Co vše na naši pokožku působí?

Vystavit svou pokožku slunečním paprskům je pro většinu z nás zcela přirozené. Nasáváme tak energii, teplo i vitamin D, který po dlouhé zimní období postrádáme. Lehce se tak ale necháme unést a svou pokožku můžeme i nevratně poškodit. Může za to škodlivé UV záření. Jedna z jeho složek UVB záření se drží na povrchu, ničí v pokožce bílkoviny a kolagen a tím způsobuje známé spálení kůže. UV záření naši pokožku také velmi vysušuje, výsledkem je pak dehydratovaná a vrásčitá pokožka. Tím, že v létě trávíme mnohem více času venku, zachycuje naše pokožka mnohonásobně více škodlivin z ovzduší. Škodlivé látky pak pronikají i do hlubších struktur pokožky a způsobují tvorbu vrásek a předčasné stárnutí. (ŠTERNBERSKÝ, MUDr Jan. Sluneční záření a jak se chránit před jeho negativními účinky. Olomouc, 2016, 10.2: 62-65.)

Zdroj: Youtube

Čistěte a hydratujte

Čištění pleti je základem denní péče po celý rok. V letních měsících ji určitě nevynechejte, i když se nelíčíte a máte pocit, že celý den u vody a na slunci vaší pokožce nijak neuškodil. Opak je pravdou. Pokožku čistěte neutrálním mýdlem. Nejdůležitějším prvkem v péči o pleť během letního období je hydratace. Pravidelně na vyčištěnou pleť nanášejte hydratační krém. Vhodná jsou hydratační tělová mléka na přírodní bázi obsahující glycerin a pantenol. (TRÖNDLE, Pamela. Wellness – Domácí rozmazlování. Grada Publishing, a. s., 2008.) Součástí hydratace je ale i poctivý pitný režim, který je potřeba během léta dodržovat.

Vsaďte na peeling

Pokožka se každý den obnovuje a zbavuje se odumřelých částic, které jsou postupně nahrazovány novými. Díky peelingu předejdete unavenému a zašedlému vzhledu pokožky. Peeling byste během léta měli aplikovat alespoň 1–2x týdně. Pokožku tak prozáříte, a navíc pomůžete jejímu prokrvení.

Zásah v případě spálení od slunce

Nejzásadnější otázkou ohledně péče o pleť během léta zůstává to, co dělat správně v případě, že se na sluníčku zapomeneme a opravdu si přivodíme ošklivé popálení. Někdy se tomu prostě nevyhneme – fouká vítr a nám přijde, že sluníčko vlastně nepálí, nebo počasí vyjde jinak, než jsme očekávali. Spálení od slunce je vlastně zánětlivá reakce povrchových vrstev kůže. Ze všeho nejdřív je potřeba postižené místo ochladit. Pomůže nejen studená voda, ale i studená okurka, jogurt nebo tvaroh, který z pokožky vysaje horkost. Následně pokožku ošetřete přípravkem s obsahem pantenolu, aloe vera nebo tea tree. V případě, že se v místech spáleniny vyskytnou puchýře, je na místě vyhledat odbornou pomoc.

Nejen vaše pleť potřebuje péči

Do zvýšené péče během léta nezapadá pouze péče o naši pokožku. Často zapomínáme na další části těla, která také pravidelně vystavujeme slunečnímu záření a vlastně nás ani nenapadne se o ně pořádně postarat. Kromě kůže trpí také vlasy, nehty a rty. Vlasy můžeme chránit úplně stejně jako pokožku celého těla. Nebojte se na vlasy aplikovat stejný ochranný krém nebo olej, který používáte na tělo. Pokud by se vám tato alternativa nezamlouvala, sáhněte po ochraně určené přímo na vlasy. V letních měsících bychom pak rozhodně neměli zapomenout na klobouk. Ten poskytne ochranu nejen vašim vlasům, ale nabídne stín i obličeji a dekoltu. Při pobytu na slunci nezapomínejte ani na rty, které nedisponují mazovými žlázami. Nevytvářejí tak ochranný lipidový film. I rty tedy mažte ochranným krémem nebo popř. balzámem na rty.

Léto v nás probouzí nespoutanost, odpoutává nás od každodenní rutiny a ponouká k nezkrotnému životnímu stylu. I přes lákavou divokost léta nezapomínejte na zodpovědný přístup ke své pokožce. Pečujte o ni pravidelně a s láskou.

Zdroje:

  • TRÖNDLE, Pamela. Wellness –Domácí rozmazlování. Grada Publishing, a. s., 2008.
  • ŠTERNBERSKÝ, MUDr Jan. Sluneční záření a jak se chránit před jeho negativními účinky. Olomouc, 2016, 10.2: 62-65.
  • https://www.diastyl.cz/10-tipu-jak-pecovat-o-kuzi-v-lete/