Rajčata patří právem mezi takzvané superpotraviny. Vyživit nás dokážou nejen zevnitř, ale i zvenčí. Jsou bohatým zdrojem fytochemikálií a živin, jako je lykopen, draslík, železo, folát a vitamín C. Právě lykopen je přírodní antioxidant, kterými jsou rajčata doslova nabitá. Podle řady studií dokáže lykopen zlepšit vzhled a pigmentaci pokožky a zabraňovat poškození kůže způsobené slunečním zářením. Některé studie popisují i zdravotní přínosy spojené s konzumací rajčat, včetně protirakovinných vlastností. Ve středomořských zemích, kde jsou šťavnatá rajčata v biokvalitě na stole prakticky denně, je také prokazatelně nižší výskyt kardiovaskulárních a neurodegenerativních onemocnění.

Zdroj: Youtube

Rajčata dělají dobře i našemu mikrobiomu a snižují riziko zánětlivých onemocnění střev. V souvislosti s konzumací rajčat a zdravím pokožky mluví odborníci také o ochraně před atopickou dermatitidou.

Jak rajčata účinkují na naši kůži?

1. Ochrana před UV zářením: Rajčata obsahují lykopen, silný antioxidant, který chrání pleť před škodlivými účinky slunečního záření a pomáhají snižovat riziko popálenin. To může snížit poškození pleti a předcházet předčasnému stárnutí.

2. Antioxidační účinky: Rajčata jsou bohatým zdrojem dalších antioxidantů, jako jsou vitamin C a betakaroten. Tyto látky pomáhají ochraňovat buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, což může zlepšit celkový vzhled pleti a bojovat proti projevům stárnutí.

3. Zlepšení hydratace: Obsah vody v rajčatech může přispět k hydrataci pleti, což je klíčové pro zachování pružnosti a zdravého vzhledu.

4. Zmírnění akné: Lykopen může pomoct snižovat tvorbu akné. Zároveň pomáhá udržovat pokožku čistou a zdravou, udržuje pH pokožky a hloubkově ji čistí. Rajče funguje jako přirozená složka, která také stahuje póry.

5. Podpora hojení ran a zánětů: Beta karoten, vitamín C a vitamín E z rajčat jsou klíčové složky, které mají zklidňující účinek na kůži. Studie prokázala, že rajčata mají protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zklidnit záněty kůže.

6. Zlepšení textury pleti: Pravidelná konzumace rajčat může pomoct zlepšit texturu pleti a dodat jí jasnější a zářivější vzhled.

7. Boj proti vráskám: Díky svému obsahu antioxidantů mohou rajčata pomoct minimalizovat vrásky a pigmentové skvrny a předcházet tvorbě nových.

Domácí maska za pět minut

Možná jste zvyklí dávat si na pleť jogurt či salátovou okurku, výbornou službu vám ale prokáže i maska z rajčat. Na pokožku totiž blahodárně působí kombinace antioxidantů, vitamínů a minerálů, které ji zanechají projasněnou a pořádně hydratovanou. Jak si domácí pleťový elixír vyrobit?

Budete potřebovat:

1 rajče

1 lžičku medu

1 lžičku jemně drcených vloček (fungují jako peeling, protože pomáhají odstranit odumřelé buňky pokožky)

Rajče rozmačkejte na kaši nebo použijte mixér a umixujte hladké pyré. Přidejte med a vločky. Směs promíchejte, dokud nedosáhnete kašovité konzistence, kterou lze snadno aplikovat na pokožku. Před nanášením masky si vyčistěte obličej a krk jemným čisticím prostředkem.

Naneste rajčatovou masku na obličej a krk, vyhněte se oblasti kolem očí.

Nechte masku působit po dobu 15–20 minut, aby se všechny důležité látky dostaly hlouběji do pleti.

Poté opláchněte masku teplou vodou a jemným kroužením ji masírujte. To napomáhá čištění a odstraňování odumřelých buněk.

Aplikujte hydratační krém nebo olej na obličej, aby se zachovala vlhkost pleti.

Tato rajčatová pleťová maska může pomoct zlepšit texturu pleti, zjemnit ji a poskytnout jí zároveň ochranu před volnými radikály. Masku nanášejte jednou týdně nebo podle potřeby. Nezapomeňte, že každá pleť je individuální, a tak i reakce na rajčatovou masku mohou být různé. Abyste se utvrdili v tom, že nemáte alergii, proveďte nejdřív test citlivosti na předloktí.

Zdroje: