Dopřejte si spánek
Tuhle radu jste už nejspíš slyšela tisíckrát, a navíc v mnoha souvislostech. Jenže fakt je ten, že funguje, a to jako máloco jiného. Na spánek přísahají modelky i celebrity, co vypadají, jako by se jich tok času vůbec netýkal. Není-li spánku dost nebo není-li kvalitní, tělo se nestíhá efektivně regenerovat. Samoopravné procesy se sice spouštějí, ale jedou jenom napůl. A týká se to nejen pokožky, ale i zbylých tkání. Tělo stárne rychleji (a navíc si zaděláváme na spoustu zdravotních problémů). Pleť se hůře regeneruje, má sklon k otokům, zpomaluje se v ní tvorba kolagenu a prohlubují se vrásky a zvýrazňují se kruhy pod očima. „Stárnutí je nevyhnutelný komplexní proces, který je doprovázený změnami na úrovni molekul až celého těla. Je sice do určité míry závislé na genetice, ale velký vliv má také prostředí a náš životní styl. Důležitým faktorem je i spánek,“ potvrzuje korektivní dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské kliniky Laser Plastic.
Kolik bychom toho tedy denně měli naspat, aby to bylo znát? Doporučení se různí, obecně se ale za ideální délku spánku považuje 7,5 až 8 hodin denně, a to pokud možno bez přerušení. Ulehnout se snažte ještě před jedenáctou. Mezi ní a čtvrtou je totiž regenerace nejintenzivnější.
Dobře jezte, hodně pijte
Že se strava odráží na naší postavě a zdraví, nikoho nepřekvapí. Věděla jste ale, že umí také zpomalit, nebo naopak zrychlit stárnutí? K nejúčinnějším zpomalovačům stárnutí patří antioxidanty, konkrétně vitaminy A, C a E. První dva najdete hlavně v čerstvém ovoci a zelenině, ‚éčko‘ pak v ořeších, semínkách, olejích a tučných rybách. Antioxidanty tělu pomáhají vypořádat se s následky škodlivých vnějších vlivů, mezi něž patří zejména sluneční záření a znečištěné životní prostředí, a posilují opravné procesy v těle.
Co naopak stárnutí urychluje, je cukr. Pokud to se sladkým přeháníme, spouští se v kůži jev zvaný glykace. Jeho důsledkem je ubývání kolagenových a elastinových vláken, které zodpovídají za pevnost a pružnost pleti. Přemíra cukrů také zvětšuje sklon pleti k zánětům, zhoršuje akné a nahrává zvětšování pórů. Se sladkým tedy opravdu šetřete. Zato ale pijte hodně čisté vody – tekutiny zlepšují hydrataci pleti, která pak vypadá mladší a šťavnatější. A ano, pomaleji stárne. Alkohol vynechte, ten má opačný efekt.
Pozor na slunce
Sluneční záření patří k největším urychlovačům stárnutí vůbec. Je ovšem ošidné v tom, že jeho působení dlouho není vidět. „UV záření urychluje stárnutí tím, že způsobuje tvorbu volných radikálů, které poškozují kožní buňky. V mládí se kožní buňky obnovují, jak ale stárneme, tento proces se výrazně zpomaluje. Proto změny na kůži vidíme nejdříve na místech, která jsou nejvíce vystavená slunečnímu záření, jako jsou obličej, krk, dekolt a hřbety rukou,“ vysvětluje dermatoložka Kulíková s tím, že nadměrné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ke ztrátě vlhkosti a elasticity, a tím i k tvorbě vrásek. Může ovšem také za ztenčení kůže a vaziva, za vznik pigmentací, zmnožení žilek nebo třeba zvětšení pórů.
Zlom nastává už někdy kolem 35. narozenin – ani pak ale není pozdě nasadit ochranný krém s vysokým UV filtrem a používat ho každý den. Čím dříve si tuhle rutinu osvojíte, tím lépe pro vás. Neváhejte promluvit do duše ani své pubertální dceři.
Investujte do správné péče
Kosmetika jako taková sice stárnutí nezastaví ani vás nezbaví vrásek, v kombinaci s UV filtry ho ale dokáže výrazně zpomalit. Chce to ale poctivost a vytrvalost. Základem je důkladné každodenní večerní čištění pleti, bez něhož další části kosmetické rutiny pozbývají účinnosti. Nikdy ho proto nepřeskakujte ani nešiďte. Nejprve odličovačem stáhněte make-up, pak pleť vyčistěte čisticím gelem, pěnou či mlékem a nakonec použijte tonikum. Následuje sérum a krém. Při jejich výběru se soustřeďte na účinné ingredience – k těm nejsilnějším patří retinol, vitaminy C a E nebo peptidy. Ty doplňte o kyselinu hyaluronovou, která se postará o hydrataci. Kdykoli máte pocit, že pokožce chybí vláha, dopřejte jí extra porci hydratace v podobě masky. I kdyby to znamenalo, že ji použijete každý den. Dobře hydratovaná pokožka stárne pomaleji.
Zvažte estetický zákrok
Ne každá žena se chce svěřit do péče dermatologa. A je to tak v pořádku. Faktem ale je, že občasný zásah dermatologa umí stárnutí brzdit velmi účinně. Zákroky, které pomáhají zpomalit stárnutí, zlepšují vzhled kůže, dodávají jí živiny a antioxidanty, jež urychlují přirozenou obnovu buněk, a zpomalují úbytek látek, které se v kůži přirozeně vyskytují. Tím jí prodlužují mládí, aniž by hrozilo, že budete vypadat jakkoli nepřirozeně.
„K hydrataci suché pokožky používáme různé metody mezoterapie. Do kůže lze aplikovat nejen kyselinu hyaluronovou, která intenzivně hydratuje kůži, ale i další látky, jako aminokyseliny, enzymy a antioxidanty, které mají výrazný vliv na obnovu poškozených buněk. Na podporu tvorby kolagenu se používají různé metody rejuvenace – laser, radiofrekvence nebo ultrazvuk. Jejich účinek je založený na uvolnění tepelné energie v hlubších vrstvách kůže, což vede ke stimulaci fibroblastů a tvorbě kolagenu,“ vyjmenovává Kulíková nejúčinnější metody estetické dermatologie. Chce to ale neotálet s první návštěvou – objednejte se kolem 35. roku.
Zdroj:
- korektivní dermatoložka MUDr. Zuzana Kulíková, Klinika Laser Plastic
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266053/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27224842/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3790843/