Premium obsah

Přestaňte řešit strie. S tímto návodem je zredukujete bez drahého laseru

Přestaňte řešit strie. S tímto návodem je zredukujete bez drahého laseru
Drobné, bílé či růžové jizvičky, které se tvoří na těle při zvětšení objemu těla, stresují nejednu z nás. Strie jsou často spojovány s těhotenstvím, přibýváním na váze, rychlým růstem u dětí nebo výrazným nabíráním svalové hmoty. Nejedná se o nic nebezpečného, sebevědomí spousty z nás ale jizvičkami velice trpí. Jak tedy striím předejít, jak o ně pečovat a jak se jich zbavit?

Společně s celulitidou jsou strie jedním z nejčastějších estetických nedokonalostí. Ačkoliv postihují všechny bez rozdílu pohlaví, nejčastěji se strie objevují u žen. Strie vznikají, když se kůže rychle natahuje nebo ztenčuje, což může nastat v různých situacích. Těhotenství je jednou z hlavních příčin, protože břišní kůže se během těhotenství rozšiřuje, aby poskytla prostor pro růst plodu. Přibývání na váze je také častým faktorem, protože náhlé změny hmotnosti způsobují rychlé natahování pokožky. U dětí se mohou strie objevit během růstu, kdy se jejich tělo rychle mění a kůže se snaží přizpůsobit novému objemu. Další příčinou může být výrazné nabírání svalové hmoty, kdy se svaly rychle rozrůstají a tlačí na kůži.

Zdroj: Youtube

Prevence existuje

Prevence strií může být náročná, ale existují kroky, které mohou pomoci minimalizovat jejich výskyt. Základem je udržování zdravé hmotnosti. Pokud se rozhodnete zhubnout či přibrat, myslete na postupný proces - pokud to přeženete, přispějete k popraskání elastických vláken v kůži a následnému vzniku strií. 

Důležitá je samozřejmě pravidelná hydratace. Je ale třeba najít vhodný krém nebo olej, který bude vyhovovat přímo vaší pokožce. Pokud chcete zabránit vzniku strií během těhotenství, vyhledávejte produkty přímo na to vytvořené - jsou hypoalergenní a nehrozí u nich, že by ublížily vám nebo vašemu miminku. Vždy sahejte po přírodních produktech. 

Do aktivních složek běžně obsažených v přípravcích proti striím patří například kyselina hyaluronová, kolagen a elastin, vitamin A, E, alantoin nebo D-panthenol. 

Při aplikování kosmetických přípravků proti striím nezapomínejte pokožku pečlivě promasírovat. Masážní techniky mohou pomoci zlepšit průtok krve a lymfy v kůži, což může přispět k lepšímu zásobování živin a k odstraňování toxinů. Pravidelná masáž může také zvýšit pružnost kůže a pomoci udržet ji hydratovanou.

Důležitá je samozřejmě i zdravá strava - potraviny bohaté na minerály, vitaminy a vlákninu, a hlavně - dostatečný pitný režim.

Strie, velká zkouška vaší kůže. Hrozí těhotným, sportovcům i puberťákům
Strie, velká zkouška vaší kůže. Hrozí těhotným, sportovcům i puberťákům

Jakmile se na kůži jednou objeví, není cesty zpět. Neznamená to ale, že byste strie musela brát jako nevyhnutelnou součást života. Čelit se jim totiž dá a celkem úspěšně. Pomáhá hlídat si váhu, hodně pít a začít se mazat dřív, než se vaše tělo začne měnit.

Lze strie odstranit?

Pokud už pokožka došla do fáze, kdy se strie vytvořily, jejich odstranění není snadné, občas je dokonce nemožné. Vždy ale můžete snížit viditelnost strií vhodnou péčí - hlavně hydratací, využitím správných produktů a pravidelnou masáží kůže.  

Další variantou odstranění strií je pomocí laseru, mikrodermablaze, nebo pomocí mikrojehliček - jimi se do kůže aplikuje speciální výživný koktejl, který pomáhá strie redukovat a dodat pokožce její pružnost.

Přírodou proti striím

Existuje mnoho domácích receptů, které mohou pomoct jak prevenci, tak redukci viditelnosti strií na pokožce. Ukážeme vám některé z nich:

Kokosový olej a vitamín E

Smíchejte kokosový olej a olejový extrakt vitamínu E v poměru 2:1. Jemně masírujte směs na postižené oblasti dvakrát denně.

Kokosový olej hydratuje pokožku a vitamín E podporuje její obnovu.

Aloe vera a mandlový olej

Smíchejte čerstvý gel z aloe vera se stejným množstvím mandlového oleje. Masírujte směs na strie každý den a nechte ji působit asi 30 minut.

Aloe vera má zklidňující účinky a mandlový olej pomáhá hydratovat pokožku.

Olivový olej a cukr

Smíchejte olivový olej s trochou hnědého cukru, aby vznikla pasta. Masírujte tuto směs na postižené oblasti krouživými pohyby po dobu 5-10 minut. Opláchněte teplou vodou a aplikujte hydratační krém. Tento exfoliační a hydratační přípravek může pomoci vyhladit a obnovit pokožku.

Med a citronová šťáva

Smíchejte lžíci medu se šťávou z jednoho citronu. Aplikujte směs na strie a nechte působit 10-15 minut. Opláchněte teplou vodou a postup opakujte dvakrát týdně. Med má hydratační vlastnosti a citronová šťáva obsahuje kyselinu, která pomáhá vyhladit kůži.

V každém případě, pokud jsou jizvy opravdu velké nebo nějakým způsobem netypické, poraďte se určitě se svým lékařem. A to obzvlášť v těhotenství - vaše pokožka může být citlivější a odborník vám poradí, co se hodí přímo pro vás.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.