Stařecké skvrny se pomalu začínají tvořit po 40. roce života, kdy ženy procházejí menopauzou. Příčinou jejich tvorby je zvýšená produkce pigmentu melaninu.
Jak je možné, že se někomu tyto hnědé skvrny začnou dělat už kolem třicítky a někomu v pětapadesáti? To závisí na mnoha faktorech, velkou roli hraje genetika, ale i skutečnost, zda jsme se o kůži v mládí dostatečně starali, zbytečně ji nevystavovali slunci a mazali se opalovacím krémem.
Na rukou kůže stárne nejrychleji
Naše ruce dostávají štědrou dávku ultrafialového záření téměř celoročně, kdykoli vyjdeme ven z domu, a to i když je zrovna pod mrakem. Právě proto je na našich rukou vidět předčasné stárnutí kůže nejvíc. Dalším místem je pak oční okolí, kde je pokožka kvůli absenci podkožního tuku nejtenčí a i zde se často tvoří větší či menší hnědé skvrny.
Abychom vás uklidnili – stařecké skvrny sice nejsou zrovna pěkné na pohled, ale jinak jsou zcela neškodné a nepotřebují žádnou speciální léčbu. Tedy většinou. Neplatí to v momentě, kdy začnou měnit svůj vzhled, barvu či velikost nebo začínají svědit, krvácet a být citlivé. Pak se totiž nejedná o stařecké skvrny, ale může jít o projevy melanomu, vážné formy rakoviny kůže. Jestliže něco takového pozorujete na své pokožce, měli byste okamžitě navštívit dermatologa. Co se ale týče obyčejných stařeckých skvrn, jde o čistě kosmetický problém, který se dá řešit.
Používejte ochranu a jezte ovoce a zeleninu
V první řadě je nezbytné pleť chránit před slunečními paprsky. Vybírejte si denní krém i make-up s ochranným faktorem SPF 30 nebo 50 a používejte ho po celý rok. V létě přidejte ještě běžný opalovací krém. V lékárnách seženete i krém určený přímo na ruce se zabudovanou širokospektrální ochranou. Aplikujte jej asi patnáct až třicet minut předtím, než vyjdete ven. Jak u obličeje, tak i na rukou aplikaci ochranného krému pravidelně opakujte, zvlášť pokud si často myjete ruce.
Skvělými bojovníky proti hnědým skvrnám jsou antioxidanty. Ty pomáhají tělu zbavovat se škodlivých volných radikálů, ale i zvyšovat pružnost cév a kapilár, které vyživují pokožku a mění její zabarvení. Mezi nejznámější antioxidanty patří vitamín C, vitamín E, provitamín A, selen, zinek, lykopen, flavonoidy a karoteny. Antioxidanty najdete hlavně v rostlinné stravě – v čerstvém ovoci a zelenině. Bohatým zdrojem jsou třeba borůvky a jahody, extra panenský olivový olej, ořechy, hořká čokoláda, vařená kapusta a špenát nebo červená řepa.
Ta správná kosmetika
Při každodenní péči o pleť dejte přednost kosmetickým přípravkům, které mají schopnost stařecké skvrny alespoň částečně zesvětlit. Tyto produkty se mohou používat celoročně a dlouhodobě. Mírnou hyperpigmentaci dokážou redukovat produkty s retinolem a vitamínem C, v případě výrazných tmavých skvrn je třeba přistoupit přímo k zesvětlujícím přípravkům, které obvykle obsahují některé z následujících aktivních látek – kyselinu kójovou, glykolovou, sepiwhite, arbutin, glukonolakton či oxyresveratrol, jak se píše na webu estetické kliniky Anna Brandejs. https://www.annabrandejs.cz/
Tmavé skvrny v obličeji můžete celkem spolehlivě překrýt make-upem, korektorem nebo tónovacím krémem – nezapomeňte ale místa pečlivě zapudrovat.
Speciální ošetření
Z neinvazivních ošetření, které dnes nabízí každá druhá klinika krásy, může boj se stařeckými skvrnami podpořit chemický peeling, mezoterapie, frakční laser či intenzivní pulzní světlo. Ošetření je však potřeba opakovat několikrát za sebou a jedná se tak o nákladnější proceduru, která vás vyjde na několik tisíc korun. Cena závisí na množství a velikosti skvrn a pohybuje se od 2 do 5 tisíc korun.
Fígle našich babiček
Se stařeckými skvrnami si uměly poradit už naše babičky, které sahaly po ingrediencích, které měly běžně doma. Bělicí účinky má například citron namočený do jablečného octa. Plátek citronu naneste na skvrnu, nechte 15 minut působit a pak smyjte. Aplikujte dvakrát denně alespoň dva měsíce.
Vatovým tamponem můžete na postižené místo nanést i podmáslí smíchané s pár kapkami rajčatové šťávy, které necháte 10 minut působit. Kůže by se měla po čase začít odlupovat.
Dobře funguje i aloe vera – list rostliny s vytékající šťávou přiložte na postižené místo. Nesmývejte asi 30 minut. Opakujte dvakrát denně, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
Připravit si můžete i cibulovou masku. Oloupanou cibuli nakrájejte na kousíčky a rozmělněte na kaši, ke které přilijete ocet tak, aby z této směsi vznikl krém. Nanášejte ráno a večer po dobu 15 minut. Výsledek se nedostaví hned, ale až tak po třech měsících.
Víte, že na tmavé skvrny působí aktivně i směs z nastrouhané a oloupané mrkve, hrsti petrželky a dvou šálků olivového oleje? Tuhle směs nechte v míse macerovat na tmavém místě, kam nedopadnou sluneční paprsky. Každý den misku protřepejte, aby se všechny ingredience dobře smíchaly. Po týdnu tento mix slijte a každý den
vmasírujte do místa, kde máte skvrnky. Opakujte každý den až do doby, než zcela zmizí.
Zdroje:
https://www.ireceptar.cz/zdravi/kozni-skvrny-babske-rady-30001216.html
https://www.gogoldentree.cz/tipy/potraviny-bohate-na-antioxidanty/