"První věc, kterou je třeba vědět, je, že opravdu neexistují žádné vědecké studie, které by ověřovaly tvrzení, že je obličejová jóga účinná," říká pro web HealthHarvard docentka a dermatoložka Suzanne Olbrichtová. Podle ní jsou fotografie počítačově upravené nebo je evidentní, že došlo k nějakému ošetření kůže jako je například mikrojehličkování nebo chemický peeling. Podle slov docentky je ale velmi nepravděpodobné, že by rozdíly na reklamních fotografiích "před tím a po tom" byly výsledky obličejové jógy.

Cvičením svalů na obličeji se vrásky prohlubují, říká lékař

Jak sdělil doktor Jeffrey Spiegel, vedoucí plastické chirurgie v Bostonu pro web Healthline, cvičení mimických svalů proti stárnutí je nesmysl.

Lékař vysvětluje, že svaly v obličeji tvoří složitou síť a mohou se upínat ke kostem, k sobě navzájem i ke kůži. Na rozdíl od kostí je kůže pružná a klade jen malý odpor. V důsledku toho, cvičení obličejových svalů táhne kůži a vytahuje ji, nikoliv zpevňuje.

"Pravdou je, že mnoho vrásek pochází z nadměrné svalové aktivity," říká doktor Spiegel. Vrásky od smíchu, vrásky na čele a vrásky kolem úst, vznikají používáním obličejových svalů.

Myšlenka, že tonizace obličejových svalů zabraňuje vzniku vrásek, je zpátečnická, podotýká Spiegel. "Je to jako říkat 'přestaňte pít vodu, když máte žízeň. Funguje to přesně naopak." Například botox zabraňuje tvorbě vrásek tím, že zmrazí svaly. Pacienti, například po mrtvici, s částečným ochrnutím obličeje mají často hladší a méně vrásčitou pleť v místě, kde jsou ochrnutí.

Jóga je byznys

Autorka článku je certifikovanou lektorkou jógy 15 let. Při studiích jógy v USA se s obličejovou jógou setkala, a to co je populární za mořem, během pár let přijde i do našich zeměpisných šířek. Stejně jako jiné obory, je i jóga tvrdý byznys a marketing ji deformuje na nástroj vydělávání peněz. Lidé stále chtějí něco nového a zajímavého, bez ohledu na to, že se už nejedná ani o jógu nebo je to pouze marketingový trik a obsah žádný. Před lety to byla jóga ve tmě, nyní obličejová jóga. Uvidíme, co bude v další vlně.

Na internetu lze najít mnoho článků, které budou obličejovou jógu adorovat. Při bližším přečtení zjistíte, že v nich figuruje učitel jógy nebo majitelka studia a jedná se vlastně o šikovné PR, tedy reklamu.

Zdroj: Redakce, HealthHarvard, Healthline