Tmavé skvrny a skvrny patří k nejčastějším důvodům, proč lidé s tmavším odstínem pleti navštěvují dermatologa. Lékařský název pro jednu z příčin těchto tmavých skvrn je pozánětlivá hyperpigmentace. Někteří lidé ji nazývají zkráceně hyperpigmentace.

Tmavé skvrny a skvrny se často objevují, když si mačkáme pupínky nebo je to pozůstatek po ráně způsobené kousnutím hmyzem, pořezáním nebo popálením. Skrvn způsobují i některé léky a zejména hormonální změny (těhotenství a menopauza). Jakmile se zjistípříčina, co tmavé skvrny nebo fleky způsobuje, může blednutí trvat delší dobu. Skvrna, která je o několik odstínů tmavší než vaše přirozená barva pleti, obvykle vybledne během 6 až 12 měsíců.

Zdroj: Youtube

Jak zatočit s pigmentovými skrvnami

Pokud vás trápí tmavé skvrny způsobené hyperpigmentací pleti, jedno je jasné: dnes existuje více možností, jak toto neškodné, ale nepříjemné zabarvení vymazat než kdykoli předtím.

1. Udržujte pleť vlhkou, abyste podpořili buněčnou výměnu. I když je vaším hlavním cílem při hyperpigmentaci zesvětlení tmavých skvrn, účinný volně prodejný hydratační krém by měl obsahovat složky, které pleti prospívají i jinak. "Kromě řešení problémů s pigmentem bude dobrý přípravek obsahovat hydratační látky, jako je glycerin nebo kyselina hyaluronová, a možná i retinol, který podpoří buněčnou výměnu," říká doktorka Doris J. Dayová pro server Everydayhealth.

Dobrý hydratační krém může také obnovit lipidovou neboli tukovou bariéru pokožky, což pomáhá novým kožním buňkám zůstat zdravými, když vystupují na povrch místo starých.

2. Vyzkoušejte bělící krémy. Složky na odstranění skvrn, které je třeba hledat ve volně prodejných přípravcích, zahrnují kyselinu azelaovou a glykolovou, vitamin C a retinoidy, uvádí Americká akademie dermatologické asociace (AAD).

Přípravky obsahující složky, jako je vitamin C, kořen lékořice a kyselina kojová, pomáhají redukovat hyperpigmentaci tím, že inhibují tyrozinázu, enzym zodpovědný za tvorbu melaninu, který pokožku ztmavuje," říká Ni'Kita Wilsonová, kosmetická chemička z New Yorku. Účinek na pigmentové skrvny výše uvedených složek potvrzuje i výzkum.

3. Pokud nepomáhají volně prodejné prostředky, je čas zavolat profesionály. Dermatologové považují za zlatý standard pro blednutí tmavých skvrn přípravky s hydrochinonem, ať už samostatně, nebo v kombinaci s jinými zesvětlovači, protože zpomaluje tvorbu pigmentu. Kromě hydrochinonu vám dermatolog může předepsat i další léčbu, například lokální kortizonový krém nebo tretinoin, což je druh syntetického vitaminu A.

4. Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit změnám barvy způsobeným sluncem, je pečlivě používat širokospektrální opalovací krém s ochranným faktorem (SPF) 30 nebo vyšším, a to každý den, i v zamračených nebo chladných dnech.UV paprsky prostě rozproudí pigment a tmavé skvrny se stanou tmavšími. Na exponovaných místech musíte denně používat opalovací krém.

5. Pokud krémy problém neřeší, možná si budete chtít promluvit se svým lékařem o agresivnějších způsobech, jak s pigmentovými skvrnami zatočit. Používá se chemický peeling, mikrodermabraze nebo dermabraze, laserový resurfacing.

A na závěr několik babských rad, které na pigmentové skvrny zabírají:

Citron - jednu lžičku citrónové šťávy smíchejte se lžičkou medu. Tuto směs vmíchejte do bílého jogurtu a použijte ji jako pleťovou masku. Po 15 minutách smyjte.

Kořen libečku – kořen usušte, jemně rozemele, a pak smíchejte s trochou oleje a přiložte na skvrnu.

Okurka – okurková šťáva zjemňuje kůži na rukou a vyběluje pigmentové skvrny a pihy.

Podmáslí nebo jogurt – kyselina mléčná jemně odstraňuje svrchní vrstvu kůže a zesvětluje pigmentové skvrny.

Zdroj:iDnes, výzkum, aad, Everydayhealth