Rty o nás možná prozrazují víc, než si myslíme. Projevují se na nich různé potravinové alergie (tehdy jsou bledší), kvasinkové infekce (zarudlé a bolavé koutky), herpes (bolavá vyrážka ve formě puchýře), Crohnova choroba (rty jsou oteklé). Suché a popraskané rty mohou signalizovat i nedostatek vitamínů B, zinku nebo železa, afty tvořící se na vnitřní straně rtů zase mohou znamenat onkologický problém. Každý tento projev byste měli pro jistotu konzultovat s lékařem. S popraskanou kůží na rtech si snadno poradíte sami a není dobré ji zanedbávat, protože přes rány v kůži se mohou do organismu dostat nečistoty a způsobit třeba infekci. Podzim a zima jsou navíc obdobím, kdy je kůžička na rtech vystavena většímu riziku praskání, proto se vyplatí investovat do správné kosmetiky a rty preventivně ošetřit. Pomohou vám s tím i ingredience, které máte běžně doma.

Zdroj: Youtube

Nejlepší je prevence

„Nejjednodušší způsob ochrany rtů je jejich dostatečná hydratace v podobě tekutin a také lokální hydratace v podobě balzámů, lékařské vazelíny nebo přípravků obohacených například o aloe vera, které mají protizánětlivé účinky,“ doporučuje MUDr. Marek Štefánik z kliniky Chirkoz. Aby byly rty pěkně vyživené a kůže na nich v dobré kondici, můžete přidat ještě kolagen, který navíc zpomaluje proces stárnutí pokožky a nejčastěji se užívá jako doplněk stravy (buď v prášku, který je rozpustný ve vodě, nebo v hydrolyzované tekuté formě). Skvěle funguje i kyselina hyaluronová a přírodní oleje. „Po létě má většina z nás hladinu kolagenu sníženou. Kolagen je bílkovina, která představuje základní stavební hmotu pro naše podpůrné tkáně. Sluneční paprsky spolu s dalšími vlivy prostředí a stárnutím se podílejí na jejím poškozování až rozkladu. Řešením může být zvýšená konzumace potravin s esenciálními mastnými kyselinami a perorální užívání vysoce koncentrovaného mořského kolagenu,“ radí MUDr. Svetlana Šefčiková z Bellesa Piešťany, odborná konzultantka pro Pharma MKL.

Tyčinku mějte vždy po ruce

Chladnější dny vyžadují jinou kosmetiku než tu, kterou používáme během letních dnů. A to ideálně na bázi oleje, který na pokožce vytváří ochranný film, a ten v ní udržuje vlhkost. Vhodný je kokosový, mandlový nebo avokádový olej, nejlépe v bio kvalitě a ve vysoké koncentraci. Pokud jste náchylní k zanícení popraskaných rtů, hledejte tyčinky na rty s antibakteriálními esenciálními oleji, jako je rozmarýn a máta. „Pokud je olej kombinován i s beta-glukanem, pokožka je hydratovaná a chráněná dvojnásob. Zároveň se rychleji zregenerují případná poškození, protože beta-glukan má osvědčený oživovací efekt,“ doplňuje Ing. Adrián Doboly z biochemické laboratoře Natures.

Zobejte lněná semínka

Rty si zaslouží samostatný vyživovací balzám ve formě tyčinky, která je stále po ruce, takže ji na rty můžeme snadno a rychle aplikovat několikrát v průběhu dne. Je to sázka na jistotu, že rty budou dokonale chráněny a nebudou praskat. Ochranou zevnitř je kromě dostatečného pitného režimu pestrý jídelníček. Na podzim by měla být jeho součástí také lněná semínka, mořské ryby a mořské řasy, které pomáhají tělu vytvářet vlastní kolagen.

Babské rady

Někdy se nám na rtech vytvoří šupinky odlupující se kůže, které vypadají nevzhledně a neskryje je ani dobrá rtěnka. V takovém případě přichází na řadu peeling, který šupinky odstraní a rty prokrví a vyživí. Na rty nikdy nepoužívejte peeling určený na tělo, protože je příliš drsný. Šetrný peeling za pár korun snadno připravíte ze surovin, které máte po ruce. Stačí smíchat trochu třtinového cukru se lžící olivového oleje a medu. Hrubost peelingu můžete regulovat množstvím přidaného cukru. Směs naneste na ústa a krouživými pohyby bříšky prstů rty namasírujte. Pak opláchněte teplou vodou a rty promažte pořádnou vrstvou lékařské vazelíny.

Noční maska

Jak rtům dodat extra porci výživy navíc? Opět sáhněte po medu, který obsahuje spoustu minerálů, vitaminů a antioxidantů, takže rty krásně regeneruje. Jednu lžíci medu smíchejte s lžící olivového nebo mandlového oleje a přidejte pár kapek citronu. V lehké vrstvě masku aplikujte na noc. Uvidíte, že se ráno probudíte s krásně hladkými a vláčnými rty!

Zdroje:

Autorský článek

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6531998/

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/suche-a-popraskane-rty-jak-je-vylecit-3995.html