Premium obsah

Péče o pleť po 30. Tyto suroviny rozhodují o tom, jak budete vypadat v padesáti

Péče o pleť po 30. Tyto suroviny rozhodují o tom, jak budete vypadat v padesáti
Aby pleť zbytečně nestárla rychleji, než musí, potřebuje pravidelnou péči. Jenže kosmetických přípravků je na trhu tolik, že bývá těžké se v nich zorientovat. Podle dermatologů je klíčem k úspěchu volba správných účinných látek. A my víme, které byste po třicítce rozhodně neměla minout.

„Pevnost pokožky, produkci elastinu a kolagenu a drobné vrásky mohou pozitivně ovlivnit různé aktivní látky. Tou základní, která je vhodná pro všechny typy pleti, navíc bez rozdílu věku, je kyselina hyaluronová, která podporuje hydrataci, svěžest a rozjasněnost pokožky,“ říká estetická dermatoložka Lucie Rajská, která pod svým jménem provozuje kliniku na pražské Harfě. Vybírejte si přípravky, které obsahují její nízkomolekulární verzi, pronikne totiž mnohem snáz do pokožky.

Zdroj: Youtube

Velmi dobrou službu vám udělají také antioxidanty, které naši pleť chrání před nepříznivými vlivy zevního prostředí a předčasným stárnutím, které tyto vlivy způsobují. Antioxidantů existuje víc a můžete je vzájemně i kombinovat. „Vitamín C viditelně rozjasňuje pokožku, pomáhá zesvětlovat pigmentové skvrny a ovlivňuje syntézu kolagenu. Vitamín E zpomaluje stárnutí pokožky a účinně ji hydratuje. Koenzym Q10 opět chrání před předčasným stárnutím a samotným buňkám pomáhá vytvářet energii. Dále doporučuji například kyselinu ferulovou, která podporuje ochranu pleti před slunečním zářením, zesvětluje pigmentové skvrny a v kombinaci s vitamíny C a E podporuje jejich efekt. A pak niacinamid – ten potlačuje zánětlivost a podporuje hydrataci,“ vyjmenovává Rajská nejúčinnější antioxidanty a jejich vlastnosti.

Rozjasnění a pevnost

Další aktivní látkou, kterou se do kosmetické rutiny vyplatí zařadit, je retinol. Ten pleť zbavuje odumřelých kožních buněk, a tím ji vyhlazuje, zároveň redukuje pigmentové skvrny a podporuje syntézu kolagenu a elastinu. „Pleť je tedy pevnější, rozjasněnější, s jemnějšími mimickými vráskami. Zároveň, pokud někoho trápí akné či růžovka, velmi efektivně dokáže tyto kožní obtíže zklidnit. Pozor bychom si jen měli dávat na způsob aplikace, aby nedošlo k podráždění pleti. Retinol se používá pouze na noc a je pak přes den třeba důsledně používat vysoký UV filtr. A to i v ty dny, kdy nesvítí jasné slunce,“ radí Rajská. Více o tom, jak používat přípravky s retinolem se dočtete zde.

Jak pokožka stárne, často ztrácí jas. S tím mohou pomoci takzvané AHA kyseliny, které bývají součástí peelingových (ale i jiných) přípravků. „AHA kyseliny exfoliují, tedy zbavují kůži odumřelých buněk, vyhlazují, rozjasňují. Opět mohu mírnit aknózní projevy a také zpomalují stárnutí,“ popisuje jejich účinky Rajská. Pozor, rozhodně je v rámci jedné kosmetické rutiny nekombinujte s retinolem, mohlo by dojít k podráždění pokožky.

Zapomenout nesmíme ani na ceramidy, které pomáhají udržovat zdravou kožní bariéru. S tím, jak pokožka stárne, je obvykle ocení víc a víc. Hledejte je v denní i noční péči.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.