Až příště sáhnete ve sprše po holicím strojku, zamyslete se znovu. Protože chloupky v podpaží jsou zpět. Řada slavných tváří (i obyčejných smrtelníků) se rozhodla vrátit k přirozenému vzhledu podpaží a vyhození žiletky do koše považují za osvobozující. Statistiky společnosti Mintel ukazují, že každá čtvrtá žena si v posledních letech přestala holit podpaží - toto číslo pravděpodobně vzrostlo od doby, kdy jsme všichni přehodnotili společenská očekávání a rozhodli se dělat si, co chceme. Více než kdy jindy se také chlubíme plným porostem.

Celebrity a snaha upoutat pozornost

Jak píše magazín Vogue, například Emma Corrin, která má hrála princeznu Dianu v seriálu The Crown, zveřejnila sérii snímků s rukama nahoře a chlupy v podpaží. Mezi další celebrity, které podlehly trendu „neholit se“ podlehly například Miley Cyrus, Sophia Loren, Emily Ratajkowski, Amandla Stenberg a Madonna.

Byť se má někdy za to, že chlupaté podpaží je projevem feminismu, kdy ženy nechtějí otročit diktátu mužů, kteří požadují holé tělo podobající se mladé holce, tak u celebrit se spíš jedná o snahu upoutat pozornost. Jako příklad uvádí Daily Mail Madonninu dceru Lourdes, které stačilo zvednout ruku na pláži v Miami, když si stínila oči před sluncem, aby odhalila - chlupaté podpaží. To samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí. Okamžitě se objevily různé teorie. Bylo to vypočítavé gesto divoké mladé ženy, která chtěla demonstrovat svůj nesoulad s tyranskými, muži ovládanými očekáváními ohledně ženské krásy? Nebo si Lourdes prostě zapomněla přibalit holicí strojek?

Zdroj: Youtube

Boj feministek pomocí chlupatého podpaží

Nepochybně mezi mladými ženami existuje vzpoura "oholených otrokyň" a zaplavují sociální sítě podobnými snímky jako protest proti diktátu mužských požadavků a projevují tak touho po svobodě. Ale zrovna u Lourdes a dalších nelze protest považovat úplně za autentický. Zbytek těla má perfektně hladký včetně upraveného obočí, takže k feministickému prohlášení má daleko.

Chlupaté podpaží jako nástroj propagandy není jen západním fenoménem. V roce 2015 využila čínská aktivistka za práva žen Xiao Meili populární blogovou stránku k uspořádání soutěže v ochlupení podpaží. Protestovala tak proti společenskému tlaku na ženy, aby si holily podpaží. Zaznamenala více než 1,7 milionu návštěv.

Když feministka Germaine Greer před téměř půl stoletím vyzvala ženy, aby si jako gesto emancipace neholily podpaží, téměř žádná žena neměla kariéru - a neodvážila by se rozrušit svého manžela živitele chlupatým podpažím nebo pichlavou nohou klouzající po prostěradle. Společenský stereotyp byl takový, že si našly nevýznamnou práci, vdaly se, pak otěhotněly, zůstaly doma s dětmi a nábožně se depilovaly. Pohled na jakékoliv ochlupení v podpaží byl považován za známku toho, že žena je nedbalá a nestará se o sebe. Chlupatost byla společensky odsuzována více než tloušťka.

Doby, kdy si ženy holily podpaží, aby byl jejich muž spokojený, jsou však dávno pryč. Holíme si je, protože chceme, protože to vypadá a je to příjemné – pro nás. Ale pokud jde o mladé ženy odmítající vše, co se líbí mužům, realita nemůže být dál od pravdy.

Zdroj: Britannica, Wikipedia, Daily Mail, Mintel, Vogue