Premium obsah

Vlasy jako sláma? Kadeřník Tomáš Arsov nám prozradil 5 tipů, jak to změnit

Vlasy jako sláma? Kadeřník Tomáš Arsov nám prozradil 5 tipů, jak to změnit
Chlór v bazénu, slaná mořská voda a především slunce sice patří k létu a možná jsme si díky nim užili skvělou dovolenou, jenže vaše vlasy by nejspíš mluvily jinak. Léto dokáže na naší kštici napáchat pořádnou škodu. Jak ji zmírnit a dát vlasy po létě zpátky do kupy?

Není žádnou novinkou, že léto dává našim vlasům pořádně zabrat. I pokud jsme nosili klobouky a nepodcenili péči, bývají vlasy s příchodem podzimu suché, lámavé a občas mohou vypadat jako uschlá sláma (noční můra každé ženy!). Nemluvě o tom, že s nástupem podzimu se k tomu přidává i vypadávání vlasů. Je to i váš případ? „Hlavně kvůli horku, suchému vzduchu a neustálému namáčení do slané nebo chlorované vody při koupání ztrácejí vlasy přírodní oleje a hydrataci, lámou se, vysušují a přicházejí o vitalitu. Následkem jsou zplihlé kadeře bez života. Pokud péči i nadále zanedbáváte, riskujete celkové odumření vlasového vlákna a předčasné padání. A to zcela zbytečně,“ píše na svém webu známý kadeřník Tomáš Arsov. Jak tedy na to?

Zdroj: Youtube

 Používejte správnou péči

Jsou-li vaše vlasy suché, měl by být hydratační a vyživující šampon základní výbavou ve vaší koupelně. Naopak mastné vlasy si zaslouží lehčí texturu a také péči o pokožku. Hlavní jsou přípravky, které nezatěžují vlasovou pokožku – vlasy pak dýchají, jsou hezky umyté a působí vzdušně. Po šamponu si alespoň jednou týdně naordinujte vlasovou masku. Ta by měla být regenerační či hydratační. Vlasům dodá ztracené živiny a uzamyká v nich vlhkost. Na závěr je potřeba aplikovat hydratační kondicionér. Ideální je produkt založený na nenahraditelných účincích přírodních olejů. Ty totiž vlasy hydratují, rozplétají a také krotí, a ty pak nebudou například krepatět. „Kondicionér vlasy zacelí a uzavře, čímž je také uhladí. Může také dodat extra hydrataci, anebo třeba vyřešit i krepatění – přesně k tomu je určený například kondicionér TRESemmé Keratin Smooth,“ říká přední český kadeřník Jakub Čejchan a dodává, že pokud jsou vaše vlasy hodně vysušené, můžete si pomoct ještě olejem, jehož výhodou je multifunkční využití: „Například olej TRESemmé Keratin Smooth můžete použít do ještě mokrých vlasů, uhladit konečky při stylingu a ve větším množství jej lze aplikovat i před mytím.“

 Nebojte se nůžek

S vlasy po lopatky až na mikádo? Někdy není bohužel zbytí. Aby vlasy byly krásně hebké a lesklé, je třeba je pravidelně zbavovat suchých konečků. Pokud jste navíc během léta péči trochu odbývali, čeká vás teď nejspíš radikální zkrácení. „Létem poškozené vlasy často zachránit nejdou. V mnohých případech je doporučuji odstřihnout a nechat dorůst. Krátké účesy jsou beztak v módě, mnohým klientům uberou na vzhledu i několik let.

I pokud poškození není tak zásadní, bude důležitá kvalitní domácí péče, která zahrnuje hydrataci a důležité aminokyseliny,“ radí vlasový profesionál Arsov. Jakmile odstraníte roztřepené a vysušené konce vlasů, bude váš účes ihned působit upravenějším a plnějším dojmem. Nebojte se zkrátit délku o pět až deset centimetrů – vždycky budou vypadat lépe kratší, ale zdravé vlasy než suché seno v délce do půli zad.

 Fénujte jen s ochranou

Všichni víme, že horký vzduch vlasy poškozuje, ale zároveň je důležité zejména dlouhé vlasy pokaždé foukat – díky tomu mohou dobře proschnout a tolik se nemastí. Před jakoukoli tepelnou úpravou však vždy nejprve naneste ochranný přípravek, například sprej. Kadeřník Tomáš Arsov radí omezit tepelnou úpravu v podobě žehličky nebo kulmy na minimum. Horký vzduch narušuje povrch vlasového vlákna, vysouší ho a zvyšuje lámání. Tomáš vždy radí držet fén alespoň 15 cm od kadeří a používat ochranný přípravek, jako je třeba marulový olej.

 Vsaďte na kmenové buňky

Tak jako v přírodě s příchodem podzimu opadávají listy ze stromů, ve stejném období lidem více padají vlasy. Je to způsobeno nejen chladnějším vzduchem, ale také změnou jídelníčku, z něhož postupně ubývá čerstvé ovoce. V případě nadměrného vypadávání je dobré dopřát vlasům správnou péči, aby se obnovila jejich rovnováha. Jak? Například aktivací kmenových buněk ve vlasových folikulech. „V dermatologii se kmenové buňky využívají zejména ve formě mezoterapie, tedy jejich aplikace přímo do vlasové pokožky. Slouží nejen proti vypadávání vlasů, ale i na obnovu jejich růstu a zlepšení stavu pokožky,“ říká MUDr. Tatiana Hudáková, dermatoveneroložka.

Ne vždy je nutné navštívit rovnou lékaře. Na trhu jsou již dostupná séra, která dokážou kmenové buňky aktivovat. Jejich obsah tvoří výtažek z geneticky neupraveného hrachu, z cressatinu (výtažek z lichořeřišnice a potočnice) a také aktivní roztok hedvábných aminokyselin (anglicky crosilk). „Výrobky, které aktivují kmenové buňky ve folikulech, pomáhají prodlužovat fázi růstu vlasů, upravují jejich životní cyklus a zabraňují nadměrnému vypadávání u žen i mužů,“ vysvětluje majitelka kosmetické a farmaceutické společnosti Pharma MKL Katarína Demetriou.

 Vyživujte vlasy i zevnitř

Jestliže se vaše vlasy nadměrně lámou a jsou bez života, dopřejte jim porci výživy i zevnitř. V lékárnách i e-shopech seženete doplňky stravy v podobě biotinu či keratinu. Skvělý je také zinek, selen, vitamíny skupiny B. Do jídelníčku zařaďte co nejvíce zdravých olejů a omega-3 mastných kyselin, najdete je v ořeších, tučných rybách, lněném semínku, avokádu nebo olivách.

 

 

Zdroje: 

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.