Po třicítce pleť stárne. Proti vráskám pomáhá kolagen a séra

Velkou pomoc představují takzvaná kosmeceutika, která dovedou proces stárnutí pleti úspěšně, byť ne zcela, přibrzdit. Pokud tedy patříte mezi mileniálky, je na čase vyměnit svoje běžné denní krémy za účinnější pomocníky. První vrásky se na obličeji totiž mohou objevovat už po 25. roce a hlavně platí, že čím dříve s kvalitní péčí začnete, tím více se vám pleť odmění v budoucnu.
Na stavu pleti se odráží spánek i jídlo
„Některé mladé ženy kolem třicítky péči o pleť trošku podceňují, protože si myslí, že se jich projevy stárnutí ještě netýkají. Naše pokožka ale bohužel začíná stárnout právě v tomto věku, někdy i dříve. Přestává být pevná a pružná, například proto, že už se v ní netvoří tolik kolagenu a elastinu, dvou látek, které jsou zásadní pro mladistvý vzhled pleti. Proto je tak důležité začít se správnou péčí včas a potřebné látky pokožce dodávat,“ vysvětluje Denisa Jasinská z české kosmetické společnosti Essenté. Čím? Jednak správnou výživou, v níž nechybí hlavně vitamíny a minerální látky, jednak právě prostřednictvím kosmeceutik, což jsou účinné kosmetické přípravky na pomezí kosmetiky a farmacie, které podléhají vědeckým výzkumům.
Jak uvádí web Pro ženy.cz, v první řadě je potřeba myslet na zdravý životní styl, psychickou pohodu a dostatečný spánek, ty se na pleti podepisují samozřejmě nejvíce. Důležitý je také dostatek vody a omezení cukru, který také může stát za stárnutím pokožky. V neposlední řadě je pak třeba osvojit si denní rutinu péče o pleť, která je šita na míru podle typu a stavu vaší pleti.
Základem je čištění
Perfektní čištění pleti je nezbytností, kterou by měl den začínat i končit. I po únavné práci nebo večírku si proto najděte pár minut na důkladné očištění pleti – bez tohoto rituálu nechoďte spát. Ale pozor, žádné drhnutí vatovými tamponky! Tím vznik vrásek naopak podporujete. Odličování by mělo být jemné a šetrné, tahy vždycky směřujte od středu nahoru. Stejně tak ráno nestačí omýt obličej, krk a dekolt pouze vodou, ale znovu je třeba pleť očistit i cleanserem. Jen tak zůstanou póry dokonale čisté a následná péče bude moct lépe pronikat do hloubky. Zároveň tím pleti umožníte, aby snadněji vázala vodu. Sáhnout můžete třeba po pěnových emulzích, kdy nejprve pleť navlhčíte vlažnou vodou, do dlaní nakapete trochu emulze a jemně umyjete obličej, krk a dekolt. Pokud máte mastnější typ pleti, budou vám více vyhovovat mycí gely, které stáhnou póry.
Oční okolí jako detektor stárnutí
První vrásky se většinou nejdříve objevují kolem očí ve formě vějířků, protože oční okolí má nejtenčí kůži. Proto je třeba věnovat těmto místům zvýšenou pozornost a nešetřit na kvalitním očním krému. „Velmi dobrou zkušenost máme s hydratačními očními krémy s peptidy, které dodají pokožce pevnost a pružnost, dokážou redukovat vznik mimických vrásek a zjemní případné otoky, například tím, že snižují obsah nadbytečné tekutiny v pokožce pod očima a zároveň zesvětlují tmavé kruhy,“ vysvětluje Denisa Jasinská. Důležité je i správné použití krému, který byste měli nanášet krouživými pohyby a jemně vklepávat směrem z vnějšího koutku pod okem do vnitřního koutku k nosu a pak pokračovat dál od vnitřního koutku nahoru pod obočí směrem k vnějšímu koutku oka.
Vrstva navíc
Po třicítce bychom kromě krému měli pleti dopřát ještě extra péči v podobě séra nebo rovnou takzvaného boosteru. Oba produkty se nanášejí na vyčištěnou pleť jako první vrstva ještě pod krém. Účinné látky z nich pronikají do hlubších vrstev pokožky, kde posilují syntézu kolagenu a elastinu. Například séra s kyselinou hyaluronovou mohou jednak hydratovat, jednak vyhlazovat a zpevňovat pleť, redukovat tvorbu vrásek a zabraňovat předčasnému stárnutí pleti.
Kolagen na prvním místě
S přibývajícím věkem v těle klesá hladina kolagenu – nerozpustné bílkoviny, která se přirozeně nachází v lidském těle, kde tvoří stavební hmotu pojivových tkání. Proti prvním vráskám a ochabování pleti tak pomáhají účinně bojovat přípravky, které podporují vlastní produkci kolagenu v pleti. Anebo můžete vsadit na kolagen ve formě potravinových doplňků. Najdete ho i ve stravě, a to hlavně v masokostních vývarech a kuřecím mase (šlachy ze stehen nevyhazujte, ale kousejte je). Mezi potraviny stimulující produkci kolagenu patří také sója, červené ovoce, olivy, různá semínka, fazole, zelí nebo avokádo. Podle webu Lékárna.cz kolagen v těle vzniká přirozeně z aminokyselin za účasti vitamínu C (kyseliny askorbové). Proto je vhodné přidat k doplňkům stravy na bázi kolagenu nebo želatiny ještě pilulky s vitamínem C. Rozproudit tvorbu kolagenu umí i látka retinol, která bývá součástí sér a krémů a hodí se zvláště k použití přes noc.
Slunce jako nepřítel
Po opalování je váš obličej možná krásně snědý, ale rozhodně ne zdravý. Vystavováním pleti slunečnímu záření podporujete její stárnutí, vrásky se prohlubují. Proto myslete každý den na krém s ochranným faktorem, a to nejen v létě, ale celoročně. Protože platí, že na suché kůži se vrásky tvoří častěji, dopřejte si po třicítce jednou až dvakrát do týdne také hydratační pleťové masky. Když si k tomuto rituálu připravíte ještě šálek zeleného čaje, uděláte pro pleť maximum. Zelený čaj je totiž nabitý vitamíny B2 a E, které jsou nezbytné pro zdraví pokožky. B2 hraje zásadní roli při udržování hladiny kolagenu pro mladistvou strukturu a pevnost pokožky. Vitamín E podporuje růst nových kožních buněk a působí také jako intenzivní hydratační prostředek pro suchou nebo nevyrovnanou pleť. Malá studie z roku 2005 na 80 ženách ukázala zlepšení elasticity pokožky u účastnic léčených kombinovaným režimem místního a perorálního zeleného čaje. Dlouhodobá studie z roku 2013 na 24 lidech zase ukázala, že poškození kůže způsobené opalováním bylo sníženo lokální aplikací kosmetiky obsahující extrakt ze zeleného čaje. Vědci prokázali, že kosmetické přípravky obsahující extrakt ze zeleného čaje zlepšily mikroreliéf pokožky a měly i výrazné hydratační účinky.
Zdroje: