Proč si nikdy nekupovat šampon z drogerie? Čtěte

Skutečnost se má tak, že rozdíl mezi běžnou vlasovou kosmetikou, kterou seženete v drogeriích, ale i v supermarketech a večerkách, a tou profesionální je setsakramentsky velký. A řekne vám to nejspíš každý odborník na vlasy. Za svůj život jsem vystřídala desítky kadeřníků a ani jeden z nich mi nikdy neřekl: „Klidně si kup šampon z drogerky, je fajn.“ Ne, všichni do jednoho mi kladli na srdce, abych používala jen kvalitní péči, kterou si moje lety melírované vlasy zaslouží, protože rozdíl je prý markantní.
Každý vlas potřebuje jinou péči
Tomuto tématu se ve svém videu věnuje i populární kadeřnice a influencerka Tereza Vlasáková, kterou na sítích sleduje téměř 50 tisíc lidí. Proč bychom podle ní měli investovat do produktů za několik stovek korun? „Od kosmetiky očekávám, že vlasu dá to, co vlas potřebuje. A za léta, co se pohybuji v oboru, jsem v drogeriích nenašla žádnou kosmetiku, kterou bych se nebála použít na svoje vlastní vlasy.“
Někdo trpí na mastící se kořínky a suché konce, jiný má problémy s krepatěním, lupy nebo přesušenými vlasy bez lesku, které se lámou. A právě kvalitní kosmetika si umí se všemi těmito problémy poradit. Abyste si vybrali správně, s tím by vám měl poradit právě váš kadeřník. „Prostě to nedává smysl tyhle věci používat. Nemají efekt, jaký by měly mít. Kupujete si jen víc napěněnou věc,“ říká Tereza Vlasáková a přidává tři hlavní důvody, podle kterých je profesionální vlasová péče vždycky lepší než ta z drogerie. Které to jsou?
Lepší složení
V lahvičkách od profesionálů najdete vždycky vyšší koncentraci látek, které vlasům prospívají a vyživují je do hloubky. Jednotlivé složky, jako jsou přírodní extrakty, proteiny, vitamíny, přírodní oleje a další látky, které jsou v šamponu (ale i kondicionéru, masce a barvě) zastoupeny, také nevytvářejí nepropustné nánosy na vlasech a pokožce hlavy jako v případě běžných šamponů. „Rozdíl v péči jsem poznala u klientek, kterým jsem na vlasy sahala za mokra, za sucha a barvila je. Na poničené vlasy působí barva úplně jinak než na ty zdravé. Bylo pro mě šokující zjištění, že některé vlasy se mi na pohled zdály zdravé, ale ve chvíli, kdy jsem je namočila, bylo znát, že jsou slabé, a zacuchávaly se. Právě cuchání způsobují nánosy látek v běžných šamponech, jako jsou třeba sulfáty nebo parabeny,“ říká kadeřnice Vlasáková.
Pryč se špatnými složkami
Salonní kosmetika ale není lepší jen pro vysoce kvalitní složky, které obsahuje, je také lepší kvůli složkám, které neobsahuje. Teď mluvíme o těch špatných složkách, které mohou způsobit, že se vaše vlasy sice lesknou, ale mají katastrofální dlouhodobý dopad na vaše vlasy. Bohužel mnoho produktů z drogerie je prošpikováno těmito látkami, které se vrství na vlasech, vlivem čehož se vlasy mohou začít cuchat a lámat.
Vyšší cena, menší množství
Je dobré si také uvědomit, že pokud sáhnete po kvalitní kosmetice, nebudete ji muset pravděpodobně používat tak často a v takovém množství, a to právě díky vyššímu obsahu prospěšných látek. Vlasy by se vám také neměly tolik mastit, protože pokožka hlavy zůstává čistá, bez zmíněných nánosů laciných kosmetických produktů. Běžný maz na hlavě se do zdravého vlasu dokáže trochu vsáknout, což ale nevadí, protože absorpce mazu vlas chrání proti vnějším vlivům. Když se vám zmastí zanesený vlas, mastnota ulpí na jeho povrchu a vy budete mít nejspíš pocit, že si vlasy musíte okamžitě umýt. U používání obvyklých produktů je běžné, že vlasy jsou u kořínků mastné a v koncích přesušené, protože jim chybí potřebná výživa. Dennodenní mytí ale vlasům neprospívá. Když si ale připlatíme za kvalitní péči, nemusíme si vlasy mýt tak často a ve výsledku tím ještě ušetříme.
Za co skutečně platíte?
Není pochyb o tom, že profi vlasová péče je nákladnější. Šampon z drogerie v lákavém obale můžete pořídit za 60 korun, oproti tomu ten ze salonu pořídíte i za desetinásobek. Je ale dobré vědět, za co skutečně platíte. „V běžném šamponu si kupujete velké množství vody a sulfáty, pěnidla, zato minimum aktivních látek a vlasům prospěšných složek. V kvalitní péči je to přesně naopak,“ říká Tereza Vlasáková. Z etiket se toho přitom moc nedočtete. Výrobci většinou neudávají procento prospěšných látek, poměr a pořadí, ve kterém jsou v lahvičce jednotlivé chemické složky zastoupeny. Pokud nejste chemik, latinským názvům navíc nebudete ani rozumět. V případě kosmetiky to tedy není tak jednoduché jako u jídla, kdy například z obalu sušenky vyčtete, že obsahuje v první řadě cukr. „Například o sulfátech se v poslední době tvrdí, že jsou špatné. Je pravda, že lidé s kudrnatými a vlnitými vlasy by se jim měli vyhnout, ale to neznamená, že vadí všem vlasům. Vždycky záleží na tom, kolik sulfátu šampon obsahuje, o jaký druh se přesně jedná, a to se z lahve nedozvíte,“ říká Vlasáková. Pravda ale je, že šampony z drogerie obvykle obsahují agresivnější sulfáty, jako je laurylsulfát sodný (SLS) nebo lauretsulfát sodný (SLES), které mohou způsobit podráždění, vysušení pokožky a u nichž může dojít až k poškození vlasových folikul i vypadávání vlasů. Ve vodě nerozpustné silikony zase ulpívají na vlasech, na kterých vytvoří jakousi nepropustnou pláštěnku. Vlasy jsou pak sice chráněné, ale přes tuto nepropustnou krustu se do vlasů nedostanou pečující látky a kvalita vlasů se vám bude časem zhoršovat. To může časem zapříčinit těžknutí vlasů, suchost a matnost vlasů či lámavé konce. Navrstvené silikony mohou nadělat paseku také při barvení, trvalé a dalších úpravách.
Co si z tohoto článku odnést? Neříkáme, že se svět zboří, pokud si jednou za čas umyjete vlasy obyčejným šamponem. Pokud jsou vaše vlasy navíc zdravé, bezproblémové a od šamponu čekáte jen to, že vás zbaví nečistot, pravděpodobně si vystačíte i se šamponem z drogerie. Jestli se ale vaše vlasy lámou, jsou suché, poškozené barvením, melírováním nebo mají třepící se konečky, pak jim zkuste dopřát kvalitnější péči, kterou seženete buď v salonech, nebo v e-shopech. Z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí a rozdíl nejspíš brzy poznáte sami.
Zdroje:
Tereza Vlasáková, vlasová odbornice
https://www.glamot.cz/blog/26409/profesionalni-vlasova-kosmetika-vs-drogerie