Péče o pleť v zimě

Již koncem sychravého podzimu a s prvními mrazíky je důležité začít se o pleť starat důsledněji, jelikož bývá vystavena výrazně náročnějším vlivům prostředí. Přestože by se péče měla zaměřovat především na ty části těla, které bývají vystaveny více okolnímu prostředí (obličej a ruce), je vhodné se orientovat prakticky na celé tělo a dopřát mu správné ošetření. K tomuto účelu se využívá řada přípravků pomáhajících udržovat pleť hydratovanou a zároveň bránících jejímu poškození vlivem náročných podmínek.

Péče o obličej

Nejzásadnější ošetřování vyžaduje především obličej, který buď zůstává během zimy kompletně odkrytý, nebo je jen částečně zahalený. Ani jedna z těchto variant však není pro pleť prospěšná. Zachování zdravé pleti tak vyžaduje především pravidelné čištění. V zimním období je doporučováno čistit pleť dvakrát denně (zejména v pracovních dnech) a alespoň jednou za týden provést peeling, který odstraní suché šupinky. Rozhodně se zaměřte také na používání hutnějších krémů. Lepší je se vyhýbat krémům s vyšším obsahem vody, jelikož ta má tendenci ulpívat v pórech a v chladném vzduchu pak může narušovat pokožku. Ideální jsou krémy s olejovou bází nebo obsahující rostlinné máslo (mandlové, kakaové, bambucké). Pomoct může také používání speciálních přípravků s vyšším obsahem vitamínů a bylinných výtažků. Jedná se především o již zmíněné krémy doplněné uklidňujícími bylinami nebo extrakty (arnika, heřmánek) nebo naopak bylinkami obsahujícími potřebné vitamíny (velmi vhodný je rakytník). Pleť potřebuje také ochranu proti poškození a proti UV záření. Přípravky by navíc měly obsahovat alespoň minimální UV faktor a také kyselinu hyaluronovou či D-panthenol. Krémy je potřeba nanášet vždy na čistou pleť ideálně po ošetření nebo před odchodem ven. Zvláštní péče by pak měla být věnována rtům, které jsou tvořeny jemnější kůží a velmi rychle se vysušují. Balzám na rty by tak měl být neodmyslitelnou součástí vaší zimní výbavy.

Péče o ruce

Přestože v zimě většinou nosíme rukavice, jsou ruce druhou nejvíce namáhanou částí těla. To je dáno především tím, že je často odhalujeme nebo že trpí na výrazné změny teploty, jelikož nám rukavice na rukou velmi často navlhnou. Ruce tak mohou být studené a namrzlé a je potřeba je vhodným způsobem ošetřovat. Ideální je proto používat krémy na ruce a v případě větších problémů provádět vlažné lázně z dubové kůry s obsahem arnikového oleje.

Péče o celé tělo

V zimním období je ovšem nutná také zvýšená péče o celé tělo, jelikož zůstává přes den stále v oblečení a pokožka tak hůře dýchá a může být zarudlá nebo se na ní objeví vyrážka. V zimním období se proto doporučuje primárně upravit stravování a prostřednictvím potravy dodat pokožce potřebné vitamíny. Také je vhodné provádět celotělový peeling a snížit teplotu vody, v níž se koupete nebo sprchujete, na vlažnou.

Zdroje:

1. https://annakrajickova.cz/

2. https://www.femina.cz