Představte si, že se pokoušíte obléknout o dvě čísla menší šaty. V jednu chvíli látka extrémní tah prostě nevydrží a natrhne se. S kůží je to podobné, byť u ní si sotva vyberete správnou velikost. „Strie vznikají přetržením kolagenních a elastických vláken v kůži, která nestíhají zareagovat na její náhlé velké roztažení,“ vysvětluje korektivní dermatolog Milan Junášek z pražské Kliniky YES VISAGE. Strie neboli pajizévky tak nejvíc hrozí nejen těhotným, ale i sportovcům, kteří rychle naberou svaly, puberťákům v období překotného růstu nebo lidem kteří v krátké době hodně přiberou.

Stoprocentní jistotu, že se strie neobjeví, nebudete mít bohužel nikdy. I tak ale platí, že prevence je tou nejsilnější pákou, kterou na tenhle problém můžete nasadit. „Mikroskopické nálezy z oblasti strií ukazují úbytek až vymizení elastických vláken. Na druhou stranu elastinu je v porovnání s kolagenem v kůži podstatně méně. Je tedy málo pravděpodobné, že byl elastin byl pro zajištění pružnosti kůže rozhodující,“ říká korektivní dermatoložka Kateřina Fajkošová z pražské Esthé Laser Clinic. A vědecké poznatky jí dávají za pravdu. „Ukazuje se, že klíčovou roli při vzniku strií nehraje jen elastin samotný, ale hlavně hydratace pokožky,“ popisuje lékařka. Nejlepší prevencí strií je tedy každodenní hydratace minimálně těch částí těla, kterým pajizévky hrozí nejvíce. „Kůži pravidelně promazávejte a hlídejte si pitný režim, který je pro hydrataci pokožky ještě důležitější než kosmetické přípravky,“ radí korektivní dermatolog Milan Junášek s tím, že pomáhá i dostatek pohybu a pravidelné masáže. Ty navíc můžete spojit s nanášením krémů či olejů.

Mazat, mazat, mazat

Jedna dávka krému proti striím přitom pokožku rozhodně nespasí. Výrobci kosmetiky se shodují, že zapotřebí jsou minimálně dva měsíce pravidelného mazání. Nejlepší je tedy nasadit přípravky proti striím ještě dřív, než otěhotníte nebo začnete posilovat.Na pajizévky nejvíc platí výživné a hojivé látky. „Za všechny jmenujme například ureu, vitamin E, panthenol nebo kyselinu linolovou,“ vyjmenovává korektivní dermatolog Milan Junášek. Velmi dobré výsledky mají i kvalitní rostlinné oleje, jako je ten olivový, mandlový, pupalkový nebo sezamový, či hojivé bylinné masti s obsahem měsíčku lékařského či arniky.

Ale pozor, kosmetika má vliv jen na velmi čerstvé, tedy ještě červenofialové strie. Počítejte ale s tím, že jejich vzhled umí zlepšit jen částečně – rozhodně nefungují jako zmizík, byť to někteří výrobci slibují. „Jsou-li pak strie starší a vybledlé, domácí péče na ně nestačí už vůbec a ke zlepšení jejich vzhledu je nutné použít jiné metody ošetření, které nabízejí lékaři,“ doplňuje doktorka Fajkošová.

Lékaři mají k dispozici celou řadu metod, které umí vzhled strií zlepšit, ale ani od nich se nedají čekat zázraky. „Je to podobné, jako když roztrhnete papír a slepíte ho zpět, vždy poznáte místo slepení, ale postupem času se místo ohladí a je méně znatelné,“ podotýká korektivní dermatolog Milan Junášek. K nejúčinnějším metodám patří biostimulační laser, který podporuje hojení a urychluje vyblednutí strijí, cévní laser V-beam, který odstraní nadbytečné cévky, a pomůže tak vyblednutí, radiofrekvence, frakční radiofrekvence přístrojem eMatrix či IPL. „Obecně jde o metody, které vedou k aktivaci fibroblastů, tedy buněk, jež produkují kolagen a elastin. Tím dojde k regeneraci kůže a zpevnění pajizévek. Strie vyblednou, nejsou tak hluboké a obvykle se i zúží, takže jsou méně nápadné,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Kateřina Fajkošová. Strie také díky zásahům odborníků vyblednou mnohem dříve, než by to zvládly samy. „Ošetření lasery či IPL umí proces blednutí zkrátit na půl roku až rok,“ doplňuje doktor Junášek. Pro dosažení optimálního efektu lékaři doporučují kombinovat více metod ošetření a zákroky opakovat.

Největší šanci ovlivnit vzhled strií máte v okamžiku, kdy jsou ještě čerstvé, tedy červenofialové. Se starými striemi toho lékař už příliš nezmůže, už jen proto, že z nich časem mizí elastická vlákna. „Odborníka doporučuji co nejdřív navštívit i proto, aby se včas vyloučila onemocnění, která vznik strií provází. Jde například o Cushingův syndrom či dědičný Marfanův syndrom,“ upozorňuje Junášek.

Zdroje: www.yesvisage.cz, www.esthe-laser.cz