Zářivé a svěží – tak to jsou barvy léta. Tohle roční období je už ale nenávratně pryč a našim kozačkám, svetrům a kabátům sluší úplně jiné barvy. Jaké? Především v teplých, tlumených odstínech, které připomínají stále slábnoucí denní světlo. Vaše vlasy i pleť teď mají na sluníčku nejspíš jemně zlatavý podtón, a proto je třeba přizpůsobit mu také šatník.

Pravá podzimní móda se nese v paletě barev, které teď vídáme v korunách stromů a na spadaném listí. Všimněte si, že hraje těmi nejkrásnějšími odstíny hnědé, oranžové a žluté! Tyhle barvy jsou navíc syté a teplé, stejně jako zlatá pšeničná pole, teplé sluneční paprsky a brzké západy slunce. Když se do nich oblečete, budete skutečné královny podzimu. Čemu se ale v podzimní garderobě raději vyhnout?

Zdroj: Youtube

Určitě všem vysoce kontrastním barvám, jako je námořnicky modrá, růžová, oranžová i čistě bílá. Tyhle barvy nám evokují léto a přímořskou atmosféru. Podzimní paletka se nese v teplých tónech, což znamená, že každá barva by měla mít žlutý podtón. Volte spíš tlumené odstíny barev, tedy korálovou než růžovou, hořčičnou spíše než citrónovou, sytě modrozelenou spíše než chrpovou modř.

Co se nenosí?

Neonky

Božsky ladí s bronzově opálenou kůží, nicméně tento trend si nechte na příští léto (nebo zimní exotickou dovolenou). K podzimu zářivě růžová, zelená, žlutá ani oranžová nepatří, a pokud se teď objevíte v tričku nebo mikině v neonových barvách, budete stoprocentně out, tím si buďte jistá. Pozor, myslete na to i při výběru laku na nehty nebo rtěnky – všechny zářivé letní barvičky schovejte do šuplíku a volte spíše tmavší, hnědé a matné tóny.

Pastelky

Kdo by nemiloval starorůžovou, nebesky modrou, světle žlutou, lila a mátovou? Barvy, které nosí s oblibou panenka Barbie, ale s chladným podzimem nekorespondují. Skvělé budou zase na jaře, teď ale kousky v pastelových barvách odložte, prosííím, na dno skříně. Jinak nebudete in, ani kdybyste se na hlavu stavěla.

Glitry

Třpytky, glitry, flitry – zkrátka všechny oděvy, které se blyští (straky by jásaly!) jsou sice nepřehlédnutelné, ale hodí se hlavně na vánoční a silvestrovské juchání. Jak už jsme zmínili, podzim si žádá zklidnění a útlum, proto by i naše oblečení mělo být v podobném duchu. Zaměřte se raději na kvalitní a hřejivé materiály, jako je vlna, hedvábí, mohér nebo kašmír.

Šedá a černá

Říkáte si, že touhle nestárnoucí klasikou nemůžete nic zkazit? Hm. Pravda je taková, že jí nikoho neurazíte, zároveň ani nenadchnete. Žen zahalených od hlavy až k patě do nudných temných barev je v českých ulicích k vidění od října až do dubna příliš. A je to škoda! Podzim ani zima neznamená, že musíte dát sbohem všem barvám a halit se do temných kousků. Že jsou praktické? O tom ale móda není! Pokud už si ale přece jen chcete vzít černočerný outfit, jděte na to hravě a rozbijte ho alespoň výraznou, pestrou kabelkou, páskem a botami a přidejte také křiklavou rtěnku.

Co naopak nosit?

Mezi barvy, které jsou už tradičně spojovány s podzimem kvůli přirozené schopnosti evokovat podzimní atmosféru, patří:

Hnědá: Sytě hnědá a mahagonová barva připomíná barvy spadlých listů a kaštanů, proto je na podzim stálicí číslo jedna a i mnohé blondýnky přecházejí s podzimním počasím z platinové barvy vlasů na světle hnědou. Za změnu dáváme palec nahoru!

Tmavě oranžová: Sluší hlavně zrzkám a brunetkám, evokuje nám barvy dýní, kterých je teď všude kolem dost.

Ostružinová: Tato tmavá a bohatá barva evokuje zralé ostružiny, které jsou typické pro podzimní sezónu.

Vínová: Tmavší odstíny vína a bordó jsou oblíbené hlavně na podzim a mohou připomínat podzimní vinobraní a teplé nápoje. Pořiďte si v téhle barvě vlněný kabát nebo pončo a zabodujete!

Zdroje:

Autorský článek

https://theconceptwardrobe.com/colour-analysis-comprehensive-guides/true-autumn-a-comprehensive-guide