Na co je dobrý beta karoten

Sníží beta karoten riziko, že se spálím?

Nesníží. Beta-karoten funguje ‚jenom‘ jako pomocník kožních buněk, aby se vyrovnaly s tím nejškodlivějším, co UV záření přináší, tedy s volnými radikály. „Sám o sobě spálení sluncem nezabrání. Nejúčinnější ochranou tak zůstává používání opalovací krémů s dostatečně vysokou ochranou proti UVB i UVA složce slunečního spektra,“ říká korektivní dermatoložka z pražského Laserového centra Anděl Gréta Wohlová. A nic na tom nemění ani fakt, že pokožka díky beta-karotenu rychleji hnědne. Rychlejší opálení totiž v tomhle případě není zásluha ochranného kožního barviva melaninu, jehož produkci by snad beta-karoten popohnal; velkou roli tu hrají přebytky beta-karotenu, které se ukládají v pokožce. Opálení je tak vlastně falešné jako to ze samoopalovacího krému.

Zdroj: Youtube

Je lepší beta-karoten z potravinových doplňků, nebo ten z ovoce a zeleniny?

Účinek je úplně stejný, byť každá z forem má svoje výhody. Potravinové doplňky jsou skvělé v tom, že v nich beta-karoten najdete v koncentrované podobě, což je fajn zvláště před dovolenou, kdy ho do sebe potřebujete dostat víc. Ovoce a zelenina – hlavně mrkve, rajčata, nebo papriky – zase kromě beta-karotenu obsahují i jiné důležité látky, takže pro tělo představují mnohem větší benefit. Z doporučených pěti dávek ovoce a zeleniny získáte zhruba 2 až 8 miligramů beta-karotenu, doporučená denní dávka je přibližně 15 miligramů. Náš verdikt: ovoce a zelenina celý rok, beta-karoten z lékárny před létem a pak přímo během dovolené, v obou případech si ale hlídejte, abyste spolu s beta-karotenem do sebe dostala i nějaké tuky, je totiž rozpustný právě v nich.

Mohu se beta-karotenem předávkovat?

Beta-karoten je takzvaným provitaminem vitaminu A. To znamená, že se z betakarotenu v lidském těle tvoří ‚áčko‘. Předávkovat se vitaminem A nebezpečné je, ale beta-karoten tohle riziko nijak nezvyšuje, protože tělo si z něj vytvoří jen tolik vitaminu, kolik právě potřebuje. Množství beta-karotenu by si ale měli hlídat kuřáci, protože u nich tahle látka ve větších dávkách může škodit a zvyšovat riziko vzniku rakoviny plic. Proto se pro ně hodí přípravky s nižším množstvím beta-karotenu, které odpovídá maximálně 10 000 I.U.

Jak dlouho užívat beta karoten

Jak dlouho před dovolenou ho začít brát?

„Minimálně čtyři týdny, ale nejlepší je začít už na jaře,“ říká lékárnice Kateřina Šumberová. Někteří výrobci potravinových doplňků doporučují dokonce až dvanáct týdnů před dovolenou, poraďte se s lékárníkem.

Nebudu oranžová jako mrkev?

„Dodrží-li se doporučené dávkování, nemělo by k tomu dojít,“ říká doktorka Wohlová. Bronzový nádech vzniká ukládáním přebytečného beta-karotenu do pokožky, ‚zoranžovíte‘ proto až ve chvíli, kdy se to s příjmem beta-karotenu opravdu přežene. Máte-li z nepřirozeného oranžového odstínu strach, vyberte si přípravek s nižším množstvím beta-karotenu, to je do 10 000 I.U., nebo silnější přípravek berte jen každý druhý den, jak to ostatně doporučují i někteří výrobci. Další možnost je nasadit před dovolenou slabší přípravek a v jejím průběhu pak silnější.

Vyplatí se dávat beta-karoten dětem?

Pro nejmenší děti do tří let se beta-karoten nehodí vůbec, pro ty starší jsou na trhu speciální přípravky s nízkou dávkou beta-karotenu. „Slouží jako dobrá prevence ekzémů a slunečních alergií,“ upřesňuje lékárnice Kateřina Šumberová. ‚Dospělácké‘ tablety mohou děti užívat až od dvanácti let, ale často potřebují jiné dávkování, proto hlídejte příbalový leták.

Zmírní beta-karoten sluneční alergii?

Může a nemusí, je to hodně individuální. Řadě lidí, kteří na sluníčko reagují citlivě, však beta-karoten pomáhá.

Zdroj: