízíme jich několik různých druhů podle toho, jak jsou vlasy poškozené nebo namáhané,“ dodává Kořínek. Pomoci může i aplikace brazilského keratinu.
Upravte jídelníček
STRAVA POSÍLÍ VLASY ZEVNITŘ. Vliv jídelníčku na kvalitu vlasů sice nezaznamenáte hned, je ale klíčová. Tím spíš pokud vlasy nevypadají dvakrát zdravě. Zařaďte potraviny bohaté na aminokyseliny, vitaminy A, B a E, omega-3 mastné kyseliny, zinek a železo. V praxi to znamená hodně ovoce a zeleniny, semínek, ořechů, tučných ryb, vajec a luštěnin.
Zdroje:
- Kondice 9/2021
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4667044/
- https://themestizamuse.com/the-science-of-summer-hair-care-and-how-to-protect-it/