Zdroj: Youtube

Nikdo netvrdí, že když budete jíst perfektně zdravě, nebudete mít na tváři ani vrásku. Ale byla by škoda jim zbytečně chodit naproti. Dejte si pozor zejména na následující pokrmy.

1. Smažená jídla

Konzumace potravin smažených při vysokých teplotách uvolňuje volné radikály, které urychlují stárnutí buněk. Pokud je takové jídlo navíc hodně slané, což nezřídka bývá, přispívá ke zvýšenému zadržování vody v těle a otokům, což pokožce rovněž nesvědčí. Příliš mnoho soli zároveň zhoršuje hydrataci pokožky.

2. Průmyslově zpracované maso

Výrobky jako párky, klobásy či paštika škodí tím, že obsahují dusitany, nasycené tuky a sodík. Vede to mimo jiné k dehydrataci pokožky a rozvoji vnitřního zánětu, v jehož důsledku se ničí kolagen, který zodpovídá za pružnost kůže.

3. Hodně kořeněná jídla

Konzumace nadměrně kořeněného jídla může způsobit, že vaše pokožka bude zarudlá a skvrnitá, u někoho takové jídlo může i zhoršit akné. Nicméně koření, jako je například kurkuma, zázvor a skořice, mohou působit pozitivně, pokud na ně člověk ovšem není citlivý.

4. Sladká jídla

Rafinovaný cukr přispívá k rozvoji vnitřních zánětů, které mimo jiné způsobují, že tělo následně ani zdaleka nedokáže využít všechny živiny z jídla. Množství cukru v jídle navíc v těle poškozuje kolagen i elastin, které jinak udržují pokožku pružnou a mladistvou. Jíst příliš mnoho cukru může také způsobit přibírání na váze, což se rovněž může negativně projevit na vzhledu pokožky.

5. Tuky

Rychlé občerstvení a nezdravá jídla často obsahují nevhodné, zejména živočišné tuky, škodí nejen cévám, ale také pokožce, protože zvyšují riziko, že se člověku vyvine akné a podobně.

Pozor také na chytáky mezi tuky rostlinnými, například palmový nebo kokosový tuk nejsou o nic zdravější. Pozor, pokožce škodí i příliš nízkotučná dieta, protože některé přijaté vitaminy umí tělo využít jen v kombinaci s tuky, nedostatek tuků ve stravě navíc snižuje schopnost pokožky zadržet vodu.

6. Kofein

Kofein je diuretikum, což znamená, že zvyšuje vylučování tekutin. Pití příliš velkého množství kávy může způsobit určitý stupeň dehydratace, což může vést k suché a matné pokožce, která je navíc citlivá na dotek a vnější vlivy.

7. Alkohol

Alkohol může poškodit nebo oslabit játra, což snižuje jejich schopnost filtrovat a odstraňovat zplodiny metabolismu z těla. Může se to projevit problémy jako je akné, ztrátou kolagenu a pružnosti kůže, případně suchou pokožkou.

A co naopak funguje dobře?

Dopřávejte si stravu bohatou na ovoce, zeleninu, libové bílkoviny a celozrnné výrobky. Pravidelně cvičte a vyhýbejte se sedavému způsobu života stejně jako kouření, alkohol pijte s pověstnou mírou.

Kromě slunění, kouření a genetických predispozic se podle dermatoložky Lucie Mansfeldové z Perfect Clinic Dermatology mohou na stavu naší pokožky projevit i další hříchy, jako je ponocování či špatná kosmetická péče, jako je špatné čištění či nedostatečná hydratace pleti.

Zdroj:

  • https://www.healthline.com/health/food-nutrition/food-cause-wrinkles#alternatives
  • https://www.thehealthy.com/aging/healthy-aging/worst-skin-foods/
  • https://www.medicinenet.com/what_foods_cause_aging/article.htm