Premium obsah

Tohle je tip na krásnou pleť. Stačí jedna levná ingredience, kterou máte doma

Tohle je tip na krásnou pleť. Stačí jedna levná ingredience, kterou máte doma
Rajčata máme po celý rok běžně k dispozici a rádi z nich vaříme omáčky či polévky. Víte ale, že tahle červená zelenina je skvělá i pro vaši pleť? Ano, čtete dobře – masku z rajčat vykouzlíte doslova cobydup a váš obličej pak bude zářivější a krásně hydratovaný.

Rajčata patří právem mezi takzvané superpotraviny. Vyživit nás dokážou nejen zevnitř, ale i zvenčí. Jsou bohatým zdrojem fytochemikálií a živin, jako je lykopen, draslík, železo, folát a vitamín C. Právě lykopen je přírodní antioxidant, kterými jsou rajčata doslova nabitá. Podle řady studií dokáže lykopen zlepšit vzhled a pigmentaci pokožky a zabraňovat poškození kůže způsobené slunečním zářením. Některé studie popisují i zdravotní přínosy spojené s konzumací rajčat, včetně protirakovinných vlastností. Ve středomořských zemích, kde jsou šťavnatá rajčata v biokvalitě na stole prakticky denně, je také prokazatelně nižší výskyt kardiovaskulárních a neurodegenerativních onemocnění. 

Zdroj: Youtube

Rajčata dělají dobře i našemu mikrobiomu a snižují riziko zánětlivých onemocnění střev. V souvislosti s konzumací rajčat a zdravím pokožky mluví odborníci také o ochraně před atopickou dermatitidou.

 

Jak rajčata účinkují na naši kůži?

1. Ochrana před UV zářením: Rajčata obsahují lykopen, silný antioxidant, který chrání pleť před škodlivými účinky slunečního záření a pomáhají snižovat riziko popálenin. To může snížit poškození pleti a předcházet předčasnému stárnutí.

2. Antioxidační účinky: Rajčata jsou bohatým zdrojem dalších antioxidantů, jako jsou vitamin C a betakaroten. Tyto látky pomáhají ochraňovat buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, což může zlepšit celkový vzhled pleti a bojovat proti projevům stárnutí.

3. Zlepšení hydratace: Obsah vody v rajčatech může přispět k hydrataci pleti, což je klíčové pro zachování pružnosti a zdravého vzhledu.

4. Zmírnění akné: Lykopen může pomoct snižovat tvorbu akné. Zároveň pomáhá udržovat pokožku čistou a zdravou, udržuje pH pokožky a hloubkově ji čistí. Rajče funguje jako přirozená složka, která také stahuje póry.

5. Podpora hojení ran a zánětů:  Beta karoten, vitamín C a vitamín E z rajčat jsou klíčové složky, které mají zklidňující účinek na kůži. Studie prokázala, že rajčata mají protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zklidnit záněty kůže.

6. Zlepšení textury pleti: Pravidelná konzumace rajčat může pomoct zlepšit texturu pleti a dodat jí jasnější a zářivější vzhled.

7. Boj proti vráskám: Díky svému obsahu antioxidantů mohou rajčata pomoct minimalizovat vrásky a pigmentové skvrny a předcházet tvorbě nových.

 

Domácí maska za pět minut

Možná jste zvyklí dávat si na pleť jogurt či salátovou okurku, výbornou službu vám ale prokáže i maska z rajčat. Na pokožku totiž blahodárně působí kombinace antioxidantů, vitamínů a minerálů, které ji zanechají projasněnou a pořádně hydratovanou. Jak si domácí pleťový elixír vyrobit?

 Budete potřebovat:

1 rajče

1 lžičku medu

1 lžičku jemně drcených vloček (fungují jako peeling, protože pomáhají odstranit odumřelé buňky pokožky)

Rajče rozmačkejte na kaši nebo použijte mixér a umixujte hladké pyré. Přidejte med a vločky. Směs promíchejte, dokud nedosáhnete kašovité konzistence, kterou lze snadno aplikovat na pokožku. Před nanášením masky si vyčistěte obličej a krk jemným čisticím prostředkem.

Naneste rajčatovou masku na obličej a krk, vyhněte se oblasti kolem očí.

Nechte masku působit po dobu 15–20 minut, aby se všechny důležité látky dostaly hlouběji do pleti.

Poté opláchněte masku teplou vodou a jemným kroužením ji masírujte. To napomáhá čištění a odstraňování odumřelých buněk.

Aplikujte hydratační krém nebo olej na obličej, aby se zachovala vlhkost pleti.

Tato rajčatová pleťová maska může pomoct zlepšit texturu pleti, zjemnit ji a poskytnout jí zároveň ochranu před volnými radikály. Masku nanášejte jednou týdně nebo podle potřeby. Nezapomeňte, že každá pleť je individuální, a tak i reakce na rajčatovou masku mohou být různé. Abyste se utvrdili v tom, že nemáte alergii, proveďte nejdřív test citlivosti na předloktí.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.