Pokud znáte modelku Pavlínu Němcovou, která roky pracovala především pro pařížské luxusní značky, nejspíš jste si všimli, jak mladistvě a svěže působí. A to jí padesát už bylo! Kdysi jsem se této šik krásky při rozhovoru ptala, jaký je její trik na mladistvý vzhled. Voilà! Tajemství prý spočívá v obličejové józe neboli gymnastice. Slyšíte dobře – posilovat svaly se dá i na obličeji, a pokud cvičení spojíte ještě s liftingovou masáží, má tato procedura přímo perfektní výsledky! Nevěříte? Důležitá je ale pravidelnost a vytrvalost, protože kýžený efekt se logicky nedostaví hned. Nicméně, už po prvním cvičení prý uvidíte změnu. Obličejovou jógu s masáží byste měli praktikovat minimálně třikrát do týdne. Již zmíněná modelka Němcová (nepleťte si ji s její jmenovkyní Petrou Němcovou – také modelkou) si v roce 2020 dokonce v Praze otevřela fitness centrum pro obličej. Inspiraci prý našla právě v kolébce módy Paříži, kde se to přirozeně krásnými ženami jen hemží.

Zdroj: Youtube

Jak jóga funguje?

Jedná se v podstatě o procvičování hlubokých svalových tkání celého obličeje. Díky tomu se pozdvihnou povadlé kontury, svaly se vzpruží a napumpují – je to stejný princip, jako když pracujete se svaly na těle. V obličeji přitom máme více než padesát svalů, které věkem ochabují. Aby obličejová jóga fungovala, musí se ale provádět technicky správně. Na internetu sice najdete návodná videa s ukázkou cviků, jenže jak poznat, zda je děláte dobře? Na začátek si můžete nechat poradit od zkušené lektorky obličejové jógy. Ano, i tato jóga se už dnes běžně vyučuje na kurzech. „Většina lidí, kterým techniku nikdo nevysvětlil, se soustředí na daný obrázek nebo video a snaží se vypadat stejně. A to je špatně. Můžete u toho vypadat úplně jinak a přitom správně cvičit. Jde o záběr svalů a ne o vizuální efekt při cvičení. Na začátku bych proto doporučila investovat peníze do kurzu skupinového nebo individuálního,“ říká Světlana Mihulová, která v Česku založila centrum obličejové jógy.

Úsměv nakonec

Základem je podle webu jogamaniak.cz také dodržování pěti zásad. A ty znějí: prohřátí a prokrvení pleti před startem, posilování tváře pomocí obličejových cviků, uvolnění svalů a následné promasírování a nakonec – široký úsměv. Těchto pět kroků je klíčem ke krásnému, pružnému a mladistvému obličeji. Jak už jsme zmínili, důležitá je pravidelnost. Obličejovou jógu můžete cvičit i v posteli nebo na gauči při sledování seriálu, takže výmluvy se tu uplatní jen stěží. Ideální je ale vyhradit si na ni čas každý den, a to alespoň 10 minut. Tady je ukázka několika cviků:

Pozice lva

• Výchozí pozice: Sed na patách, kolena jsou mírně od sebe a prsty nohou jsou opřené o podložku, ruce jsou položené v pěst na stehnech.

• Provedení: Nadechnout se nosem a mohutně vydechovat, zároveň rozevřít dlaně a vydávat zvuk připomínající řev lva – hlasité a široké „ááá“. Zopakujte 3x.

Fonetické cvičení

• Provedení: Vyslovování samohlásek modeluje a zpevňuje svaly kolem úst. S výdechem vyslovovat AEIOU a pečlivě artikulovat. Zopakovat 5x.

Preventivní cvičení proti podbradku

• Provedení: Jazyk stočit do ruličky. Dát hřbet ruky pod bradu a čelist. S výdechem tlačí brada proti ruce a hřbet ruky proti čelisti. Zopakovat 5x.

Úsměv

• Provedení: Ústa mějte zavřená a do široka se usmějte, jako by se koutky úst chtěly dotknout uší. Pár sekund vydržte, pak uvolněte a cvičení 10x opakujte.

Masáží proti vráskám

Procvičování svalů v obličeji je jedna věc, ta druhá je dopřát mu také uvolnění v podobě masáže. A věřte, že tahle procedura, kterou v klidu zvládnete i doma, je tak příjemná, že ji nejspíš s chutí zařadíte do své denní péče. Jak ji tedy provádět? Při masáži použijte svůj oblíbený olej. Pleti dodá potřebnou výživu a masáž půjde mnohem lépe. Web ireceptář.cz radí pořídit si kvalitní, za studena lisovaný obličejový olej, který má na pokožku takřka zázračné účinky. A měl by vám samozřejmě vonět! V kombinaci s masážní technikou se vám tak podaří zpevnit povislé tváře, zjemnit, nebo dokonce úplně vyhladit vrásky na čele, ale i zpevnit povadlá víčka. Chce to jen pár správných tahů. Začněte krkem, protože na něm je kůže jemná a náchylná k tvorbě vrásek v pozdějším věku. Krk masírujte na každé straně protilehlou rukou. Prvně masírujte celou plochou dlaně směrem od páteře do strany. Konečky prstů provádějte masážní tahy v obličeji – z místa uprostřed čela (nad a mezi levým a pravým obočím) směrem ven k vlasům na obou stranách obličeje. Poté po tvářích od nosu nad rty směrem ven. Na spodní části brady a pod čelistí provádějte tahy směrem nahoru. Už se vidíte, jak vypadáte o deset let mladší?

Zdroje: