Vaše pleť vás v těhotenství i po porodu může pořádně překvapit. Hormonální změny s ní totiž dokážou zamávat natolik, že bude mít úplně jinou kvalitu, než jste byla zvyklá. A to jak pozitivním směrem, tak tím negativním. Spousta žen se shoduje, že má v těhotenství nebývale krásnou pleť i vlasy, je ale i dost takových, které začne trápit akné. Pleť také najednou může být mnohem citlivější a přehnaně reagovat na přípravky, se kterými jste dosud neměla žádný problém.

Zdroj: Youtube

Většinou se pleť po porodu vrátí do normálu, u některých žen ale zůstane jiná už napořád. „Hlavní roli hrají především hormonální změny, podíl mají i změny metabolické a imunologické. V průběhu těhotenství je to vše ale zcela fyziologické, nelze tomu zamezit,“ vysvětluje dermatoložka Iva Schmidtmayerová z Dermatologie prof. Hercogové.

Co ale rozhodně udělat můžete, je, že nárokům své ‚nové‘ kůže vyjdete vstříc. Pokud vám stávající kosmetika vyhovuje, pak ji automaticky měnit nemusíte. Je-li ale kůže najednou mastnější nebo třeba citlivější, neváhejte tomu svou beauty rutinu uzpůsobit. Máte-li pocit, že své kůži najednou vůbec nerozumíte, uděláte dobře, když se poradíte s kosmetičkou, případně s dermatologem. Vyhovující péči vám ale mohou pomoci najít i v lékárně. Tam se doporučujeme vypravit hlavně v případě, že je vaše kůže najednou citlivější.

V těhotenství také dbejte na ochranu před slunečním zářením. To proto, že má pokožka přirozeně větší sklon k tvorbě pigmentových skvrn. Části žen se vytvoří, aniž by na sluníčku trávily přehnané množství času a většinou pak po porodu zase vyblednou. Mohou za to opět hormony. Ochranný krém s vysokým UV faktorem používejte denně.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311336/

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/staying-healthy-during-pregnancy/pregnancy-and-skin-changes