Mezi letní troublemakery patří právě parfémy a také přípravky, které obsahují přírodní esenciální oleje a silice nebo silnější dezinfekční složky. Velké problémy může způsobit oblíbená kosmetika s retinolem, což je derivát vitaminu A. Na černé listině je i řada léků, takže se před tím, než se natáhnete na lehátko, vyplatí nastudovat příbalové letáky. Neznamená to ale, že byste se v příštích měsících musela potenciálně problematických přípravků vzdát úplně. Jen s nimi zacházejte obezřetně. Pravděpodobnost, že vám problémy skutečně způsobí, se totiž dopředu odhadnout nedá. „Je to podobné jako u alergiků. Ne všichni lidé mají na pyly stejnou reakci,“ říká vývojářka kosmetiky Lenka Průšová.

Zdroj: Youtube

Látky, které není radno kombinovat se sluníčkem, odborníci označují jako fototoxické. Vyznačují se tím, že umí pohltit světelné částice neboli fotony a díky jejich energii se samy dostávají do energeticky bohatého stavu. „V tu chvíli jsou pak schopné způsobit v pokožce biologické změny,“ vysvětluje původ potíží Průšová.

Reakce do minut i měsíců

Problémy s fototoxickými přípravky dělí odborníci na dva typy – na takzvanou fotoiritaci a fotosenzitivitu. Zatímco v prvním případě jde o okamžitou reakci vyvolanou kombinací fotoxické látky se slunečními paprsky, která kromě jednorázových potíží ještě nemusí nic znamenat, v případě fotosenzitivity už jde o skutečnou alergii, kdy i sebemenší množství látky v kombinaci se světlem vyvolá velmi prudkou reakci. Přitom platí, že se opakovanou fotoiritací dá vypěstovat fotosenzitivita. V obou případech se objevují nepříjemné pupínky, puchýřky nebo erytém, které mohou druhotně vést ke vzniku pigmentových skvrn, protože narušují povrch pokožky a dělají ji tak zranitelnější vůči slunečním paprskům. „Reakce nemusí přijít vždycky záhy, někdy to trvá pár hodin, v případě fotosenzitivity pak i dnů, nebo dokonce týdnů,“ upozorňuje lékárnice Kateřina Šumberová.

Protože u fototoxických reakcí platí, že jsou tím silnější, čím více fototoxické látky a sluníčka se naráz sejde, vyplatí se mít se na pozoru zvlášť tehdy, když se chystáte jít opalovat nebo když jste na dovolené. Tehdy se potenciálně problematických přípravků raději vzdejte úplně. Platí to zejména pro parfémy a biokosmetiku, která bývá bohatá na esenciální oleje.

S parfémem opatrně

Riziko podráždění zvyšuje i narušení či ztenčení kůže, takže máte-li hodně citlivou, poraněnou nebo přesušenou pokožku, na léto problematické přípravky raději ukliďte úplně a opalovací krém si vyberte tak, aby byl postavený na minerálním filtru. V každém případě v létě omezte přípravky s obsahem alkoholu včetně parfémů. Alkohol sice sám o sobě fototoxickou reakci nezpůsobí, ale vysušuje pokožku, takže to problematickým látkám může usnadnit. „Používáte-li léčivé masti, krémy nebo oleje, chraňte ošetřená místa před sluníčkem a po použití si pořádně umyjte ruce. Právě na rukou se fototoxická reakce objevuje velmi často,“ upozorňuje lékárnice Šumberová. Když už se fototoxická reakce objeví, místo zakryjte před sluníčkem, sama pak postupně odezní.

A na jaké látky si tedy v přípravcích dát pozor? Kromě parfémů (hlavně těch s obsahem citrusových silicí, santalu, cedru, zázvoru nebo vanilky) mohou potíže způsobit esenciální oleje a přípravky s nimi (citrusy, verbena, andělika, měsíček, zázvor, levandule, kmín, třezalka, fík, skořice nebo celer) a deodoranty a mýdla s obsahem triclosanu a triclocarbanu, repelenty s esenciálními oleji. Obezřetní byste měli být také v případě opalovacích přípravků s chemickými filtry, denních krémů a rtěnek. Ty totiž mohou obsahovat kyselinu paraaminobenzoová (PABA), benzofenony nebo butylmethoxydibenzoylmethan, které nemusí v kombinaci se slunečním zářením dělat dobrotu.

Zdroj: