Zkusit to s ním můžete klidně už po pětadvacítce. „To je totiž věk, kdy v organismu začíná přirozeně zpomalovat syntéza kolagenu. Retinol ji umí podpořit,“ vysvětluje Lucie Rajská, dermatoložka a primářka pražské Kliniky preventivní dermatologie. Trápí-li vás ale akné nebo růžovka, můžete po přípravcích s retinolem sáhnout klidně i o pár let dříve. Určitě se však aplikaci vyvarujte během těhotenství a kojení. Nadbytek vitaminu A totiž může mít negativním dopad na vývoj dítěte.

První setkání s retinolem vás nejspíš neoslní. Naopak, může vás i dost nepříjemně zaskočit. „Pleť, která je citlivá, suchá nebo není zvyklá na přísun růžných účinných látek, může po aplikaci retinolu vykazovat různá podráždění. Od zarudnutí, přes vysušení, objevit se může také mírné svědění pleti. V takovém případě je vhodné retinol na pár dní vysadit, pleť zklidnit a teprve poté se k němu zase postupně vrátit,“ varuje Rajská. Co to znamená v praxi? Začněte s použitím retinolu jednou týdně. Pokud vaše pleť neprotestuje, každý další týden přidejte jednu až dvě aplikace navíc. Mezi nimi si vždy dopřejte pauzu. Takto se dopracujete až k používání každý druhý den, a nakonec k tomu každodennímu (pokud to výrobce daného produktu doporučuje, samozřejmě). Jestliže se pleť v jakékoli fázi vzájemného oťukávání začne zlobit, zpomalte a dopřejte jí mezi aplikacemi delší pauzu. Podráždění zmírníte pomocí zklidňujícího krému pro citlivou pleť (poohlédněte se v lékárně).

Od nejslabšího k silnějšímu

Na trhu najdete pestrou škálu přípravků s různou koncentrací retinolu. Největší silák pro začátek rozhodně není nejlepší volbou. Naopak sáhněte po co neslabším produktu a až postupně přejděte ke koncetrovanějšímu. Kosmetika s obsahem retinolu se zásadně používá na noc. Nejčastěji narazíte na séra, hned po nich na noční krémy. Minimálně na začátku si vyberte jen jednu formu, ať se vám nestane, že to s množstvím retinolu přeženete. Kombinování přípravků lze doporučit jen v případě na retinol uvyklé pokožky a v rámci jedné kosmetické řady. Vždy se při tom řiďte pokyny výrobce. V přípravcích také můžete narazit na deriváty retinolu. Jde například o retinaldehyd, retinyl palmitát, retinyl proprionát nebo retinyl retinoát. Nejsou méně účinné, naopak někdy mohou být lepší volbou. Například posledně zmíněný se dá aplikovat i přes den.

„Retinol mění fungování a strukturu pokožky, čímž se pokožka stává méně odolnou vůči UV záření. Z toho důvodu bychom neměli zapomínat na ochranný krém s vysokým SPF na závěr ranní kosmetické rutiny,“ upozorňuje dermatoložka s tím, že ochranu je třeba obnovovat i v průběhu dne, ideálně každé dvě až tři hodiny. Nejlepší jsou na to ochranné přípravky ve formě mlhy, které se dají aplikovat i přes make-up. Ochranný faktor volte co nejvyšší, a to bez ohledu na roční období. Myslete na to, že nechráněná kůže ošetřovaná retinolem je velmi náchylná ke vzniku pigmentových skvrn i rychlému stárnutí. Tedy paradoxně přesně k tomu, kvůli čemuž jste retinol možná začala používat.

Zdroj: www.klinikadermatologie.cz