Za tvrdou kůži na patách může kromě genetické predispozice (děkuju, mami!) i namáhavá práce, při které hlavně stojíme. Neplechu nadělá i příliš úzká obuv, nedostatečný pitný režim a málo vitamínů ve stravě, nebo některá onemocnění, jako je lupénka, cukrovka či ekzém. Pravidelné koupele a peelingy nohou jsou sice fajn, ale s tvrdou kůží si jen tak neporadí.

Vsaďte na silnější kalibr a obrušujte, i když i tady platí: všeho s mírou. Když budete pemzou nebo pilníkem paty brousit jako smyslů zbavení, stimulujete tím kůži, která jednoduše způsobí, že na chodidlech ještě více ztvrdne. A to přece nechceme. Základem je tedy kromě jemného obrušování i hydratace. V dnešní době na trhu seženete bezpočet nočních masek, intenzivních krémů nebo exfoliačních ponožek na změkčení kůže.

Zdroj: Youtube

Používejte změkčovače

Jde o jakousi alternativu chemického peelingu pro naše nohy. Ponožky napuštěné alkalickým roztokem, který tvrdou kůži na chodidlech dokáže rozpustit, seženete v drogeriích, v e-shopech s kosmetikou i v některých lékárnách. Tahle metoda je navíc šetrná i pro cukrovkáře. Dnes už si můžete roztok aplikovat pohodlně a snadno díky speciálním jednorázovým ponožkám, kterým jsou napuštěny. Fóliové ponožky si navléknete, nohy zabalíte do ručníku a čekáte asi hodinu. Efekt není patrný hned, dostaví se zhruba za týden. Z chodidel se postupně začne odlupovat stará kůže – celý proces odlupování připomíná regeneraci po spálení od sluníčka, kdy se kůže drolí či odlupuje ve vrstvičkách. Abyste se ráno neprobudili a nemuseli převlékat povlečení, je lepší spát následujících několik dnů v ponožkách.

Promazávejte

Ztvrdlá kůže se tvoří, když je kůže suchá. Dostatečně výživný krém na nohy pomáhá obnovit regeneraci pokožky a vrátit jí jemnost. Přírodní složky, jako je například olej z australského čajovníku, účinně působí proti bakteriím, což umožňuje rychlejší hojení pokožky. Vilín zase uzavírá póry pokožky a zabraňuje jejímu vysoušení. Mastný krém, máslo nebo masku, určenou speciálně na nohy, používejte poctivě každý den, nejlépe však dvakrát, abyste své ztvrdlé pokožce poskytli tu nejlepší první pomoc. Jedenkrát do týdne si udělejte noční zábal.

Obrušujte

Seřezávače kůže jsou sice dost účinné (vyzkoušeno na vlastní kůži), ale jejich používání vyžaduje cvik a zručnost. Nemusíte totiž správně odhadnout, jestli už neřežete do zdravé kůže. Pak se může stát, že vás budou paty bolet a nebudete na ně moct pořádně došlápnout. Navíc se vám o to rychleji vytvoří nové otlaky. Po čem tedy sáhnout? Vhodné jsou pemzy (vyvřelá ztuhlá hornina, kterou koupíte v několika hrubostech i tvarech), rašple, škrabky a pilníky. Pokud si chcete práci co nejvíc usnadnit, pořiďte si elektrický pilník s rotujícím válečkem, který má abrazivní povrch. Před obrušováním si nohy namočte v teplé koupeli, do které můžete přidat přírodní sůl s měsíčkem, eukalyptem nebo rozmarýnem.

Noste vložky v botách

Pokud máte nízkou klenbu nebo často nosíte boty s vysokým podpatkem, případně vyrážíte každý víkend na horské túry, máte větší sklony k tvorbě tvrdé kůže na patách. Vaše chodidla tak potřebují dodatečnou oporu, aby nedocházelo k nepříjemnému tlaku, který způsobuje tvrdnutí kůže. Gelové vložky do boty jednak správně vytvarují polohu chodidel, jednak jim odlehčí, čímž se sníží tlak. Seženete je na internetu nebo v prodejnách s obuví či v lékárnách.

Zdroj:

https://de.clevebe.com/blog/fusspflege-fuer-maenner-wie-wird-man-harte-absaetze-los/