Období dovolených u moře i opalování na koupalištích se nezadržitelně blíží a možná už v drogeriích pokukujete po vhodném opalovacím krému. Více slunečních dnů, více ochrany kůže, říkáte si. Jenže – má to háček. Chránit svou kůži bychom měli celoročně, a to zvláště na obličeji, který vystavujeme škodlivým UVA a UVB paprskům 365 dní v roce. Zhoubné nádory kůže jsou přitom nejčastějšími zhoubnými nádory vůbec. Ročně jimi onemocní 30 tisíc osob, jak uvádí Masarykův onkologický ústav.

Zdroj: Youtube

Máte světlou kůži s pihami? Patříte do rizikovější skupiny

„Kůže plní řadu důležitých funkcí. Brání vstupu škodlivých mikroorganismů, podílí se na regulaci tělesné teploty, produkuje vitamín D a je zásobárnou bílkovin, cukrů a tělesné vody. Je proto zapotřebí se o ní náležitě starat. Jednou z hlavních příčin vzniku rakoviny kůže je její zvýšené vystavování ultrafialovému záření, které je přítomné ve slunečních paprscích. Proto je pozdní jaro a léto rizikovější než méně
slunečné měsíce,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se na zdravou kůži zaměřuje v rámci své osvěty o prevenci rakoviny. Zvlášť obezřetní byste měli být, jestliže máte světlou pokožku, která je citlivější na sluneční záření (kožní fototyp 1 a 2), a také zvýšený počet atypických pih na těle.

Jednou namazat nestačí

I když je rakovina kůže velkým strašákem, dá se proti němu vcelku spolehlivě bojovat. Nejlepší možnou prevencí je vyvarovat se pobytu na přímém slunci, a to zejména mezi 11. až 15. hodinou, kdy je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 10 nebo v 16 hodin. Klíčové je pak používání vhodných opalovacích krémů, které v sobě zahrnují ochranné filtry pohlcující, rozptylující nebo odrážející sluneční záření. Ideální jsou podle dermatologů ty s faktorem 50+, které propouštějí do kůže pouze padesátinu ultrafialového záření. Důležité je používat dostatečné množství krému a mazat se opakovaně, nejlépe každé dvě hodiny. Po koupání nebo sportovní aktivitě je nutné nanést novou vrstvu ihned, a to i v případě krémů voděodolných.

Chrání proti rakovině i vráskám

Podle výzkumů je až 75 % stárnutí pokožky způsobeno škodlivým slunečním UV zářením. Zdá se vám to neuvěřitelné? Zeptejte se, co si o tom myslí váš dermatolog. Jemné linky, hluboké vrásky, pigmentové a stařecké skvrny – všechny tyhle škody umí napáchat právě slunce (a některé i kouření). Krémy s SPF (Sun Protection Factor) nás přitom mohou ochránit. Experti proto radí nanášet krém s faktorem na obličej, krk a dekolt každé ráno za každého počasí, a teď obzvlášť. Paprsky UVB záření jsou totiž více než 100krát silnější v červenci než v prosinci a často jsou hlavní příčinou slunečních spálenin, začervenání a pigmentových skvrn – faktorů, které poškozují naši kůži. Paprsky UVA záření se pak vyskytují během celého roku. Nezáleží ani na tom, jestli slunce pálí, nebo je schované pod mrakem. SPF byste proto měli zařadit do svého denního programu.

Jestli se v létě chystáte vyrazit na túru hor, nezapomeňte si i tam s sebou přibalit krém s minimálním SPF 30. Kůže je totiž se zvyšující se nadmořskou výškou vystavována i větším dávkám UV záření. Čeká vás pracovní léto v kanceláři? Odborníci se shodují, že je vhodné používat dostatečný ochranný faktor i při běžném fungování ve městě.
„Rodiče by měli před slunečním zářením chránit také své děti. Ty totiž patří mezi nejcitlivější skupinu, do tří let by měly být na slunci opravdu jen minimálně. Časté spálení v dětství může totiž zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti,“ varuje MUDr. Kateřina Šédová. Sluneční paprsky se k nám mohou dostat také ve stínu, proto se mažte, i když se zrovna chystáte třeba na piknik pod korunami stromů. A mějte na paměti, že bílý písek, čerstvý sníh, vodní hladina i světlé betonové plochy patří mezi povrchy, které sluneční záření odrážejí. Proto základní pravidlo zní: Mazat a zase mazat!

Trpí i rty

Protože kůže na rtech patří mezi nejjemnější části našeho těla, existuje samozřejmě větší pravděpodobnost, že se kůže na slunci spálí. Spodní ret je dokonce náchylnější k rakovině kůže než ten horní. My, ženy, často myslíme především na estetiku a rty si natíráme několikrát denně rtěnkou nebo leskem. V první řadě bychom ale měly opět myslet na naše zdraví a používat tyčinku na rty, která má SPF 50. Předejdeme tím nejenom vzniku rýh a vrásek na rtech, ale i riziku rakoviny.

Zdroje: