Olivový olej je po staletí známý jako osvědčený elixír mládí. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. V oblastech kolem Středozemního moře se po generace používá jako osvědčený lék na osteoporózu (řídnutí kostí), kloubní onemocnění, revma nebo zácpu. Pro vysoký obsah vitamínu E byl (a stále je) vyhledáván i jako lék proti obezitě, cukrovce 2. typu a předčasnému stárnutí. Rozsáhlé studie ukázaly, že když do své stravy dostanete více extra panenského olivového oleje, snížíte tím riziko onemocnění srdce.

Zdroj: Youtube

Zevnitř uzdravuje, zvenčí hydratuje

Na krásu ho používaly už ženy ve starověkém Řecku a Římě. Doslova se v něm koupaly od hlavy až po paty, aby si co nejdéle zachovaly mladistvý vzhled. Kvalitní olej z oliv patřil od nepaměti k nesmírně cenným artiklům. Řecký básník a pěvec Homér ho dokonce nazýval „tekutým zlatem“.

V kosmetice sloužil jako komplexní péče o pokožku i vlasy – ženy i muži si dopřávali olejové očistné koupele, olivový olej se používal i při léčivých masážích a k výrobě mýdel. Smíchaný s dalšími složkami (například popelem) jej pak používali římští atleti na ochranu těla před horkem a pády.

Díky obsahu vitamínu E působí jako antioxidant, chrání pokožku před volnými radikály a pomáhá ji udržet zdravou. Olivový olej má také protizánětlivé vlastnosti, takže je vhodný i na problematickou pleť a na podráždění pokožky v případě alergií a vyrážek.

Díky mastným kyselinám umí krásně zvláčnit i velmi suchou pokožku – změkčí tak hrubou kůži na loktech a kolenech, ale i na patách. Pokud trpíte v zimě na popraskanou kůži na rukou, zábal z olivového oleje jim vrátí jejich jemnost.

Buďte jako Italky

Olivový olej je nepostradatelnou součástí hlavně středomořské kuchyně a neexistuje italská domácnost, která by se bez něj obešla. Právě Italky znají tajný trik, díky němuž se těší zdraví a mladistvému vzhledu. Stačí jim k tomu jen dvě ingredience: lžíce extra panenského olivového oleje, který smíchají se lžičkou citronové šťávy. Každý večer před spaním si dají tenhle elixír a pak šup pod peřinu. Ptáte se, jak to funguje? Kombinace olivového oleje a citronu pomáhá tělu lépe trávit, takže ani pozdní bohatá večeře „po italsku“ není problém. Směs navíc zevnitř vyživuje pokožku, která je pak ráno vypnutá, svěží a šťavnatá. Italky dobře vědí, že zdravé tuky vyživují buňky, dodávají tělu energii a zároveň chrání životně důležité orgány, což potřebují hlavně ženy po padesátce. Tuky jsou také důležité pro tvorbu hormonů a prodlužují ženám mládí. Pokud se rozhodnete tuhle kúru taky vyzkoušet, rozdíl zpozorujete už za pár dní.

Pozor na skladování

Podíl živin v oleji samozřejmě závisí na kvalitě zpracování. Odborníci doporučují kupovat extra panenský nebo jen panenský olej, který je lisovaný za studena. Mějte na paměti, že olivový olej je velmi citlivý na světlo. Dávejte proto přednost balení do plechovek nebo tmavého skla. Láhev skladujte na suchém a tmavém místě a po otevření olej spotřebujte ideálně do 3 měsíců.

Zdroje:

https://www.nespechej.cz/clanky/olivovy-olej-egypt-20230503-985.html

https://www.ireceptar.cz/zdravi/olivovy-olej-denne-pred-spanim/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9623257/