Kdyby si teď mohl váš dekolt něco přát, byla by to blůza zapnutá prudérně až ke krku. Hlavně už žádné další sluneční paprsky! Dekolt patří spolu s hřbety rukou, nárty a tváří k těm částem těla, kterým léto nakládá nejvíc ze všech. „Kůže je zde velmi exponovaná nejenom pohledům, ale taky slunci a povětrnostným podmínkám, a proto brzo vykazuje známky stárnutí,“ upozorňuje plastický chirurg z pražské Kliniky GHC Martin Molitor. Dekolt je také místem, kde se člověk spálí nejčastěji.

Zdroj: Youtube

„Pokožka v této oblasti je bohužel velmi jemná, tenká a obsahuje méně mazových žláz než jiné části těla. Proto snadněji vysychá a povadá. Navíc je zde minimum svalstva a vaziva, které by pokožku podporovaly, a tak rychleji ztrácí svou pružnost,“ podotýká korektivní dermatoložka Jitka Chaloupecká z pražského Laserového centra Anděl. To vše dekolt předurčuje k tomu, aby tu kůže stárla rychleji než jinde na těle. Dříve se zde objevují nejen vrásky a hlubší rýhy, ale také pigmentové skvrny. Objevit se mohou klidně už po třicítce. Zvlášť pokud svou kůži svědomitě nechráníte krémy s vysokým UV faktorem.

Mějte za ušima

Po létě jsou škody na dekoltu patrné nejvíce: kůže je povadlá a vrásky, které jste ještě před prázdninami sotva zaznamenala, jsou najednou o dost patrnější. Aby se poškozená kůže zase dostala do formy, potřebuje vydatnou dávku hydratace a výživy. Tu nejlíp zajistí masky, séra nebo výživné ampule, ve kterých jsou aktivní látky obsaženy v koncentrovanější formě než v krému. Klidně můžete použít ty, které si jinak dáváte na obličej. Ještě lepšího výsledku ale dosáhnete s přípravky speciálně určenými na oblast dekoltu. Dejte jim přednost zvlášť v případě, že máte zralou pleť. Koncentrovanými přípravky by to ale končit nemělo. Svůj přísun péče dekolt vyžaduje ráno i večer, stejně jako vaše tvář.Pozornost při tom zaměřte nejen na těch pár centimetrů pod klíční kostí, které ve výstřihu odhalujete nejčastěji, ale také na krk a samotná ňadra. Dermatologové upozorňují, že ošetřit je třeba i zadní část krku včetně partie za ušima, účinněji tak zabráníte povolování pokožky.

Kromě toho, co na kůži dekoltu nanášíte, je důležité i to, jak to děláte. Jemná automasáž zlepší vstřebávání účinných látek a prospěje kůži. A navíc uděláte něco i pro své zdraví, protože si nenásilnou cestou zkontrolujete prsa. Nejdřív zvedněte jednu ruku a druhou rukou dlouhými jemnými tahy nanášejte pečující přípravek od spodní části prsu až po klíční kost a podpažní jamku. Pak ruce vystřídejte a celý proces zopakujte i na druhou stranu. Nakonec jemnými tahy od klíční kosti po bradu ošetřete partii krku. Nezapomeňte při tom kapku nanést i na její zadní část.

Zdroj: