Stařecké skvrny jsou jedním z mnoha strašáků přibývajícího věku. Nejčastěji se objevují po čtyřicítce, mohou se však objevit i dříve. Obvykle se tvoří na rukách či obličeji - na místech, která jsou nejvíce vystavována UV záření. Ačkoliv tyto pigmentové skvrny nejsou většinou nebezpečné, mnoha lidem mohou přijít nevzhledné.

Zdroj: Youtube

Jak poznat stařecké skvrny?

Sluneční skvrny jsou většinou tmavší hnědé barvy, a jsou buď kulaté, oválné nebo nerovnoměrné. Velikostně mohou být od malých teček až po rozsáhlejší skvrny. Objevují se na místech, které jsou nejvíce vystavovány slunci - obličej, ramena, ruce, krk nebo záda. Na dotek bývají stařecké skvrny hladké a nebývají vyvýšené nad kůži. Pokud není kůže dostatečně chráněna krémy s ochranným SPF faktorem, skvrn může přibývat.

Babské rady na stařecké skvrny

Hyperpigmentaci už řešily naše babičky a prostředky, které na ně používaly, máte možná běžně doma. Zesvětlující účinky má například citronová šťáva, kterou můžete skvrny potírat. Citronová šťáva se skvěle hodí například i na zesvětlení nehtů nebo zubů.

Dobře funguje také zklidňující aloe vera. Pokud budete pravidelně pokožku potírat výtažky z této blahodárné květiny, zbavíte se různých nedokonalostí včetně slunečních skvrn.

Babičky také doporučují na zesvětlení stařeckých skvrn používat jablečný ocet. Ten obsahuje přírodní kyseliny, které mohou pomoci zesvětlit pigmentové skvrny. Smíchejte jablečný ocet s vodou a použijte jako tonikum na kůži.

Kyselina mléčná, která se nachází v mléčných produktech a jogurtech, pomáhá zesvětlit pigmentaci. Mléčné produkty přikládejte pravidelně na pigmentové skvrny a nechte chvíli působit.

Jak se skvrn zbavit?

V boji proti pigmentovým skvrnám je naprosto nejzásadnější prevence. Krémy s ochranným faktorem SPF byste měli používat celý život, po celém těle a nejlépe denně. UV záření je velice intenzivní a jeho nadbytek způsobuje nenávratné škody. Je dobré omezit celkový pobyt na sluníčku a nosit oblečení, které vás před sluncem dostatečně ochrání. Vyhnout byste se měli i opalování se v soláriu.

Když už se pigmentové skvrny objeví, nejjednodušší řešení, jak se jich zbavit, je nechat si pomoct od odborníků. Ti k odstranění používají například IPL záření, kryoterapie nebo chemický peeling.

Pamatujte na to, že ačkoliv stařecké skvrny nebývají nebezpečné, jakékoliv netradiční útvary a znaky na kůži je dobré konzultovat s dermatologem. Kožní onemocnění jsou nevyzpytatelná a vždy je dobré oslovit odborníka, aby zjistil, o co se jedná a popřípadě nasadil léčbu.

Zdroje: