Premium obsah

Stařecké skvrny potlačíte potravinami. Otevřete lednici, máte je tam všechny

Stařecké skvrny potlačíte potravinami. Otevřete lednici, máte je tam všechny
Stařecké neboli sluneční skvrny jsou běžným projevem stárnoucí kůže a objevují se na místech, která jsou nejvíce vystavována slunci. Nejčastěji se tvoří na rukách nebo na obličeji. Jak stařecké skvrny poznat, jaké babské rady na ně fungují a jak se skvrn zbavit? Čtěte dále. 

Stařecké skvrny jsou jedním z mnoha strašáků přibývajícího věku. Nejčastěji se objevují po čtyřicítce, mohou se však objevit i dříve. Obvykle se tvoří na rukách či obličeji - na místech, která jsou nejvíce vystavována UV záření. Ačkoliv tyto pigmentové skvrny nejsou většinou nebezpečné, mnoha lidem mohou přijít nevzhledné. 

Zdroj: Youtube

Jak poznat stařecké skvrny?

Sluneční skvrny jsou většinou tmavší hnědé barvy, a jsou buď kulaté, oválné nebo nerovnoměrné. Velikostně mohou být od malých teček až po rozsáhlejší skvrny. Objevují se na místech, které jsou nejvíce vystavovány slunci - obličej, ramena, ruce, krk nebo záda. Na dotek bývají stařecké skvrny hladké a nebývají vyvýšené nad kůži. Pokud není kůže dostatečně chráněna krémy s ochranným SPF faktorem, skvrn může přibývat.

Babské rady na stařecké skvrny

Hyperpigmentaci už řešily naše babičky a prostředky, které na ně používaly, máte možná běžně doma. Zesvětlující účinky má například citronová šťáva, kterou můžete skvrny potírat. Citronová šťáva se skvěle hodí například i na zesvětlení nehtů nebo zubů. 

Dobře funguje také zklidňující aloe vera. Pokud budete pravidelně pokožku potírat výtažky z této blahodárné květiny, zbavíte se různých nedokonalostí včetně slunečních skvrn.

Babičky také doporučují na zesvětlení stařeckých skvrn používat jablečný ocet. Ten obsahuje přírodní kyseliny, které mohou pomoci zesvětlit pigmentové skvrny. Smíchejte jablečný ocet s vodou a použijte jako tonikum na kůži.

Kyselina mléčná, která se nachází v mléčných produktech a jogurtech, pomáhá zesvětlit pigmentaci. Mléčné produkty přikládejte pravidelně na pigmentové skvrny a nechte chvíli působit.

Stařecké skvrny po padesátce: Zbavit se jich můžete s obyčejnou zeleninou
Stařecké skvrny po padesátce: Zbavit se jich můžete s obyčejnou zeleninou

Nevzhledné hnědé skvrnky různých velikostí trápí většinu lidí nad 50 let. Nejčastěji se vyskytují na místech, kam dopadá nejvíc slunečního záření – tedy na obličeji a hřbetech rukou, ale i v dekoltu, kde je navíc kůže tenká a snadněji se vysušuje. Stařecké (nebo také sluneční) skvrny vznikají v důsledku hyperpigmentace a naštěstí existuje vícero možností, jak s nimi zatočit.

Jak se skvrn zbavit?

V boji proti pigmentovým skvrnám je naprosto nejzásadnější prevence. Krémy s ochranným faktorem SPF byste měli používat celý život, po celém těle a nejlépe denně. UV záření je velice intenzivní a jeho nadbytek způsobuje nenávratné škody. Je dobré omezit celkový pobyt na sluníčku a nosit oblečení, které vás před sluncem dostatečně ochrání. Vyhnout byste se měli i opalování se v soláriu.

Když už se pigmentové skvrny objeví, nejjednodušší řešení, jak se jich zbavit, je nechat si pomoct od odborníků. Ti k odstranění používají například IPL záření, kryoterapie nebo chemický peeling. 

Pamatujte na to, že ačkoliv stařecké skvrny nebývají nebezpečné, jakékoliv netradiční útvary a znaky na kůži je dobré konzultovat s dermatologem. Kožní onemocnění jsou nevyzpytatelná a vždy je dobré oslovit odborníka, aby zjistil, o co se jedná a popřípadě nasadil léčbu. 

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.