Premium obsah

Trápí vás "kuřecí kůže"? Víme, jak se jí zbavit

Trápí vás "kuřecí kůže"? Víme, jak se jí zbavit
Keratóza pilaris neboli ‚kuřecí kůže‘ není nebezpečná, potrápit ale dokáže. Mění pokožku na pažích, stehnech i hýždích do podoby oškubané drůbeže. Léčit ji neumíme, pomoci ale může vhodná péče a strava.

I když vypadá jako akné, pomůže jen kosmetika na suchou pleť

Keratóza pilaris se stejně jako akné projeví nejčastěji v pubertě a obvykle v dospělosti odezní. Jenže zatímco u akné problém představuje nadměrná tvorba mazu a všudypřítomné bakterie, u keratózy dochází k ucpávání vlasových folikulů nadměrně produkovaným keratinem. Svrchní vrstvy kůže zesílí a vytvoří se drobné pupínky tělové, červené nebo u tmavších typů pleti dokonce hnědé barvy. Příčina je pravděpodobně schovaná v našich genech a lék neexistuje. Projevy se ale mohou výrazně zmírnit dobrou péčí.

Aby se kůže zbavila starých buněk, zařaďte peeling nebo saunu

Proč k poruše tvorby keratinu dochází, stále nevíme. Není ani jasné, proč v dospělosti většinou vymizí. Dermatologové zatím umí jen zmírňovat následky, proto se vyplatí zkombinovat vždy všechna dostupná řešení. Vedle hydratace zařaďte mezi pravidelné zkrášlovací procedury i peeling, který pokožce pomůže v obnově a zjemní ji. I zde ale platí, že by se neměl provádět příliš často, aby pokožku nenarušil a ještě víc nepodráždil.

Chcete-li to vzít z gruntu, zkuste se zaměřit na jídelníček

Pacienti s ‚kuřecí kůží‘ by se měli zaměřit na zdravou stravu – vynechat průmyslově zpracované potraviny napumpované chemií, případně zkusit vysadit klasické alergeny, jako jsou lepek, laktóza a podobně. Hlídejte si i pitný režim – pozor na sladké a šumivé nápoje! K lékaři zamiřte, pokud se tvrdé pupínky objeví jinde než na horní části paží a stehen, hýždích nebo obličeji.

Jste-li posedlí mačkáním pupínků, vyrazte k psychologovi

I když jde o nezávažné, neinfekční a hlavně poměrně běžné kožní onemocnění, dopady na psychiku můžou být enormní. Pacienti stejně jako lidé s atopickým ekzémem nevzhlednou vyrážku raději skrývají a často se za ni velmi stydí. Drobné vřídky navíc svádí k mačkání, následně se zanítí poškozená kůže a problém se ještě zviditelní.

Vyzkoušejte

I když to svádí k vysušování a dezinfekci jako u akné, pomůže naopak důkladná hydratace. Keratózou trpí totiž častěji lidé se suchou pokožkou a atopickým ekzémem. Dermatologové doporučují tělová mléka s ureou. Nanáší se i několikrát denně a už po týdnu používání je pokožka jemnější a pružnější. Keratóza se zhoršuje v zimě a naopak jí velmi svědčí slunce, teplo a vlhko. Mimo letní měsíce vám stejnou službu udělá i sauna nebo parní lázně. Změkčují pokožku a odumřelé buňky se díky tomu samy snáze oddělují a obnovují. Pokud jste ochotní experimentovat, vyzkoušejte autoimunitní protokol. Ideálně pod vedením odborníka z jídelníčku na tři měsíce vysadíte veškeré alergeny a potom je začnete postupně vracet. Spolu s tím budete sledovat, jestli a jak to ovlivní stav vaší pokožky. Mezi psychiatrickými diagnózami se objevila i dermatilománie – posedlost vlastní kůží, kdy žádný pupínek nemůže zůstat nevymáčknutý. Pacienti vědí, že mačkáním a škrábáním stav jen zhorší, ale nedokážou si pomoci. Jde o podobnou poruchu, jako je sebepoškozování – rozhodně se tedy vyplatí zajít na konzultaci k odborníkovi.

Zdroj:
časopis Kondice 7/2020

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.