Ještě před deseti lety nedosahoval počet klientů mužského pohlaví na pražské klinice Yes Visage ani pěti procent. Dnes jich tam chodí kolem dvaceti procent, jak uvedl pro web Lidovky mluvčí kliniky Michal Tvrdý. K největšímu vzestupu prý přitom došlo během posledních čtyř let.

Zdroj: Youtube

Tento trend potvrdil i chirurg MUDr. Ján Pilka z kliniky Aesthevita: „Když se ohlédnu několik let nazpět, byly to většinou ženy, které přicházely s přáním změnit svůj vzhled k lepšímu. Muži byli v tomto tématu konzervativní. Když to srovnám s dnešní situací, musím konstatovat, že postoj mužů vůči plastické chirurgii už není takové tabu a na naši kliniku jich přichází stále více.“

O jaké zákroky mají muži největší zájem?

Nejžádanějším zákrokem, prováděným většinou v lokální anestezii, je jednoznačně blefaroplastika neboli operace očních víček, o niž mají zájem především pánové v pozdějším věku. Estetický důvod prý ale nebývá tím hlavním. Na rozdíl od žen muži podstupují zákrok hlavně z důvodu zdravotního, kdy jim nadbytky kůže na očních víčkách způsobují zhoršené vidění, oči musejí více namáhat, a tím často dochází k bolestem hlavy nebo i k slzení očí.

„Blefaroplastika, tedy operace horních očních víček, je dnes již naprosto běžným zákrokem, který má nejen estetický, ale i funkční význam a stále častěji ho podstupují i muži,“ říká k jednomu z nejběžnějších výkonů plastické chirurgie lékařka Ludmila Hýžová Šafusová z plastické poradny Pardubické nemocnice.

Pryč s břichem pomocí liposukce

Podle magazínu o plastické chirurgii naplastiku.cz přichází stále více mužů na kliniky plastické chirurgie i s požadavkem na celkové omlazení obličeje. Toho se dá dosáhnout například pomocí faceliftu, při němž chirurg vede řez v linii vlasů směrem od spánků před ušním boltcem a kolem lalůčku za boltcem. Muži také touží po vypracovaném a svalnatém těle a podstupují kvůli tomu liposukci. Ta ale nedokáže zázraky a například s „pivním“ břichem si poradit neumí. U něj se totiž tuk hromadí uvnitř dutiny břišní a dochází k povolení a vyklenutí břišních svalů. Liposukce ale umí odstranit jen podkožní zásoby. Někdy se k efektivnějšímu odsávání používá ještě přídavná technika, jako vibrace, ultrazvuk nebo radiofrekvence. Mezi další běžné zákroky, které muži podle webu naplastiku.cz vyhledávají, patří korekce odstálých boltců, transplantace vlasů a cirkumcize – odstranění předkožky.

Menší prsa a penis delší o 3 cm

Po prostudování nabídek a informací několika klinik jsem zjistila, že v poslední době je u mužů poměrně velký zájem o speciální operaci, takzvanou gynekomastii neboli chirurgické zmenšení prsní žlázy. Zvětšená prsní žláza totiž vede k tomu, že muže už od pubertálního věku trápí „dívčí“ prsa, která jdou složitě schovat pod tričko. Muži se zvětšenými prsy se pak stydí svléknout před partnerkou nebo na veřejném koupališti a právě gynekomastie je pro ně často spásným řešením.

Penis si nechávají i rozšířit

Samotnou kapitolou je pak operace týkající se mužské chlouby, a to zvětšení nebo zbytnění penisu, takzvaná penoplastika. Ta se provádí v celkové anestezii metodou lipotransfer, tedy přenosem vlastního tuku, a dokáže mužské přirození prodloužit asi o 1,5 až 3 cm v klidovém stavu. Jak popisuje průběh operace jedna pražská klinika plastické a estetické chirurgie, dochází při ní k protětí vazu penisu a stydké kosti, penis se tedy ve skutečnosti neprodlouží, ale jde jen o povolení vazu penisu a tím o jeho optické prodloužení (penis pouze vyčnívá z těla ve větší míře). Nevýhodou je však relativně malý efekt prodloužení za cenu zvýšené mobility penisu, kdy vaz penis nedrží, a tak je při pohybu nestabilní, rychleji se pohybuje ze strany na stranu a hůře se udržuje ve správném směru v pochvě při souloži.


Někteří pánové jsou spokojení s délkou, ale vadí jim (nebo jejich partnerkám) zase nedostatečná tloušťka penisu. I s tím si umí dnešní estetická medicína poradit. Operace zvětšující objem a průměr penisu používají různé výplňové materiály jako kyselinu hyaluronovou nebo vlastní tuk. Tohle zvětšení ale není trvalé, protože výplňová hmota se časem zdeformuje nebo vstřebá zpátky do těla.


Touha po hezčím, štíhlejším a přitažlivějším těle je nám zkrátka přirozená, ať už se jedná o ženy, nebo muže. Stejně jako přání zpomalit čas. A pokud to dnešní medicína umožňuje, není nic divného na tom vyhledat odbornou pomoc a operací se zbavit třeba svých dlouholetých komplexů. Na druhou stranu, co se týče plastických a zkrášlujících operací, i tady platí, že nic se nemá přehánět. A to vám potvrdí každý dobrý a zkušený plastický chirurg.

Zdroje:

https://www.estheticon.cz/zakroky/operace-muzskeho-genitaluN

https://naplastiku.cz/magazin/rady-chirurgu/jake-plasticke-operace-vitezi-u-muzu/

https://www.aesthevita.cz/nase-sluzby/detail/2146-zvetseni-a-zbytneni-penisu-penoplastika