Šilhání – někdy pomůže operace

Šilhání je celkem běžné u kojenců a zpravidla samo zmizí. Objevit se ale může i v dospělosti například následkem úrazu, kvůli cévním příčinám, u lidí trpících cukrovkou nebo roztroušenou sklerózou či boreliózou. „Může vzniknout také v předškolním věku důsledkem vývojové poruchy koordinace očí nebo v kterémkoli věku kvůli obrně okohybného svalu, mechanickému omezení pohybu oka nebo snížením vidění oka natolik, že nedokáže udržet směr a začne šilhat,“ říká MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.


Jak šilhání řešit? „V některých případech lze šilhání upravit léčbou základního onemocnění, nebo operačním řešením, ale ne vždy. U dětí se dá léčit šilhání brýlovou korekcí, operačně, ortoptickým cvičením, ale většinou je nutná kombinace těchto metod. Pokud je šilhání u dětí neléčené, pak může dojít až k trvalému zhoršení vidění na šilhajícím oku – tupozrakosti. V menším množství případů je u dětí šilhání spojeno i s dvojitým viděním, které si děti kompenzují náklonem hlavy. Je důležité toto nepodceňovat a řešit u očního lékaře. Při dlouhotrvajícím náklonu hlavy dochází ke zkrácení svalů a tento náklon může dítěti zůstat do dospělosti,“ upozorňuje Pavel Stodůlka.

Kruhy pod očima – roli hraje genetika i tenká kůže

Na vznik kruhů pod očima má vliv několik faktorů. Hlavní roli hraje genetika. Každý člověk je k tvorbě kruhů pod očima náchylný jinak. Objevit se mohou v jakémkoli věku a trápí ženy i muže, protože kůže pod očima je mnohonásobně tenčí než jinde na těle. U všech se navíc s věkem dále ztenčuje a současně ubývá podkožního tuku v obličeji. Jsou tak snadněji viditelné cévky, které propůjčují očnímu okolí tmavší odstín. Vliv na namodralý nádech může mít také zvýšená produkce pigmentu melaninu v očním okolí. I když je nejčastější příčinou vzniku kruhů pod očima genetika, vliv má spousta vnějších faktorů – časté vystavování UV záření, hormonální změny, nedostatek železa, nedostatečný pitný režim, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná životospráva, alergie, nedostatek spánku a mnoho dalšího. Objevit se mohou například během těhotenství.

Jak je zamaskovat?

k je zamaskovat?Na nafialovělé kruhy dobře zabírá korektor se žlutým nádechem. Se začervenalým a zarudlým očním okolím vám pomůže korektor s nádechem zeleného odstínu. Modře zbarvené oční okolí vyzmizíkuje korektor v broskvovém odstínu. Hnědé až černé kruhy neutralizuje oranžový odstín. Kruhy pod očima ale mohou být také varovným signálem, že je uvnitř těla něco špatně. Bývají spojovány například s onemocněním štítné žlázy, objevují se při onemocnění srdce, ledvin, jater či trávicího systému. Na tmavé zbarvení mohou mít vliv i některé léky. Tak jako existuje mnoho příčin vzniku kruhů pod očima, je známa i spousta „lidových rad“, jak se jich zbavit. Většina ale funguje jen krátkodobě. Mezi babské rady patří přikládat studené obklady, které zúží cévy pod kůží. Podobný účinek mají i čajové sáčky s černým či zeleným čajem obsahujícím kofein. Plátky syrových brambor či okurky oční okolí osvěží, ale s největší pravděpodobností problém dlouhodobě nevyřeší.

Povislá víčka dělají unavenou tvář

Mohou za to, že vypadáme unaveně, ztrhaně a o pár let starší. Úpravu očních víček dnes podstupují ženy i muži, a to v mladším věku, než tomu bylo v minulosti. „Mezi nejčastější zákroky plastické chirurgie patří operace horních víček. Ty podstupují z 60 procent ženy a ze 40 procent muži, kterých každým rokem přibývá,“ říká Pavel Stodůlka. Pokles očních víček je dán nejen věkem, ale především genetickými předpoklady. „V očním okolí je kůže nejjemnější, navíc je téměř neustále v pohybu. K poklesu může dojít i v mladším věku v závislosti na kvalitě elasticity pokožky. Když se pružnost sníží, vlivem gravitace se vytvoří převis kůže. U horního víčka pak může dojít k jeho přepadávání přes okraj. Pokud horní víčka začnou ztrácet svůj tvar, bez zákroku plastického chirurga se už nikdy zpět nevrátí. Čím dál častěji se proto v ordinacích setkáváme s pacienty již okolo čtyřicítky, kteří chtějí svůj problém řešit,“ uvedl Pavel Stodůlka. Přepadlé, povislé víčko se velmi špatně líčí, například namalovat na něj linku je téměř nadlidský výkon. Oční stíny na krabaté kůži navíc nevypadají dobře. Nicméně, často nejde jen o vadu na kráse, ale o zdravotní problém. Převislé oční víčko totiž tlačí na oči a způsobuje jejich únavu, slzení, pálení a další nepříjemné projevy, které časem mohou přerůst třeba v bolesti hlavy. Někdy mohou převislá oční víčka i zužovat zorné pole. V takovém případě je chirurgické odstranění přebytečné kůže na víčku řešením.

Zarudlé oči mají mnoho příčin

Zarudlé oči vypadají unaveně, smutně, nebo dokonce nemocně. Tady ale pozor – pokud vás zarudlé bělmo trápí dlouhodobě, a nejen jako následek potápění v bazénu, zbystřete. Příčin může být několik. Může jít o únavu očí, zánět spojivek, alergickou reakci, důsledek namáhání zraku (například při řízení nebo u počítače), působení okolních vlivů (zakouřené prostředí, mráz) úraz oka (mechanicky, zářením či chemikáliemi), syndrom suchého oka (způsobený rychlým odpařováním slz nebo poruchami slzného filmu), zvýšení nitroočního tlaku či krvácení pod spojivkou. Jestliže vám neuleví studený obklad, objednejte se k očnímu lékaři. „Vyloženě prasklá žilka, která se projevuje jako červená skvrna na bělmu, je vlastně taková modřina na oku, která se časem sama vstřebá stejně jako kdekoli jinde na těle. Může to být způsobeno zvýšeným krevním tlakem, vyšší fyzickou námahou, prací v předklonu, kýcháním nebo kašlem. Pokud se stav opakuje, je vhodná kontrola krevního tlaku a krve u obvodního lékaře,“ radí expert přes oči MUDr. Stodůlka.

Dvoubarevné oči – rarita, která může znamenat zánět i nádor

Jedno oko modré, druhé zelené – vada se nazývá heterochromie duhovky a na vidění zpravidla nemá vliv. Může se ale jednat o předzvěst vážného onemocnění zraku. „Vrozená heterochromie může vzniknout pouhou mutací genu pro barvu duhovky u zdravých jedinců, nebo to může být jeden z příznaků vrozených syndromů, převážně neurologických. Pokud se vyskytne až v průběhu života, tak úrazem oka, očním zánětem, zeleným zákalem, při systémových onemocněních jako například při cukrovce nebo při nádorech duhovky. Samotná barva duhovky nemá vliv na vidění, ale je nutné brát změnu barvy duhovky jako možný příznak vážnějšího očního onemocnění, které může mít vliv na snížení zraku. Je proto důležité navštívit očního lékaře, pokud tuto změnu v průběhu života zaznamenáte,” vysvětluje Bohdana Polišenská ze sítě očních klinik Gemini.


Zdroje:

www.gemini.cz

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/zarudle-oci-priznaky-a-lecba/