Chladnější dny vyžadují v první řadě jinou kosmetiku, než jakou používáme během teplých

dnů. Ideálně na bázi oleje, který na pokožce vytváří dostatečně silný ochranný film a ten v ní udržuje vlhkost. Vhodný je kokosový, mandlový nebo avokádový olej, nejlépe v biokvalitě a ve vysoké koncentraci. Pokud je olej kombinován i s beta-glukanem, pokožka je hydratovaná

a chráněna dvojnásob. „Zároveň se rychleji zregenerují případná poškození, protože beta-glukan je osvědčený rejuvenizátor,“ doplňuje Ing. Adrián Doboly z biochemické laboratoře Natures.


Aby pokožka obličeje a rtů dobře zvládala přechody mezi studenými rány a suchým vzduchem uvnitř místnosti, kde se často přetápí, ošetřujte ji hydratačními gely na bázi olejů právě s přídavkem beta-glukanu. Pořídit si můžete třeba rejuvenizační balzám ve formě tyčinky, která je stále po ruce, takže ji na rty můžete pohodlně aplikovat několikrát v průběhu dne. Je to sázka na jistotu, že rty budou dobře chráněny a nebudou praskat.


Hydratace a zavlažování

Nejjednodušší způsob ochrany rtů je prevence neboli dostatečná hydratace v podobě tekutin a také lokální hydratace v podobě balzámů, lékařské vazelíny nebo přípravků obohacených například o aloe vera, které mají navíc protizánětlivé účinky,“ doporučuje MUDr. Marek Štefánik z kliniky Chirkoz.

Aby byly rty a kůže na nich v dobré kondici, chce to také doplnit kolagen, kyselinu hyaluronovou a přírodní oleje. „Kolagen je bílkovina, která představuje základní stavební hmotu pro

naše podpůrné tkáně. Doplnit kolagen můžete zvýšenou konzumací potravin s esenciálními mastnými kyselinami a perorálním užíváním vysoce koncentrovaného mořského kolagenu, ideálně v hydrolyzované tekuté formě,“ radí MUDr. Svetlana Šefčíková z Bellesa Piešťany, odborná konzultantka pro Pharma MKL. Beta-glukany zase zpomalují stárnutí, zlepšují metabolismus kůže a zlepšují ochranné mechanismy pleti. Dlouhodobá aplikace ovlivňuje redukci jemných vrásek. Urychluje také hojení ranek, které mohou na popraskaných rtech vznikat.


Vsaďte na kokosový olej

Panenský kokosový olej výrazně zmírňuje suchost pleti. Obsahuje vysoký podíl nasycených mastných kyselin, například kyselinu laurovou, které jsou vhodné pro výživu kůže. Díky svým antibakteriálním a zklidňujícím vlastnostem hydratuje lépe než jiné rostlinné oleje.


Kdy zajít k lékaři

S popraskanými rty si můžete celkem snadno poradit sami, někdy ale naše rty odrážejí i zhoršený zdravotní stav. Na rtech se projevují například alergie (tehdy jsou bledší), kvasinková infekce (zarudlé a bolavé koutky), herpes (bolavá vyrážka ve formě puchýře), Crohnova choroba (rty jsou oteklé), a dokonce i nedostatek vitamínů nebo onkologická nemoc (tehdy se na vnitřní straně rtů tvoří afty). Každý tento projev byste měli konzultovat s lékařem. Popraskanou kůží na rtech není dobré podceňovat, protože pokud se zanedbá, přes rány v kůži mohou do organismu proniknout cizorodé organismy a dělat neplechu. Zima je pak období, kdy je kůže na rtech vystavena většímu riziku praskání.

Zdroje:

www.natures.cz