Skalní fanoušci považují toner za naprosto nepostradatelný a na jeho přínos pro vyrovnání pH pleti skoro přísahají. Skeptici považují produkt za jednoduše vynechatelný. Co to toner vlastně je a jak působí?
V minulosti byl toner považován za zbytečný krok v péči o pleť. Pokožku spíše vysušoval a rozhodně nevedl k zářivé nebo zdravě vypadající pleti. V dnešní době tomu tak už ale není.
Momentálně najdete v drogériích takové tonery, které většinou alkohol neobsahují vůbec a zabývají se téměř každým problémem s pokožkou. Neomezují se tak už jen na některé potíže pleti, jako je nejčastěji akné či mastná pleť. Naprostým základem ale je dvoufázové čištění pleti a užití toneru až po něm. Okamžitě totiž začne působit a uzamkne v pokožce hydrataci, zavře póry a postará se o perfektně rozjasněnou pleť.
Začněme ale od začátku, co to toner vlastně je?
Toner se tváří jako voda, také se tak chová, ale skutečně se o obyčejnou vodu nejedná. Samozřejmě se složení odvíjí od toho, jaký toner konkrétně vyberete, ale nejčastěji obsahuje kyseliny, glycerin, antioxidanty a protizánětlivé látky.
Toner jako rychle pronikající kapalina dodá po nanesení pokožce hydrataci a pomůže s odstraněním odumřelých pleťových buněk. Můžete tak očekávat jediné: šťavnatou, zářivě a zdravě vypadající pokožku.
Pro pleť je běžný kyselý stav, do kterého ji toner vrací tím, že odstraňuje nečistoty a pomáhá se vstřebáním další pečujících produktů. Představte si svou pleť jako suchou houbu. Pokud byste ji natřeli krémem, i kdyby byl silně hydratační, nic se nestane. Zatímco pokud houbu nejprve namočíte, krém se do ní jednoduše vsákne.
Co z toho plyne? Toner je základním stavebním kamenem v péči o pleť, díky kterému se séra a krémy vstřebávají do pokožky téměř samy.
Kam přesně toner do své péče o pleť zařadit?
Jak už bylo předestřeno, vzhledem k tomu, k čemu toner slouží, je jeho místo v péči o pleť důležité po jejím vyčištění a před nanesením jakýchkoli dalších produktů. Toner se doporučuje zahrnout do každodenní péče o pleť, včetně noční.
Pokud byste rádi dosáhli těch nejlepších možných výsledků, použijte toner po dvojitém čištění a peelingu pleti. Důkladné vyčištění pleti totiž otevírá cestu toneru, aby se dostal tam, kde je potřeba.
Toner byste měli použít nejpozději minutu po čištění pleti. Ačkoli to zní trochu bláznivě, skutečně to pomáhá. Většina molekul produktu proniká pokožkou zkrátka lépe, pokud je mokrá. Z toho vyplývá, že nanesení účinných látek ihned po očištění přináší lepší výsledky.
Po použití toneru už přicházejí na řadu další produkty, jako jsou séra, SPF ochrana či oční krém.
Tonerů je dnes na trhu už skutečně hodně, jak si tedy vybrat ten nejlepší pro daný typ pleti?
Toner podle typu pleti
Velké póry
Pokud se potýkáte s rozšířenými póry, pak zcela jistě v regálech parfumérií či drogérií hledejte tonery s alfa hydroxykyselinami, jako je kyselina glykolová. Právě tato účinná látka vám pomůže s odstraněním odumřelých buněk, které se kolem pórů hromadí.
Citlivá pokožka
Citlivá pokožka toho nesnese příliš, buďte proto opatrní a šetrní. V tomto případě určitě volte tonery s rostlinnými výtažky, které působí na pleť uklidňujícím účinkem. Příkladem jsou květinové vody jako heřmánková nebo třeba růžová. Popřípadě sáhněte po tonerech s hydratačními složkami, jako je glycerin a kyselina hyaluronová.
V každém případě se ujistěte, že produkt v žádném případě neobsahuje parfémy nebo alkohol, ty by mohly citlivou pleť jedině podráždit.
Náchylná pokožka k akné či mastná pleť
Dobrým tipem, pokud se řadíte mezi jedince s mastnou pletí, ještě třeba náchylnou k tvorbě akné a pupínků, je zakoupení toneru obsahujícího alfa a beta hydroxykyseliny, kam se řadí například kyselina salicylová, kyselina mléčná a kyselina glykolová. Všechny tyto složky pomáhají pleť exfoliovat a tím z ní odstranit přebytečný olej a odumřelé kožní buňky.
Zároveň se obloukem vyhněte produktům, které by obsahovaly oleje.
Matná pleť
Matná pleť, které určitým způsobem chybí šmrnc a zdravá zář, potřebuje pro své zlepšení toner s přírodními exfolianty. Těmi jsou například výtažky z papáje nebo kyselina mléčná, oba tyto produkty pleť totiž skvěle rozzáří a rozjasní.
Opět tonery s alkoholem nejsou vaše cesta.
Suchá pokožka
Suchá pleť pne, svírá a svědí, to nikdo nechce. Platí na ni fermentované kvasinky a aminokyseliny, které pokožku hluboce vyživují a hydratují. Nic nezkazíte tonery s kyselinou hyaluronovou, která dokáže zadržet až tisícinásobek své hmotnosti ve vodě, takže je silným zvlhčovadlem a udržuje pleť hydratovanou celý den i noc.
Platí znovu, že ani suché pokožce nepřidá produkt obsahující alkohol, naopak by situaci jen zhoršil.
Zralá pleť
Zralá pleť vyžaduje také svou péči, abyste zachovávali její pružnost, co nejdéle správně ji vyživovali. Vyhledávejte proto tonery s antioxidanty a hydratačními přísadami. Těmi v tomto případě jsou určitě glycerin, znovu kyselina hyaluronová, konkrétně růžová voda nebo sodný PCA a lecitin.
Tonery jsou často diskutovaným produktem v rámci péče o pleť a jejich skutečná hodnota je často předmětem sporů mezi nadšenci krásy. Pravda ale je, že tonery mají pouze pozitivní účinky na pleť, tedy v případě, že vyberete ten vhodný pro svou pleť. Nezanedbávejte proto tak důležité vyrovnávání pH pleti a krok, který zajistí lepší absorpci stejně jako působení následujících produktů ve vaší denní péči o pleť. Nejprve ale zhodnoťte potřeby své pleti a na základě toho vyberte ten vhodný produkt. Dávejte si pozor na tonery, které mohou obsahovat alkohol, a vyhněte se jim. Každá pleť je jedinečná a může vyžadovat různé přístupy. Důkladné čištění a hydratace jsou však základními kroky pro udržení zdravé pleti.
Zdroje: