Myslíte-li ‚zeleně‘, nejspíš jste si zvykla nakupovat certifikovanou přírodní kosmetiku. Ta je sice pro tělo i životní prostředí skutečně tou nejšetrnější volbou, i ona ale přírodu, a tím i náš život, určitým způsobem zatěžuje. Nákup biokosmetiky tedy ještě neznamená automatickou stvrzenku na čisté svědomí. Snahu o ohleduplnost k životnímu prostředí je třeba posunout ještě o krok dál, a to směrem ke skromnosti.

„Každý výrobek včetně biokosmetiky má nějakou svoji ekologickou stopu. Při nákupu biokosmetiky by tedy jako u všeho, co kupujeme a spotřebováváme, měla platit zásada, že všeho s mírou. Nemá smysl křečkovat a nakupovat nesmyslné množství přípravků. Jen se tím zbytečně zatěžuje životní prostředí,“ vysvětluje Lukáš Hrábek z Greenpeace. Naráží tím na fakt, že pokud se naše kosmetická polička prohýbá pod množstvím přípravků, je s tím nevyhnutelně spojené plýtvání. Biokosmetika neobsahuje chemické konzervanty a většinou je nutné spotřebovat ji poměrně rychle. Pokud máme produktů více, než potřebujeme, ty přebytečné nejspíš dříve či později skončí v odpadkovém koši. Voda, energie a lidská práce, která za každým takovým výrobkem stojí, tím v tu chvíli přijde vniveč. A úplně zbytečná byla i uhlíková stopa, která vznikla při přepravě ingrediencí nebo výsledného produktu k zákazníkovi.

Vystačit si s málem

„Nejlepší cestou, jak z toho ven, je minimalismus. Stačí málo – třeba dopoužívat to, co jsme si koupili, dřív, než si pořídíme něco dalšího,“ radí odbornice na ‚zelenou‘ kosmetiku Andrea Vémolová, která v Česku pořádá Green Beauty Market, největší pop-up store s přírodní kosmetikou v Evropě. Podle ní si člověk v péči o svůj zevnějšek může vystačit opravdu s málem – základ je pleťové mýdlo na umytí, mandlový olej na odlíčení i na péči pro jakýkoli typ pleti a květová voda podle typu pokožky.

„Po 35. roce přidejte oční krém, na den můžete použít krém nebo olej v kombinaci s květovou vodou, na noc, pokud zrovna nemáte příliš suchou pokožku, nepotřebujete nic, nechte pleť detoxikovat,“ radí Vémolová. K nalíčení vám stačí dobrý korektor, řasenka a multilíčidlo, se kterým zvýrazníte jak tváře, tak rty. Vše samozřejmě v biokvalitě. Na péči o tělo zvolte sprchový krém, protože tolik nevysuší pokožku a lehce ji i opečuje. Následně pak ještě na vlhkou kůži naneste olej. „Pořídila bych i jeden hodně mastný univerzální krém nebo balzám, kterým můžete promazat suché nohy či lokty nebo pak v zimě dětské obličeje,“ doporučuje Vémolová. Poslední must have v rodinné kosmetické skříňce je podle ní zinková mastička. Ošetříte s ní štípance, drobná zranění nebo opruzeniny a v nouzi poslouží i jako opalovací krém.

www.greenbeautymarket.cz