Takzvaná obličejová jóga (face yoga) je série cviků na posílení a protažení svalů v obličeji (a na krku) a je populární i u mnohých zahraničních celebrit. Gwyneth Paltrow, Meghan Markle nebo třeba Madonna se připojily k hnutí lidí, kteří se začali věnovat józe obličeje jako součásti trendu „skinimalismu“. Ten si klade za cíl zjednodušit péči o pleť a zaměřit se na to podstatné v každodenní kosmetické péči. Cviky slouží jako odporový trénink pro svaly v obličeji, mají uvolnit jejich napětí a pozvednout je tam, kde je potřeba (například u povislých koutků). Kromě toho cviky v kombinaci s masáží rozproudí krev a buňkám ve tváři se tak dostane více kyslíku a kolagenu, který se začne tvořit ve větším množství. Navíc na mladistvější vzhled půjdete přírodní cestou a u vaše peněženka zůstane ušetřena. Jediné, co vás bude obličejová jóga stát, je tak čas a pevná vůle. Pokud chcete rychle dosáhnout kýžených výsledků, měli byste se snažit provádět obličejové cviky 3–5× týdně, vždy po dobu přibližně 20 minut.

Zdroj: Youtube

Kdy je nejvyšší čas začít s cviky na obličej?

Když máte jeden ústní koutek výš nebo níž než druhý (vytvořila se asymetrie).

Váš úsměv působí křečovitě až zle (to způsobují ochablé ústní koutky, které nemají sílu se zvednout směrem k uším).

Okolí vám říká, že působíte smutně a unaveně.

Máte propadlé tváře a těžknou vám oční víčka (tvoří se na nich převisy kůže).

O účinnosti pravidelného procvičování obličejových svalů svědčí i zahraniční studie, která byla publikovaná v časopise JAMA Dermatology. Zkoumala celkem 23 účastnic ve věku 40 až 65 let, které po dobu 8 týdnů praktikovaly 30 minut speciálních cviků denně. Výsledek? Do horní i spodní části tváře se ženám vrátil objem a průměrný odhadovaný věk se jim odhadem snížil o tři roky. Účastnice byly se svým vzhledem spokojenější než na začátku studie. Jak některé cviky z obličejové jógy (nebo také gymnastiky) vypadají?

Sbohem, propadlé tváře

Cvik názvem „plašení nepřítele“ pomáhá zpevnit kontury tváří a navrátit jim oblejší tvar. Nádech, ramena od uší a teď s výdechem co nejvíc vyplázněte jazyk s hlasitým „éé“. Vydržte alespoň 5 vteřin, poté čelist uvolněte. Zopakujte pětkrát.

Pevnější kůže

Začněte od čela a rytmicky poklepávejte na kůži po celém obličeji směrem k čelisti. To pomáhá změkčit, protáhnout a posílit vaše obličejové svaly. Poklepávání provádějte po dobu 5 minut.

Čelo bez vrásek

Cvik prospěšný čelu (forehead smoother) zvedne obočí, vyhlazuje linie na čele, zabraňuje poklesu víček a uvolňuje napětí. Nejprve si položte ukazováček a prostředníček obou rukou na čelo podél linie vlasů a pevně stiskněte délku prstů dolů a mírně je posuňte níže k obočí a zároveň obočí zvedněte. Držte pózu po dobu deseti sekund a zhluboka se nadechněte, vydržte minutu.

Stop povislým víčkům

Toto cvičení posiluje horní a dolní víčka, zlepšuje krevní oběh, rozjasňuje pokožku a snižuje otoky pod očima. Položte prostředníček na vnitřní koutek očí a ukazováčky na vnější. Poté rychle otevírejte a zavírejte oči, vnímejte, jak se svaly pod prsty napínají. Opakujte desetkrát, přičemž držte horní víčka otevřená a provádějte to po dobu 1 minuty.

Pryč s nosoretní rýhou

Usmějte se tak široce, jak jen dokážete, a zatlačte konečky prstů do záhybů mezi nosem a rty. Zvedněte svaly a zároveň do nich tlačte konečky prstů, abyste jim kladli odpor.

Líčka jako „dvacítka“

Jednoduchý cvik posílí lícní svaly, které s věkem ochabují – to nás dělá staršími. Sevřete rty a jemně se usmějte, poté vtáhněte tváře co nejvíce dovnitř. V této poloze vydržte 8–10 sekund, poté stažení uvolněte a cvik pětkrát zopakujte.

Tip navíc: masáž s kamenem

Jestli se alespoň trochu zajímáte o krásu, určitě už jste slyšeli o gua-sha (čte se „kváša“). Jde o dnes velmi populární, ale starodávnou čínskou masážní techniku masáže obličeje s domácím nástrojem v podobě přírodního kamene gua-sha. Masáž slouží hlavně k prokrvení pokožky a odvádění škodlivin lymfatickým systémem, což pomáhá proti otokům, rozšířeným červeným žilkám i ochabování kontur.

Zdroje: