Způsobů, jak upravit nos, je mnoho. Měnit se dá jeho velikost, délka i tvar a chirurg může zasáhnout jak do jeho měkkých, tak tvrdých částí. I proto bývá operace nosu neboli rhinoplastika lidmi od fochu považována za jeden z nejprestižnějších zákroků plastické chirurgie. Udělat pěkný nos chce nejen hodně zkušeností a zručnosti, ale i štědrou dávku estetického cítění. Přičtete-li k tomu fakt, nakolik nos dominuje obličeji, vyplatí se v případě jeho úprav zvlášť pečlivě vybírat kliniku, které ho svěříte. Navíc tu zdaleka nejde jen o krásu. Nos musí především správně fungovat, což může být pro některé lidi hlavní motivací, proč se pro skalpel rozhodnou. Operace totiž může vyřešit i potíže s dýcháním. Ostatně to je po estetické stránce věci druhý důvod, proč se lidé pro plastiku nosu rozhodnou.

Zdroj: Youtube

Lidé, kteří o rhinoplastice uvažují, mají často obavy z toho, jak operace změní jejich tvář a zda budou i po ní pořád sami sebou. Plastičtí chirurgové v tomhle směru uklidňují: Nový tvar nosu rozhodně neznamená novou identitu. „Jeho úprava sice výrazně ovlivňuje vzhled tváře, paradoxně ale v naprosté většině případů okolí nepozná, že je za jeho zlepšením právě tato operace. Člověk je stále sám sebou, změnu ostatní přisuzují často třeba účesu,“ podotýká plastický chirurg Ondřej Mešták z pražské kliniky Esthé.

Udělejte si čas

S čím tedy počítat? I když nos po zásahu chirurga většinou nijak zásadně nebolí, naplánujte si po něm raději alespoň čtrnáctidenní volno. Přibližně tak dlouho totiž budete muset nosit speciální sádrovou dlahu. A krom toho budete mít pár prvních dní v nosních dírkách i tampony, kvůli kterým budete muset dýchat jenom ústy. Po radikálnějších úpravách, zejména těch v pevné části nosu, se navíc často objevují i modřiny a otoky. A nos bude ‚pracovat‘ dokonce i poté, co vám z něj lékař dlahu sundá. Regeneraci potřebuje nejen jeho pokožka, ale i jizvy po zákroku. Ty sice nejsou vidět, protože řezy chirurg vede sliznicemi, ale pro výsledný efekt má jejich správné zahojení zásadní význam. I proto vás lékař po zákroku nejspíš požádá, abyste o svůj nos každý den pečovala a jizvy masírovala. Až po osmi týdnech po operaci se naplno můžete pustit do všech aktivit včetně těch sportovních. Celkově se však nový nos naplno ustálí až zhruba po roce od zákroku.

Samotný zákrok, jehož ceny začínají zhruba na patnácti tisících za úpravu měkkých částí nosu, trvá podle náročnosti a rozsahu od necelé hodiny až po hodiny dvě a probíhá v kompletní narkóze. Před zákrokem s vámi lékař probere vaši představu a vysvětlí vám, co můžete od operace čekat. Pečlivě také zhodnotí stav pokožky nosu, která je pro rhinoplastiku jediným limitem. Musí totiž být dostatečně elastická, aby se nové podobě snadno přizpůsobila. Překážkou může být i akné v okolí nosu nebo fakt, že nejste zdravotně úplně fit.


Novým trendem v rhinoplastikách je co nejšetrnější technika. „U nás na klinice jsme například zavedli unikátní metodu operování nosu-PGA Rhinoplatika – Perfect Gentle Rhinoplasty. Provádíme ji zavřeně, kdy nevzniká na nose žádná jizva, po operaci nedáváme do nosu tamponádu ani se nenosí sádra, Pacient má pouze na nose 14 dní náplast, nemá sádru a volně dýchá ihned po operaci,“ říká plastický chirurg Roman Kufa z Perfect Clinic.

Zdroje: